Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jak poprawnie wyważyć koła – Najważniejsze informacje

Jazda autem bez prawidłowo wyważonych kół jest niebezpieczna. Przede wszystkim pogorszy się droga hamowania, a dodatkowo samochód może ślizgać się na boki. Źle wyważone koła mogą prowadzić również do szybszego zużycia i elementów zawieszenia. Fakt, że koła nie są odpowiednio wyważone, zauważyć można dość szybko. Pierwsze objawy to drganie kierowcy i gorsza sterowność auta podczas jazdy. W takim przypadku koniecznie należy udać się do warsztatu. Warto jednak także wiedzieć, jak samemu wyważyć koła w samochodzie.

Czym jest wyważanie kół?

Samo wyważanie kół polega na równomiernym rozkładzie masy felgi i opony w taki sposób, aby masa koła na oś pojazdu po zamontowaniu została rozłożona wokół środka obrotu. Nawet najmniejsze odstępstwa od normy w tym zakresie mogą sprawić, że jazda samochodem będzie mało komfortowa. Im większa prędkość, tym bardziej będzie to wyczuwalne. Chyba nie trzeba przekonywać żadnego kierowcy, jak ważny jest właściwy dobór felg i opon oraz jak ważne jest prawidłowe wyważenie kół dla bezpieczeństwa podczas jazdy.

Kiedy należy wyważyć koła w samochodzie?

Pierwszym objawem tego, że z wyważeniem kół może być coś nie tak, są wibracje na kierownicy. Wraz ze wzrostem prędkości są one odczuwane coraz bardziej. Dodatkowo odczuwalne jest drżenie na karoserii oraz rzucanie na zakrętach. Zawsze, kiedy zauważy się tego typu objawy, warto udać się do warsztatu samochodowego, aby sprawdzić, czy koła na pewno są dobrze wyważone. Kiedy koniecznie należy wyważyć koła? Na pewno zawsze przy zdejmowaniu opony z felgi. Trzeba to zrobić także przy zmianie całego zestawu kół, po uderzeniu w przeszkodę lub dziurę oraz czując wibracje na kierownicy. Zatem jak wyważyć koła w samochodzie?

Przyczyny niewłaściwego wyważenia kół

Zanim przejdzie się do tego, jak prawidłowo wyważyć koła, wspomnieć trzeba jeszcze o tym, jakie są najczęstsze przyczyny niewłaściwego wyważenia kół. W pierwszej kolejności wymienić można wady fabryczne felgi lub opony. Mowa tu o nieprawidłowym rozłożeniu masy, co jest powodem braku wyważenia. Drugą częstą przyczyną są usterki układu jezdnego.

Oczyszczenie felg

Cały proces wyważania kół zaczyna się od dokładnego oczyszczenia felg. Wydaje się to być dość prozaiczną czynnością, jednak stwierdzić trzeba, że wiele osób o tym zapomina lub robi to niedokładnie. Tymczasem umycie felg to podstawa. Dlaczego jest to tak ważne? Trzeba bowiem wiedzieć, że każde zabrudzenie, nawet to najmniejsze, na felgach może sprawić, że proces wyważania kół przebiegnie nieprawidłowo. Na początku być może się tego nie zauważy, ale już po krótkim czasie da się odczuć, że z kołami jest coś nie tak.

Sprawdzenie stanu felg

Poza oczyszczeniem felg należy również sprawdzić ich stan. Innymi słowy, zanim przejdzie się do wyważania i montażu kół, koniecznie zbadaj, czy felga nie jest skrzywiona oraz to, czy otwór centrujący nie jest uszkodzony bądź skorodowany. Jeśli otwór centrujący jest powiększony, to felga nie zostanie zamontowana centralnie w stosunku do osi obrotu. Spowoduje to, że podczas jazdy wyczuwalne będą wibracje. Dlatego stan felg skontrolować należy bardzo dokładnie.

Oczyszczenie piasty

Kolejna czynność to oczyszczenie piasty. Dokładnie mowa tu o sprawdzeniu oraz oczyszczeniu z zanieczyszczeń i korozji piasty w tym miejscu mocowania felgi. Dodatkowo warto nałożyć odpowiedni smar. Jeśli piasta niezostanie dokładnie oczyszczona, to w przyszłości korozja doprowadzi do utlenienia felgi.

Urządzenia do wyważania i montażu opon

Do wyważania kół wykorzystać trzeba specjalnie przystosowane do tego urządzenia. Najważniejszym z nich jest wyważarka do kół ciężarowych i osobowych. Bez tego urządzenia trudno wyobrazić sobie skuteczne wyważanie kół. Dlatego każdy warsztat samochodowy, który oferuje taką usługę, powinien takie urządzenie posiadać na swoim wyposażeniu. Można w uproszeniu odpowiedzieć na pytanie, jak dobrze wyważyć koła, że trzeba to zrobić, korzystając z profesjonalnej wyważarki do kół. Bez tego urządzenia wydaje się to wręcz niemożliwe.