Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jak zaaranżować domową siłownię w małym pomieszczeniu?

Domowa siłownia to rozwiązanie, które cieszy się bardzo dużą popularnością. Nie zawsze jednak dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią, aby wstawić do niej wszystko, co tylko chcemy. Jak więc zaaranżować domową siłownię w małym pokoju?

Plan na trening i przestrzeń w siłowni

Niektórzy potrafią przeznaczyć na domową siłownię połowę piwnicy, inni garaż, ale niektórzy muszą zadowolić się jedynie niewielkim skrawkiem salonu, w którym mogą wstawić sprzęt do ćwiczeń. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Na początek warto dokładnie przeanalizować, jakiego rodzaju ćwiczenia chcemy i będziemy wykonywać. Możemy zdecydować się na ćwiczenia siłowe, cardio albo mieszane. Zastanówmy się też, jak efektywnie wykorzystać przestrzeń. Zamiast bieżni możemy kupić stepper, który zajmuje mniej miejsca, a też pomaga osiągnąć dobrą kondycję oraz poprawić pracę mięśni. 

Jaki sprzęt wybrać do małej siłowni?

W przypadku pomieszczeń o niewielkiej powierzchni niemal zawsze musimy iść na kompromis. Nie stworzymy bowiem dużej, kompleksowej siłowni, która pomieściłaby wszystkie sprzęty. Nie oznacza to jednak, że nasza siłownia nie będzie spełniała oczekiwań. Warto wybrać sprzęt, który pomoże nam w ćwiczeniach cardio. Nie zawsze mamy możliwość wstawić do pokoju rower treningowy czy bieżnię, ale już niewielkich rozmiarów stepper z pewnością się zmieści. Podobnie w przypadku ćwiczeń siłowych – o ile umieszczenie w małym pokoju ławeczki stanowi nie lada wyzwanie, o tyle z pomocą hantli możemy ćwiczyć bez większych ograniczeń. Czasami dobrym rozwiązaniem okazują się akcesoria, które nie zajmują zbyt wiele miejsca oraz które możemy schować do szafek. 

Małe pomieszczenie, duże możliwości

Zaaranżowanie siłowni domowej w małym pomieszczeniu nie jest łatwym zadaniem. Warto jednak zastanowić się nad możliwością przeniesienia niektórych sprzętów na przykład na podwórko czy balkon. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się, jeśli mieszkamy w domu bądź mamy do dyspozycji własny ogródek. Jeśli nie mamy takiej możliwości, sprawdźmy, co do zaoferowania ma siłownia „pod chmurką”. Tego rodzaju miejsca powstają między innymi w parkach, zarówno w małych, jak i dużych miastach. Domowa siłownia może być uzupełnieniem tej na podwórku, a zimową porą stanowić nasze prywatne centrum treningowe. 

Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest dobre wykorzystanie przestrzeni, którą dysponujemy. Warto sięgnąć po rozwiązania typu smart, które powoli pojawiają się również w świecie sportu. Wykorzystajmy na przykład drabinki, które można wwiercić w ścianę, a następnie wykorzystać do ćwiczeń siłowych.