Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ile w tym roku Polacy wydadzą na przygotowanie Świąt Wielkanocnych?

Nieco ponad 500 zł – tyle Polacy planują wydać na organizację Wielkanocy w 2022 roku. Na świątecznym stole planujemy natomiast podać klasyczne, wielkanocne potrawy. Eksperci rankomat.pl sprawdzili, czy założony przez Polaków wielkanocny budżet pozwoli przygotować święta w tradycyjnej formie. Okazuje się, że świąteczne wydatki można zamknąć już w kwocie niespełna 120 zł.

Jak podaje Barometr Providenta, na przygotowanie tegorocznych świąt Wielkiejnocy, Polacy planują wydać średnio 535 zł. Największe wydatki przewidują osoby powyżej 55 roku życia – ich świąteczny budżet zakłada koszty na poziomie ponad 650 zł. Dużo bardziej oszczędne są z kolei osoby najmłodsze, których średnie wydatki w związku z Wielkanocą wyniosą nie więcej niż 450 zł. Co więcej, aż 42% badanych w najmłodszej grupie wiekowej planuje na święta wydać maksymalnie 200 zł.

– Tegoroczny świąteczny budżet jest jedynie o 57 zł wyższy niż w roku 2021, kiedy to deklarowaliśmy średnie wydatki na poziomie 478 zł. Zniesienie ograniczeń związanych z pandemią sprawia, że powoli staramy się wracać do normalnego życia, w tym tradycyjnych, świątecznych spotkań z rodziną. Biorąc pod uwagę wzrost cen produktów spożywczych, Polacy w tym roku muszą się jednak nastawić na wyższe wielkanocne wydatki lub nieco mniejsze zakupy – tłumaczy Katarzyna Gaweł z rankomat.pl.

Biorąc pod uwagę aktualne ceny w sklepach, wydatki na wielkanocne potrawy i tradycyjną “święconkę” dla trzyosobowej rodziny mogą zamknąć się już w kwocie niespełna 120 zł.

Jeśli nie chcemy obchodzić skromnych świąt, to osobiste przygotowanie potraw czy zakupy dla większej liczby osób będą oczywiście wiązały się z większymi kosztami. Analizując aktualne oferty sklepów oraz oferowane w nich promocje na produkty świąteczne, Polacy nie powinni mieć jednak problemów, aby zmieścić się w zadeklarowanym przez siebie budżecie (535 zł) i w razie potrzeby zmniejszyć wydatki bez konieczności rezygnacji z tradycyjnych wielkanocnych potraw.

(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

  1. Wydadzą 784zl i 34 grosze. Najdroższe będzie mięso i dodatki

  2. Czy to żart??? 3 osobowa rodzina i święta za 120 zł??? Na cały dzień śniadanie, obiad i kolacja to 100zł mało. No nie źle obliczone.

  3. „Ile,ile”- ze dwa gile.

Wiadomości z info112