690 680 960

Jest akt oskarżenia przeciwko oszustom wyłudzającym pieniądze metodą „na policjanta”

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 5 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła prawie 1,8 miliona złotych.

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany oraz oszustwa na szkodę dwóch pokrzywdzonych co do mienia znacznej wartości w łącznej kwocie prawie 1,8 miliona złotych.

Oskarżeni to w szczególności mieszkańcy Płońska i Warszawy, w wieku od 25 lat do 52 lat. Wobec oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Postępowanie było prowadzone wspólnie z Komendą Stołeczną Policji w Warszawie.

Oszustwa metodą „na policjanta”

W toku śledztwa prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza, która wyłudzała pieniądze tzw. metodą na policjanta działała na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego, a w szczególności na obszarze Lublina. Celem grupy przestępczej było dokonanie oszustw poprzez wprowadzanie w błąd pokrzywdzonych odnośnie istnienia fikcyjnej akcji policyjnej.

Sprawcy podawali się za funkcjonariuszy CBŚP informując, iż środki finansowe jakie posiadają pokrzywdzeni są zagrożone kradzieżą i dlatego powinni przekazać pieniądze kontaktującym się nimi „fikcyjnym” funkcjonariuszom, którzy mieli je zabezpieczyć przed rzekomą utratą. Również sprawcy informowali pokrzywdzonych, iż swoim działaniem pomogą Policji w ujęciu sprawców. W ten sposób oskarżeni oszukali dwie osoby, w tym jednego z pokrzywdzonych na kwotę 1,5 miliona złotych. Część pieniędzy została odzyskana i zwrócona pokrzywdzonym.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

(fot. pixabay.com\źródło PK)

Jeden komentarz

  1. Niedawno dostałem maila od wodza Masajòw,jeżeli im pomogę to wyślą mi złoto.

Kursy walut

  • USD 4.5111zł 0.02%
  • GBP 5.4497zł -0.08%
  • EUR 4.6884zł -0.23%
  • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…