Inteligentne Miasto Roku: Nagroda dla Lublina za inteligentny system sterowania ruchem i rozwiązania w transporcie zbiorowym

Lublin został wyróżniony podczas „Smart City Forum”, spotkania firm z sektora informatycznego i telekomunikacyjnego. Miasto uzyskało tytuł „Inteligentne Miasto Roku od 100 do 500 tys mieszkańców 2015” m.in. za inwestycje w inteligentny system sterowania ruchem oraz rozwiązana w transporcie zbiorowym.

Wśród nagrodzonych miast obok Lublina znalazła się Legnica (w grupie miast poniżej 100 tys. mieszkańców) i Wrocław (powyżej 500 tys. mieszkańców). Nagrodę podczas wtorkowej gali odebrał z rąk Magdaleny Taczanowskiej, Dyrektor Sektora Publicznego firmy Microsoft – Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk.

– To niezwykle ważne wyróżnienie potwierdza naszą silną pozycję w tym sektorze i skuteczność realizowanej przez nas Strategii Rozwoju Lublina. W 2015 roku wdrożyliśmy Inteligentny System Zarządzania Ruchem, a inwestycje w transport publiczny to największy projekt unijny realizowany przez miasto. Lublin postrzegany jest obecnie jako kluczowa lokalizacja dla sektora telekomunikacyjnego w Polsce Wschodniej oraz jeden z sześciu największych ekosystemów informatycznych w kraju. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Największym projektem z zakresu Smart City w Lublinie jest wdrożony w ubiegłym roku System Zarządzania Ruchem, który ma przede wszystkim usprawnić płynność ruchu drogowego oraz poprawić bezpieczeństwo na lubelskich drogach. Kolejnymi przykładami z zakresu Smart City jest Lubelska Biblioteka Wirtualna, miejski system telekomunikacyjny, Miejskie Data Center i Centrum Kopii Zapasowych, ponad 250 hotspotów, czy tez 230 kamer monitoringu wizyjnego w przestrzeni publicznej oraz system informacji geoprzestrzennej.

W trakcie realizacji jest rozbudowa systemu sterowania ruchem, projekt „Gigabit do każdej szkoły” oraz Free WiFi (projekt obywatelski zakładający powstanie 100 hotspotów) a także inteligentne zarządzanie obiektami (oświetlenie, pobór energii, sensory).

Kolejnym przykładem zastosowania inteligentnych systemów jest rewitalizacja Ogrodu Saskiego – to 2 km światłowodów oraz dodatkowe 27 kamer, sieć hotspotów, podłączenie muszli koncertowej do sieci oraz kamery Web. Podobne rozwiązania wdrożono w odniesieniu do obiektów sportowych.

Budowa Areny Lublin była inspiracją do wdrożenia standaryzacji – technologie tam zastosowane zostały powielone i będą w przyszłości zastosowane przy innych obiektach sportowych. Takie rozwiązania zostaną też wprowadzone przy rewitalizacji Placu Litewskiego.

W latach 2009-2012 liczba firm informatycznych zwiększyła się o 50 proc. podwajając zatrudnienie w branży, powodując jeden z największych przyrostów w Polsce. Obecnie w Lublinie działa kilkaset firm z branży telekomunikacyjnej (ICT), zatrudniających ponad 5 tys. osób.

W mieście coraz lepiej funkcjonuje ekosystem, który kreują uczelnie wraz ze studentami i absolwentami kierunków informatycznych, nieformalne środowiska oraz sieć inkubatorów biznesu Obecnie 5 z 9 lubelskich uczelni wyższych kształci blisko 4.6 tys. studentów na 7 kierunkach informatycznych, a ich mury co roku opuszcza blisko 900 absolwentów.

2016-03-16 14:57:26
(fot. UM Lublin)

38 komentarzy

 1. Władze Lublina robią wszystko by mieszkańcy miasta byli zadowoleni z przedstawicieli partii która z biegiem czasu odchodzą do lamusa. Propagande sukcesu opanowali lepiej niż komuniści za swoich czasow. Zaczynam myśleć że komuna wraca do Lublina. Najlepsze przedsiębiorstwo transportu miejskiego w Polsce, terez najlepszy system regulacji ruchu. Szanowani włodarze miasta możecie się sami dowartosciowywac poprzez nagrody, dyplomy, statuetki i wszystko co wam przyjdzie do głowy ale my jako wyborcy mamy swój rozum i już nie długo nadejdzie czas że wam podziekujemy za ta propagandę. Mam nadzieję że wasi następcy rozlicza was że wszystkich inwestycji i oraz z działań na rzecz mieszkańców.

 2. zwykły człowiek

  Ten system już działa czy ma działać? Na chwilę obecną to inteligenty on nie jest.

 3. No jak nie działa jak działa ,nagrody dali to znaczy że musi działać .A że działa delikatnie mówiąc hu… to inna sprawa ,ale nagroda jest 😀

 4. 22:30 ciemno, zimno, do domu daleko a ja samiusienki stoję na czerwonym żeby skręcić do Tesco z Orkana. Żadnego samochodu na skrzyżowaniu a ja tak stałem ze 3-4 minuty zanim się wszystkie możliwe kombinacje poznienialy. 🙂 faktycznie inteligentny ten system 🙂

  • Zapraszam na Krancową. Przepuszczanie powietrza na przejściach przez minutę – norma. Zielone dla pustych pasów do skrętu w DMM w lewo i w prawo – norma. To nie jest inteligencja. To norma. Przejechanie od obi do Kunickiego = wszystkie czerwone. Która by godzina nie była.. a na Dywizjonu na wyswietlaczu pokazuje że w prawo do Tysiąclecia. No rewelacja… 30mln…

 5. nadal nie rozumiecie o co chodzi z tym inteligentnym? bo ja wiem a wy piszecie w/g waszego widzi mi sie a to blad naprawde to proste w dzialaniu i niezwykle inteligentne poczekajcie jak zacznie dzialac bo na razie zbiera dane do systemu a nagroda jest za zakupienie tego systemu bo jest drogi i nie kazde miasto moze sobie na to pozwolic jezeli ma odpowiedzialnego prezydenta i zatwierdzajaca jego propozycje rade miasta CCC Cena Czyni Cuda-mowie jak jest ZWK Lublin Polska

  • Kolejny głos od koryta.Wjazd do Lbn od Rzeszowa-tablica inteligentna:Racławickie-20min,Solidarności-15min. umiesz czytać?Majster do szkoły,Żuk i Kielich do CBA(już niedlugo)

  • Dzięki inteligentnemu i odpowiedzialnemu prezydentowi Miasta Inspiracji, Lublin zajmuje 3 miejsce w rankingu miast najbardziej zadłużonych. Nie zrobiono nic by to zmienić, wręcz przeciwnie, zadłuża się miasto co raz bardziej. Tak jak Szogun wydał cały budżet na koniec kadencji, p. Żuk robi to samo. Zadłuża miasto, by jego następca miał związane ręce jeśli chodzi o inwestycje. Wtedy łatwo atakować, że nic nie robi a on to potrafił. Ciekawe, komu lub w co, ten szkodnik, wpompuje kolejne grube miliony by otrzymać dyplom lub statuetkę zawartą w cenie.

 6. raz za razem nacinam się na „żółte” przed maską.. bardzo inteligentny shit

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska