Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jak wyczyścić złą informację kredytową?

Banki udzielając kredytów weryfikują historię kredytową swoich klientów, co ma na celu obniżenie ryzyka przy podejmowaniu decyzji. W efekcie osoby posiadające złą historię kredytową otrzymują odmowę, a co za tym idzie zastanawiają się nad tym, jak długo widoczna są złe informacje. Czy możliwe jest wyczyszczenie BIK-u? A może jedynym rozwiązaniem jest pożyczka ze złą historią kredytową?

Czym jest BIK?

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która gromadzi oraz udostępnia dane w zakresie wszelkich zobowiązań kredytowych klientów (zarówno indywidualnych, jak i przedsiębiorców) banków, SKOK-ów, a także firm pożyczkowych z sektora pozabankowego. W tym miejscu warto podkreślić, że BIK gromadzi zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje o kredytach, a co za tym idzie jest podstawową bazą wykorzystywaną przez banki do weryfikacji klientów ubiegających się o przyznanie finansowania. Co więcej, do BIK-u przekazywane są nie tylko informacje o zaciągniętych zobowiązaniach, ale także dane dotyczące zapytań, czyli wniosków wprowadzonych do systemu bankowego, które nie uzyskały decyzji pozytywnej bądź klient w trakcie procesu zrezygnował z ubiegania się o finansowanie.

Jak długo widoczna jest historia kredytowa?

Obowiązek przekazywania do BIK informacji o zobowiązaniach kredytowych klientów nakładają na instytucje finansowe przepisy prawa, które określają w tym przypadku maksymalny termin wynoszący 7 dni. Kolejne 7 dni to okres, w którym BIK musi wprowadzić otrzymane dane do rejestru. W efekcie informacja w BIK o złożonym zapytaniu, czy zaciągnięciu nowego zobowiązania powinna pojawić się w raporcie maksymalnie w ciągu 14 dni. Warto jednak mieć świadomość, że z reguły następuje to znacznie szybciej, ponieważ to w interesie instytucji finansowych jest możliwie najszybsze przekazywanie informacji. W efekcie aktualizacja raportu następuje nawet 2 razy w tygodniu.

Informacje w BIK o konkretnym zobowiązaniu dostępne są od dnia jego zaciągnięcia aż do momentu spłaty ostatniej raty. W przypadku większości kredytów klient wyraża jednak zgodę na przechowywanie informacji w BIK-u po spłacie zobowiązania, co jest dla niego korzystne, ponieważ buduje w ten sposób pozytywną historię kredytową. Inaczej wygląda to w przypadku zobowiązań, które zostały spłacone z opóźnieniem przekraczającym 60 dni. W takiej sytuacji BIK przechowuje i udostępnia innym instytucjom dane w tym zakresie przez okres 5 lat. Nie ma wówczas żadnej możliwości, by tego typu informacje wyczyścić, a klientowi starającemu się o kredyt pozostaje pożyczka ze złą historią kredytową.

Czy można wyczyścić BIK?

Czyszczenie BIK-u to usługa, którą oferuje wiele firm, które zarabiają żerując na niewiedzy klientów. Należy bowiem mieć świadomość, że BIK-u nie można wyczyścić, ponieważ dane, które znajdują się w raporcie są gromadzone i udostępniane zgodnie z przepisami prawa, a BIK jest jedynie ich administratorem. Sam nie wprowadza żadnych zmian w informacjach udostępnianych przez banki, a wszelkie korekty są dokonywane wyłącznie na wniosek instytucji, która przekazała konkretne dane. W związku z tym chcąc wyczyścić BIK należy złożyć wniosek do banku lub firmy pożyczkowej, w której spłaciliśmy kredyt z prośbą o zaprzestanie przetwarzania danych w BIK. Instytucje te są zobowiązanie do przekazania tej informacji do Biura Informacji Kredytowej, które przestaje udostępniać dane na temat konkretnego kredytu.

Czyszczenie złej informacji kredytowej – kiedy jest możliwe?

Czyszczenie pozytywnych informacji w BIK nie stanowi problemu, jednak nie leży to w interesie kredytobiorców. Kiedy natomiast możliwe jest czyszczenie złej informacji kredytowej? Otóż, jest to możliwe wówczas, gdy minęło 5 lat od całkowitej spłaty kredytu, w przypadku którego odnotowano co najmniej 60 dniowe opóźnienie. Inną możliwością dokonania korekty w raporcie BIK jest sytuacja, w której znajdujące się tam dane są nieaktualną bądź nieprawdziwe.

Czyszczenie BIK-u polega na wycofaniu zgody na udostępnianie informacji o konkretnym zobowiązaniu. Wniosek ten należy zgłosić do instytucji udzielającej kredytu, która przekazuje go do Biura Informacji Kredytowych. W przypadku negatywnych informacji można to zrobić dopiero po upływie 5 lat od całkowitej spłaty zobowiązania.