Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jest podpis prezydenta pod ważną ustawą. Chodzi o płatności gotówką

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę uchylającą ograniczenia w płatnościach gotówkowych, które miały wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. To oznacza, że konsumenci mogą nadal bez ograniczeń płacić gotówką, a limit dla przedsiębiorców pozostaje bez zmian.

– Gotówka to wolność, niezależność i prywatność. To bezpieczeństwo płatności. Dlatego będziemy bronić gotówki, będziemy bronić bezpieczeństwa i wolności obywateli – zapowiadał Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Zwłaszcza dziś, w dobie toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny, obrót gotówkowy powinien być wolny od ograniczeń. Jednak nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych przewidywała ograniczenie płatności gotówkowych. W przypadku przedsiębiorców ten próg miał wynosić 8 tys. zł (obecnie jest to 15 tys. zł). Natomiast osoby prywatne (w transakcjach z przedsiębiorcami) obowiązywał próg  20 tys. zł.

Przepisy wprowadzające te limity miały obowiązywać już od 2023 r. Jednak zmianom od początku stanowczo sprzeciwiało się Ministerstwo Sprawiedliwości. Ograniczenie konsumentom prawa do anonimowości przy dokonywaniu zakupów byłoby bowiem ograniczeniem wolności jednostki i zagrożeniem gwarancji praw obywatelskich.

– Dostęp do gotówki zapewnia bezpieczeństwo obywatelom, którzy mogą kupić towary, zapłacić za usługi, bez konieczności zakładania konta czy korzystania z karty płatniczej –przypominał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

– Pomagamy małym i średnim przedsiębiorcom, a przede wszystkim gwarantujemy bezpieczeństwo finansowe konsumentom – podkreślał szef gabinetu politycznego w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Sławecki.

W świetle danych w Unii Europejskiej 30 mln osób dorosłych nie posiada konta bankowego, a płatności gotówkowe stanowią 78 proc. wszystkich przeprowadzanych transakcji. Ograniczenie płatności gotówkowych, w przypadku ataku cyfrowego lub awarii systemów elektronicznych, może spowodować poważne zakłócenia w gospodarce i życiu społecznym.

Z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości najpierw udało się zablokować ograniczenia na rok. A podpisana właśnie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawa zupełnie eliminuje planowane ograniczenia.

(źródło Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości)

28 komentarzy

 1. bezczelność i chamstwo

 2. Chociaż na jedno się przydał, popieram

 3. Brawo Andrzej Duda i PiS jedyna słuszna polityczna która dba o Polaków.

  • to ci się ,właśnie widać komu się przychylił tą płatnością gotówkową,na pewno Polakom

 4. Klasyczne zagranie.
  Pisiory tworzą jakiegoś potworka, naród się buntuję.
  Duduś jako zbawiciel nie podpisuje i ratuje sytuację.

  • W tefauen szczujni tak ci powiedzieli

   • A kto obecnie rządzi i uchwala ustawy? Tusk czy PiS? Bo to PiS chciał wprowadzić, ale wybory tuż tuż i trzeba było pokazać plebsowi jaki ludzki pan rządzi.

Dodaj komentarz

Z kraju