Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jak zbudować kondycję dzięki bieżni elektrycznej?

Trening na bieżni to doskonała opcja dla wszystkich, która pogoda za oknem nie zachęca do joggingu w parku. Co więcej, dla wielu osób, trening na bieżni elektrycznej to także stały element treningu na siłowni. Aby jednak trening na bieżni przyniósł odpowiednie efekty, musimy trzymać się kilku podstawowych zasad, o których w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Trening na bieżni elektrycznej ma zarówno grono przeciwników, jak i zwolenników. Ci pierwsi mówią o monotonni, którą przynosi bieganie w jednym miejscu i bez zmiany otoczenia, drudzy natomiast cenią sobie możliwość biegania niezależnie od warunków atmosferycznych, a często także bez wychodzenia z domu.

Oczywiście, trening na bieżni nieco różni sią od joggingu na wolnym powietrzu, dlatego powinniśmy pamiętać o odpowiedniej technice biegania, aby przyniosło one oczekiwane przez nas efekty. Również pamiętajmy o odpowiednio wyposażonym sprzęcie. Duży wybór bieżni elektrycznych znajdziemy na prosportowy.pl.

Strój i buty

Wbrew pozorom do treningu na bieżni elektrycznej także musimy się przygotować. W pierwszej kolejności zadbajmy o odpowiedni strój i obuwie. Nie powinno one krępować ruchów. Do0brze jest także zainwestować w odzież termoaktywną, która sprawnie odprowadza pot. Obuwie również jest bardzo ważna, aczkolwiek z pewnością nie jest potrzebna tak dobra amortyzacja, jak w przypadku biegania na zewnątrz. Jeśli posiadasz buty, w których biegasz np. w parku, idealnie nadadzą się do treningu na bieżni. Pamiętaj także o ręczniku do ocierania potu i oczywiście bidonie z wodą.

Pamiętaj o rozgrzewce!

Odpowiednie trening na bieżni musi się składać z rozgrzewki, biegu właściwego i zakończenia czyli potocznie mówiąc rozprężenia. Około 20 procent czasu całego treningu poświęćmy na rozgrzewkę i rozprężenie właśnie. Jako rozgrzewkę, możesz zastosować marsz na niskich obrotach na samej bieżni, lub wykonać podstawowe ćwiczenia takie jak skłony w przód, skłony w bok, na wewnętrzną i tylną stronę ud. Jeśli chodzi o zakończenie treningu, to również w tym przypadku warto zastosować marsz na najniższych obrotach bieżni.

Biegnij środkiem pasa biegowego

To bardzo ważna kwestia. Unikajmy biegu blisko krawędzi naszej bieżni, także nie zbliżajmy się nadto do głównego panelu. Zachowanie pozycji w centralnej części pasa biegowego zapewnia bezpieczeństwo i wysoką efektywność naszego treningu. Dzięki temu zachowasz pełen zakres ruchu i możliwość stawiania naturalnej długości kroków. Również zapewnimy odpowiednią amortyzację, która nie będzie powodować napięcia innych części ciała jak tułowia czy ramion.

Patrz przed siebie

Jeśli chodzi o sylwetkę w biegu, najlepiej zachować wyprostowaną przez cały okres trwania treningu. Odruchowo lubimy spojrzeć na wyświetlacz, jednak takie pochylenie oznacza niepotrzebne napięcie mięśni. Co więcej, w tej pozycji bieżnia powoduje „odrzucanie” nóg do tyłu i przestajemy je odrywać samodzielnie. Najlepiej więc patrzeć po prostu przed siebie, na wysokości naszych oczu. Nie korzystaj z uchwytów. Służą one jedynie do wchodzenia, schodzenia, a także można się nimi wspomóc podczas zmiany intensywności treningu.

Pij wodę

Dbajmy o odpowiednie nawodnienie całego organizmu. Na około dwie godziny przed treningiem należy wypić ok. 2 szklanek wody, tuż przed nim (15-20 minut) – pół szklanki, a w trakcie samego wysiłku (w odstępach 20-minutowych) również sięgaj po jedną szklankę wody. Po treningu zaleca się wypić kolejne 2 szklanki wody. Trening w pomieszczeniu oznacza większe ryzyko odwodnienia, stąd picie odpowiedniej ilości wody w trakcie i po treningu na bieżni elektrycznej jest jeszcze ważniejsze.

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy jesteś doświadczonym biegaczem, czy dopiero rozpoczynasz przygodę z bieżnią, musisz stosować się powyższych rad, aby Twój trening był bezpieczny i wydajny. Jeśli zastanawiasz się jaką bieżnie elektryczną wybrać dla siebie, sprawdź artykuł: Ile trzeba wydać na porządną bieżnie do ćwiczeń w domu? 3 wskazówki jak wybrać najlepszą?