Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Jaka będzie Polska po epidemii? Powstał raport oparty na badaniach społecznych

Z przeprowadzonego wśród wybranej grupy mieszkańców naszego kraju badania wynika, że po ustaniu epidemii koronawirusa mało kto będzie wybierał zagraniczne wczasy. Więcej osób będzie oszczędzać oraz korzystać z prywatnej opieki medycznej.

Instytut Badań Zmian Społecznych postanowił sprawdzić wpływ skutków epidemii koronawirusa na decyzje Polaków. W tym celu w dniach od 31 marca do 2 kwietnia przebadano reprezentatywną próbę 1002 pełnoletnich mieszkańców naszego kraju. Analizowane były zachowania Polaków oraz sprawdzano, jak wpłyną na ich decyzje takie elementy, jak znaczący spadek dochodów oraz strach przed utratą pracy.

Pod uwagę brano 5 kluczowych branż: nieruchomości, ochronę zdrowia, transport, turystykę oraz usługi bankowe. Przyjętą metodą badania był wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo. W efekcie powstał 70-stronnicowy raport “Jaka będzie Polska po epidemii?”.

Wynika z niego, że Polacy przede wszystkim zamierzają więcej niż do tej pory oszczędzać. Po epidemii „pieniądze na gorsze czasy” zamierza odkładać 83 proc. badanych osób. Z raportu wynika, że z tego 20 proc. podjęło decyzję o oszczędzaniu właśnie na skutek wystąpienia epidemii. Znacząco zmienią się preferencje dotyczące wakacyjnych wyjazdów. Niemal 20 proc. Polaków zrezygnowało z jakichkolwiek wyjazdów na wczasy, co czwarta osoba planuje wyjazd, jednak wakacje spędzi w Polsce, natomiast odpoczynek za granicą deklaruje tylko niecałe 15 proc. osób. Dodatkowo zdecydowana większość, gdyż ⅘ osób, które zadeklarowały wakacyjny wyjazd, zamierza jako środek transportu wybrać swój samochód.

Co 10 ankietowana osoba przyznała, że z powodu epidemii koronawirusa musiała zrezygnować z zakupu nieruchomości. Z czego 75 proc. tych osób deklaruje, że wskutek epidemii znacząco spadną jej dochody. Niemal 60 proc. osób zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, w tym 13 proc. nie korzystało z niej wcześniej, ale ma w planach zacząć.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

24 komentarze

  1. Dla mnie prywatne ubezpieczenie medyczne to podstawa. Tylko ważne jest, aby wybrać w dobrej cenie i z dopasowanymi specjalistami. Ja mam wykupione na platformie *** i uważam, że to najlepsze co mnie spotkało.

  2. Taka będzie, że się trzeba będzie leczyć prywatnie, dlatego ważne jest żeby się rozglądać za dobrym pkietem.

  3. Elu, masz cos konkretnego na mysli?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo