Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Interesuje Cię kredyt w euro? Sprawdź, jaki bank warto rozważyć.

Coraz więcej osób pracujących za granicą rozważa alternatywę kredytową, jaką jest zaciągnięcie pożyczki (gł. hipoteka) w walucie euro. Oczywiście wraz z takim pomysłem rodzi się wiele różnych pytań – co jest dobrą spuścizną po znanej wszystkim historii Frankowiczów. Tym samym przed podjęciem decyzji należy rozważyć nie tylko kredyt w euro jaki bank wybrać, czy jakie warunki należy spełnić, by mieć szansę na jego uzyskanie. Chodzi również o wiele innych kwestii, których znaczenie postaramy się podkreślić w tym poradniku – łącznie z tym, czy w ogóle warto zdecydować się na takie zobowiązanie, jak to działa i na co zwrócić szczególną uwagę.

Czy w Polsce można wziąć kredyt w euro?

Kredyt w euro można jak najbardziej dostać w Polsce – pamiętając przy tej okazji, że jest jeden nadrzędny warunek, jaki trzeba spełnić, by móc w ogóle taką opcję rozważać. Mianowicie: kredyt w euro jest opcją zarezerwowaną wyłącznie dla osób, które w tej walucie zarabiają. Na tej podstawie oczywiście nie można jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie: czy zarabiając w euro dostanę kredyt? Można jednak Cię zapewnić, że jest to forma pożyczki, do której masz szansę aplikować bez odrzucenia wniosku na starcie.

O czym jeszcze pamiętać licząc na kredyt w euro w Polsce?

  • Formalności zwykle są bardziej rozbudowane.
  • Dokumenty wymagają tłumaczeń.
  • Banki zwykle wymagają lepszej zdolności kredytowej.

Zanim więc zaczniesz się zastanawiać, jaki bank wybrać do kredytu w euro – pierwsze musisz mieć świadomość, czy w ogóle warto poświęcać swój czas na ten proces, na wstępie polecamy więc zapoznać się z aktualnymi ofertami złotówkowymi by mieć lepsze odniesienie w porównywaniu ofert: https://direct.money.pl/ranking-kredytow-gotowkowych.

Który bank udziela kredytu w euro?

Kolejnym krokiem w naszych rozważaniach jest zastanowienie się, a raczej sprawdzenie – jakie banki udzielają kredytów w euro. To dobry punkt wyjścia do dalszych poszukiwań i porównań, celem podjęcia jak najlepszej decyzji na tym polu.

które banki dają kredyt w euro?

  1. Alior Bank
  • wkład własny dla różnych lokalizacji
  • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego
  • typ kredytu: indeksowany
  • opcje oprocentowania: zmienne (EURIBOR 3M + marża) lub stałe przez 7 lat (stawka ustalana indywidualnie)
  1. Pekao SA
  • Przy 40% wkładzie własnym – maksymalny okres spłaty wynosi 20 lat
  • Przy 30% wkładzie własnym – maksymalny okres spłaty to 15 lat
  • Oprocentowanie stałe przez pierwsze 5 lat kredytu

Teraz już wiesz, które banki dają kredyt w euro i znasz najważniejsze informacje dotyczące ich ofert – poza jedną: wymaganiami, które trzeba spełnić, by w ogóle Twój wniosek miał szansę być rozpatrywany. To również sprawdziliśmy, abyś mógł łatwiej podjąć decyzję jaki bank wybrać dla kredytu w euro przy aktualnych ofertach tych instytucji finansowych.

Kredyt hipoteczny w euro – warunki

Zarówno Alior Bank, jak i Pekao SA wychodząc ze swoją ofertą na kredyt hipoteczny w euro wymaga wkładu własnego, choć już kwestie takie jak długość spłaty są ustalane z klientami indywidualnie. Kluczowym czynnikiem decyzyjnym mogą być warunki stawiane przez te banki kredytobiorcom.

Pamiętaj też, że przy składaniu wniosków o kredyt w euro będzie potrzebna cała gama dokumentów wraz z ich tłumaczeniami, w tym m.in.: umowa o pracę za granicą lub kontrakt, zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów, czy też zeznanie podatkowe z poprzedniego roku.

Jakie jest oprocentowanie kredytu w euro?

Różne banki mają swój własny pomysł na to, jakie oprocentowanie kredytu w euro mogą zaproponować klientom. W przypadku Alior Banku masz do wyboru w trakcie indywidualnych ustaleń dwie opcje oprocentowania. Pierwszy wariant to zmienne oprocentowanie opierające się o warunki EURIBOR 3M + marża. Drugi wariant proponowany przez ten bank dla pożyczki hipotecznej w euro to oprocentowanie stałe przez 7 lat, przy czym sama stawka jest tutaj ustalana indywidualnie między instytucją a kredytobiorcą.

Na stałe oprocentowanie kredytu w euro postawił również bank Pekao SA – tutaj jednak będzie się ono utrzymywać na tym poziomie w okresie 5 pierwszych lat kredytu.

Jak wygląda spłata kredytu w euro?

Znając oprocentowanie można w dalszej kolejności bliżej przyjrzeć się temu, jak dokładnie wygląda spłata kredytu w euro. Tutaj warto sięgnąć do przepisów, które wskazują, że w przypadku kredytów zabezpieczonych hipotekę – zadaniem banków jest rekomendować rozwiązania, w których okres spłaty nie przekracza 25 lat.

Jeśli chodzi o kredyt w euro można jednak zauważyć, że banki zwykle stawiają na maksymalnie 20 lat okresu spłaty, co oczywiście ma swoje dobre i złe strony. Na plus jest to, że im szybciej kredyt spłacisz – tym na mniejsze koszty w sumie musisz się przygotować. Oczywiście jednak musisz pamiętać, że w takim przypadku miesięczna rata będzie wyższa niż w przypadku spłaty rozłożonej na dłuższy odcinek czasu.

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny w euro?

Zastanawiając się nad tym, czy kredyt w euro czy się opłaca – trzeba pochylić się nad kilkoma kluczowymi kwestiami. Przede wszystkim – jeśli uzyskujesz dochody w euro to kredyt walutowy tak naprawdę jest jedynym wyjściem, jakie masz. W takich okolicznościach zastanawianie się nad tym, czy jest to opłacalne rozwiązanie – nie ma właściwie znaczenia, jeśli w danym momencie swojego życia potrzebujesz hipoteki. Jedyna alternatywa jest taka, że uda Ci się znaleźć osobę, która zarabia w krajowej walucie i będzie chętna do tego, by przystąpić do Ciebie przy zaciągnięciu kredytu.

Jakie czynniki mają wpływ na opłacalność kredytu hipotecznego zaciąganego w euro?

  • preferencje kredytobiorcy,
  • indywidualna sytuacja finansowa,
  • cele klienta.

Mądrą decyzją zdaje się być często rozmowa z profesjonalistą. Doradca finansowy jest w stanie pomóc Ci rzetelnie ocenić to, czy na pewno kredyt w euro, do którego się przymierzasz będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem i stwierdzić, czy ten o który się ubiegasz jest dopasowany do wyżej wymienionych czynników w najlepszy możliwy sposób. Podpowie nie tylko, jeśli chodzi o kredyt w euro jaki bank wybrać, ale też odpowie w kompleksowy sposób na Twoje pytania.

Czy kredyt w euro jest bezpieczny?

Każda osoba mająca choć minimalne pojęcie o świecie finansów, że każdy kredyt wiąże się z pewnym stopniem ryzyka i ten zaciągnięty w obcej walucie nie jest wyjątkiem. Dlatego nim złożysz wniosek i rata kredytu w euro przez następne dekady stanie się częścią Twojej codzienności – dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy, ofertami, zrób porządny research, by mieć pewność, co z kredytami w euro się wiąże.

Pełne zrozumienie klauzuli umowy oraz dokładne obliczenie zdolności kredytowej – to wszystko musi być zrealizowane punkt w punkt zanim decyzja kredytowa zostanie ostatecznie podjęta.