Inteligentne Miasto Roku: Nagroda dla Lublina za inteligentny system sterowania ruchem i rozwiązania w transporcie zbiorowym

Lublin został wyróżniony podczas „Smart City Forum”, spotkania firm z sektora informatycznego i telekomunikacyjnego. Miasto uzyskało tytuł „Inteligentne Miasto Roku od 100 do 500 tys mieszkańców 2015” m.in. za inwestycje w inteligentny system sterowania ruchem oraz rozwiązana w transporcie zbiorowym.

Wśród nagrodzonych miast obok Lublina znalazła się Legnica (w grupie miast poniżej 100 tys. mieszkańców) i Wrocław (powyżej 500 tys. mieszkańców). Nagrodę podczas wtorkowej gali odebrał z rąk Magdaleny Taczanowskiej, Dyrektor Sektora Publicznego firmy Microsoft – Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk.

– To niezwykle ważne wyróżnienie potwierdza naszą silną pozycję w tym sektorze i skuteczność realizowanej przez nas Strategii Rozwoju Lublina. W 2015 roku wdrożyliśmy Inteligentny System Zarządzania Ruchem, a inwestycje w transport publiczny to największy projekt unijny realizowany przez miasto. Lublin postrzegany jest obecnie jako kluczowa lokalizacja dla sektora telekomunikacyjnego w Polsce Wschodniej oraz jeden z sześciu największych ekosystemów informatycznych w kraju. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Największym projektem z zakresu Smart City w Lublinie jest wdrożony w ubiegłym roku System Zarządzania Ruchem, który ma przede wszystkim usprawnić płynność ruchu drogowego oraz poprawić bezpieczeństwo na lubelskich drogach. Kolejnymi przykładami z zakresu Smart City jest Lubelska Biblioteka Wirtualna, miejski system telekomunikacyjny, Miejskie Data Center i Centrum Kopii Zapasowych, ponad 250 hotspotów, czy tez 230 kamer monitoringu wizyjnego w przestrzeni publicznej oraz system informacji geoprzestrzennej.

W trakcie realizacji jest rozbudowa systemu sterowania ruchem, projekt „Gigabit do każdej szkoły” oraz Free WiFi (projekt obywatelski zakładający powstanie 100 hotspotów) a także inteligentne zarządzanie obiektami (oświetlenie, pobór energii, sensory).

Kolejnym przykładem zastosowania inteligentnych systemów jest rewitalizacja Ogrodu Saskiego – to 2 km światłowodów oraz dodatkowe 27 kamer, sieć hotspotów, podłączenie muszli koncertowej do sieci oraz kamery Web. Podobne rozwiązania wdrożono w odniesieniu do obiektów sportowych.

Budowa Areny Lublin była inspiracją do wdrożenia standaryzacji – technologie tam zastosowane zostały powielone i będą w przyszłości zastosowane przy innych obiektach sportowych. Takie rozwiązania zostaną też wprowadzone przy rewitalizacji Placu Litewskiego.

W latach 2009-2012 liczba firm informatycznych zwiększyła się o 50 proc. podwajając zatrudnienie w branży, powodując jeden z największych przyrostów w Polsce. Obecnie w Lublinie działa kilkaset firm z branży telekomunikacyjnej (ICT), zatrudniających ponad 5 tys. osób.

W mieście coraz lepiej funkcjonuje ekosystem, który kreują uczelnie wraz ze studentami i absolwentami kierunków informatycznych, nieformalne środowiska oraz sieć inkubatorów biznesu Obecnie 5 z 9 lubelskich uczelni wyższych kształci blisko 4.6 tys. studentów na 7 kierunkach informatycznych, a ich mury co roku opuszcza blisko 900 absolwentów.

2016-03-16 14:57:26
(fot. UM Lublin)

Zobacz również

38 komentarzy

 1. no zaje***cie korki jeszcze wieksze jak byly ale nagroda musi byc

  • „Dyrektor Sektora Publicznego firmy Microsoft – Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk.”. Tylko pytam z ciekawości…
   Czy Żuk pełni jeszcze funkcję na rzecz korporacji Microsoft?
   Czy to ma wpływ na rodzaj zakupów sprzętu elektronicznego dokonywanych przez „miasto Lublin” za pieniądze Podatników?
   Czy to nie przypadkiem ruchem w Lublinie zarządza firma „X”, należącej do Orange?

  • Nie wiem skąd to oburzenie – przecież cyrk to inteligentna forma rozrywki, a cyrkowcy często są nagradzani, za różne sztuczki. 🙂

 2. Ale jak to? To ten system działa, że nagrody dają? Bo jeżeli nie to tym bardziej jestem pod wrażeniem

  • ma ktoś rejestrator w aucie ?
   nagrajcie film jak działa ten system, jak działa „zielona” fala.

