Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze uderzą w woj. lubelskie. Spadnie duży grad, wystąpią zalania, możliwe trąby powietrzne

Podczas środowych burz prognozuje się ulewne opady deszczu, miejscami wystąpią zalania i podtopienia. Podczas przechodzenia burz przez woj. lubelskie mogą pojawić się lejki kondensacyjne, a także jest ryzyko wystąpienia trąb powietrznych.

W środę Polska znajdzie się pod wpływem płytkiego niżu, którego ośrodek ulokuje nad Beskidami Wschodnimi. Z południowego-wschodu za frontem ciepłym napływać będzie bardzo ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie znad Morza Czarnego i Bałkanów. Tylko zachód pozostanie w zasięgu masy chłodniejszej, polarnej. Temperatura wyniesie od 23°C do 25°C.

Początkowo rozwój konwekcji na obszarze województwa lubelskiego będzie ograniczony z powodu występującego dużego zachmurzenia chmurami piętra średniego, które związane ma być z frontem ciepłym. Pod wpływem operacji słonecznej i dalszego ruchu zachmurzenia, zostanie ono zredukowane do niemal minimum i po nagrzaniu dolnej troposfery uruchomiona zostanie konwekcja burzowa już od godzin przedpołudniowych.

Modele pogodowe prognozują bardzo dużą zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza, co skutkować ma obfitymi i nawalnymi opadami deszczu. Rozwój burz prognozowany jest już około południa, ale największa aktywność burzowa przypadnie pomiędzy 14 a 19. Przepływ mas powietrza ze względu na niewielką różnice ciśnienia ma być mały do umiarkowanego. Wskaźniki ścinania i skrętności wiatru przyjmą również niskie wartości, zatem nie prognozuje się, aby konwekcja przybierała postać długo żyjących klastrów wielokomórkowych, czy też superkomórek burzowych.

Przeważnie będą to pulsacyjne, pojedyncze burze, miejscami łączące się w krótkotrwałe struktury wielokomórkowe. Średni okres pojedynczej burzy wyniesie od 15 minut do godziny. Obok jednej wygasającej burzy możliwy jest rozwój kolejnych na tzw. granicy wypływu zimnego powietrza.

W czasie burz należy spodziewać się licznych przypadków opadów gradu. Duża chwiejność skutkować może rozwojem silnych prądów wstępujących w chmurach Cumulonimbus, co może doprowadzić do wystąpienia opadów dużego gradu. Średnica gradzin wyniesie od 1 cm do 4 cm. Podczas burz prognozuje się ulewne opady deszczu, których wysokość może sięgnąć od 10 mm do 40 mm, lokalnie nawet 50 mm. Miejscami wystąpią zalania.

Ponadto najbardziej rozbudowane w pionie ośrodki burzowe mogą wykazywać się dużą aktywnością elektryczną, co stwarzać będzie ryzyko lokalnych pożarów od wyładowań doziemnych. Ze względu na dość wilgotny profil troposfery silne porywy wiatru będą incydentalne, a podstawowym zagrożeniem ma być deszcz i grad. Przeważnie powieje w czasie w burz do 65 km/h, ale nie można wykluczyć kilku przypadków z porywami do 90 km/h powodującymi szkody.

Mając na uwadze wilgotny profil troposfery, niski poziom kondensacji chmur, nie można wykluczyć kilku przypadków lejków kondensacyjnych, a w sprzyjających warunkach 1-2 krótkotrwałych trąb powietrznych, które nie będą związane z działalnością mezocyklonu.

Chmury Cumulonimbus mają przemieszczać się dziś zgodnie z przepływem w środkowej troposferze, czyli z południowego-wschodu, wschodu na zachód, północny-zachód. Powolny ruch burz może skutkować dużymi sumami opadowymi i podtopieniami. Zjawiska burzowe możliwe są w niemal całym regionie, a ich rozwój zależny będzie od czynników lokalnych i stref zbieżności wiatru.

Burze zaczną słabnąć pod wieczór, ale z uniesionego trybu konwekcji pojedyncze burze formować się mogą na lokalnych zbieżnościach wiatru również w porze nocnej. Podstawowym zagrożeniem z ich strony mają być ulewne opady deszczu do 20 mm i wyładowania atmosferyczne. Początkowo po zachodzie słońca również grad. Uniesiony tryb konwekcji ograniczy opady gradu oraz silne porywy wiatru.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz ocenia się dziś na 95%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

 

Wczorajsze burze oraz intensywne opady deszczu w południowej i południowo-wschodniej części regionu przyniosły lokalne podtopienia i zalania. Sytuacja po opadach na poniższym filmie.

 

(fot. fanipogody.pl)

21 komentarzy

  1. tornado, tajfun i obstrukcja kiszkowa o tym zapomnieli wspomniec
    Co prawda szansa mała ale jest wiec….

    • Pewnie w przyszłości będzie i o tym, ale tyle wiedzy na raz trudno byłoby sobie przyswoić. Na razie poczytaj jeden z drugim o normalnych w naszym klimacie zjawiskach atmosferycznych.

Z kraju

Sport