   • Kolego problem w tym że system nie służy do zielonej fali tylko do bezpiecznego poruszania nigdy nie będzie tak że będzie zielone bo ludzie wyjeżdżają i z podporzadkowanych i też chcą mieć zielone. SYSYEM NIE JEST OD ZIELONEJ FALI BO W GODZINACH SZCZYTU WSZYSTKO STOI TYLKO ZEBY BYLO BEZPIECZNIE

  • słuszna uwaga 🙂
   przecież system miał się kalibrować i dopiero miały być widoczne efekty jego działania.
   A tu już nagroda, no no mają rozmach ……

   „Scenariusz optymistyczny zakłada, że zalety systemu zaczną być odczuwalne po pierwszym kwartale przyszłego roku – przyznaje Kieliszek”

 3. Kto im te nagrody przyznaje, chyba sami sobie nawzajem. Po prostu żenada ;(

  • To jakiś żart i do tego nie śmieszny!! Nagroda za to coś „inteligentne” była wliczona w cenę ?
   Oni sobie kpią z mieszkańców ?

  • muszą sobie dać nagrody bo za chwilę już ich nie będzie na piedestale …

 4. Hugozlachodługo

  Pięknie się to czyta stojąc w korku.

 5. Mowa o systemie za wiele milionów złotych przez który na ul. Krańcowej stoi się 3 razy na czerwonym przez 400m?

 6. „Ynteligentyny” system zarządzania ruchem poraża… a korki i „płynna” jazda od świateł do świateł obowiązkowa 😀

 7. Dobra wiadomość. W końcu Lublin goni czołówkę.

 8. Ale pierwszy kwietnia dopiero za 2 tygodnie….

 9. Śmieszy mnie to… ciekawe ile kosztowały te tablice świetlne na Kunickiego gdzie wyświetla się i wiele bardzo potrzebnych informacji…

 10. Za co ta nagrida jest?? Jak w mpk nagrody za wilka scieme. Normalnie wstyd a zuk sie pewnie podnieca ta nagroda co mu kumpel dal. Zenada

 11. Towarzystwo wzajemnej adoracji teoretycznego państwa. Te barany wciąż mają nadzieję, że jak coś napiszą w gazecie czy puszczą w tv to naród to łyknie. O nie. Skończyło się. Do roboty!

 12. Nowy przystanek kolejowy Lublin Zachód w rezerwacie Stary Gaj to jest dopiero przykład INTELIGENTNEGO planowania. Tylko idiota mógłby pomyśleć że lepiej zrobić przed lasem na wys. Granitowej i przy okazji zrobić przejazd od Stasina dla aut osobowych.

 13. To jakaś kpina z ludzi!!!! Grube bańki poszły w błoto a może do czyjejś kieszeni Kraśnicka zakorkowana jak nigdy a tu nagrody ??? CBA tu powinna wejść

 14. Banda przekręciaży i złodziei! Tylko nagrody sobie przyznają za korupcję i złodziejskie kombinacje urzędnicze! Brawo Lublin!!!!

 15. WSTYD!!! PANIE PREZYDNCIE!!!!! W S T Y D ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

 16. Firmy z branży informatycznej i telekomunikacyjnej inwestują w swoich klientów. Za 28 milionów wydane na inteligentny system tworzenia korków mamy prawo dostać ładny dyplom i błyszcząca statuetkę. Jeśli poczujemy się docenieni, to w przyszłości też kupimy.

 17. „za inwestycje w inteligentny system sterowania ruchem oraz rozwiązana w transporcie zbiorowym”
  chodzi o te złomy z Zielonej Góry którymi mieszkańcy byli wożeni czy może za to: ?

  Trolejbusy zajeżdżają drogę, przecinają ciągłą linię. „Musimy, bo źle zawieszono nam sieć” 🙂
  http://#####SPAM######/lublin/trolejbusy-zajezdzaja-droge-przecinaja-ciagla-linie-musimy-bo-zle-zawieszono-nam-siec,n,1000177621.html

 18. Dobre! Korki dzień w dzień z Nałęczowskiej w Kraśnicką. Brak synchronizacji świateł na Solidarności w stronę Chełma, na każdych trzeba swoje odstać!

 19. To wyróżnienie to chyba jakiś żart :] korki większe niż były. Jechałem w niedziele z samego rana i postanowiłem przetestować ten inteligentny system. Jadąc przepisowo stałem na większości świateł.

 20. To powinno nazywać sie:
  „Inteligenty System Wyciągnięcia Kasy Z Miasta” !!!!
  Moze ktoś kiedyś za to zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

 21. Władze Lublina robią wszystko by mieszkańcy miasta byli zadowoleni z przedstawicieli partii która z biegiem czasu odchodzą do lamusa. Propagande sukcesu opanowali lepiej niż komuniści za swoich czasow. Zaczynam myśleć że komuna wraca do Lublina. Najlepsze przedsiębiorstwo transportu miejskiego w Polsce, terez najlepszy system regulacji ruchu. Szanowani włodarze miasta możecie się sami dowartosciowywac poprzez nagrody, dyplomy, statuetki i wszystko co wam przyjdzie do głowy ale my jako wyborcy mamy swój rozum i już nie długo nadejdzie czas że wam podziekujemy za ta propagandę. Mam nadzieję że wasi następcy rozlicza was że wszystkich inwestycji i oraz z działań na rzecz mieszkańców.

 22. zwykły człowiek

  Ten system już działa czy ma działać? Na chwilę obecną to inteligenty on nie jest.

 23. No jak nie działa jak działa ,nagrody dali to znaczy że musi działać .A że działa delikatnie mówiąc hu… to inna sprawa ,ale nagroda jest 😀

 24. 22:30 ciemno, zimno, do domu daleko a ja samiusienki stoję na czerwonym żeby skręcić do Tesco z Orkana. Żadnego samochodu na skrzyżowaniu a ja tak stałem ze 3-4 minuty zanim się wszystkie możliwe kombinacje poznienialy. 🙂 faktycznie inteligentny ten system 🙂

  • Zapraszam na Krancową. Przepuszczanie powietrza na przejściach przez minutę – norma. Zielone dla pustych pasów do skrętu w DMM w lewo i w prawo – norma. To nie jest inteligencja. To norma. Przejechanie od obi do Kunickiego = wszystkie czerwone. Która by godzina nie była.. a na Dywizjonu na wyswietlaczu pokazuje że w prawo do Tysiąclecia. No rewelacja… 30mln…

 25. nadal nie rozumiecie o co chodzi z tym inteligentnym? bo ja wiem a wy piszecie w/g waszego widzi mi sie a to blad naprawde to proste w dzialaniu i niezwykle inteligentne poczekajcie jak zacznie dzialac bo na razie zbiera dane do systemu a nagroda jest za zakupienie tego systemu bo jest drogi i nie kazde miasto moze sobie na to pozwolic jezeli ma odpowiedzialnego prezydenta i zatwierdzajaca jego propozycje rade miasta CCC Cena Czyni Cuda-mowie jak jest ZWK Lublin Polska

  • Kolejny głos od koryta.Wjazd do Lbn od Rzeszowa-tablica inteligentna:Racławickie-20min,Solidarności-15min. umiesz czytać?Majster do szkoły,Żuk i Kielich do CBA(już niedlugo)

  • Dzięki inteligentnemu i odpowiedzialnemu prezydentowi Miasta Inspiracji, Lublin zajmuje 3 miejsce w rankingu miast najbardziej zadłużonych. Nie zrobiono nic by to zmienić, wręcz przeciwnie, zadłuża się miasto co raz bardziej. Tak jak Szogun wydał cały budżet na koniec kadencji, p. Żuk robi to samo. Zadłuża miasto, by jego następca miał związane ręce jeśli chodzi o inwestycje. Wtedy łatwo atakować, że nic nie robi a on to potrafił. Ciekawe, komu lub w co, ten szkodnik, wpompuje kolejne grube miliony by otrzymać dyplom lub statuetkę zawartą w cenie.

 26. raz za razem nacinam się na „żółte” przed maską.. bardzo inteligentny shit

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.754zł 0.44%
  • GBP 4.7573zł -0.27%
  • EUR 4.2642zł 0.21%
  • CHF 3.8477zł 0.44%

  Polub nas

  Materiały wideo

  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
  Szturm Twierdzy Zamość 2019
  Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)
  Jechał ciężarówką całą szerokością drogi, miał blisko 6 promili. Zobacz nagranie (wideo)
  Przeprawa przez Wisłę 12 Brygady Zmechanizowanej. Zobacz nagranie z drona (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Maja i Andrzej Sikorowscy, Alicja Majewska i Renata Przemyk. Bezpłatne koncerty w Świdniku
  Festiwal Wieprzowiny, Mleka i Miodu w Bogucinie. Bedą pieczone prosiaki
  Pokazy sprzętu wojskowego, samolotów oraz ewakuacja przez Wisłę. W Dęblinie szykują piknik
  „Fire Party!” w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim
  Pudzian Band, Harlem oraz Kombii zagrają na festynie w Radzyniu Podlaskim
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.