Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze możliwe w poniedziałek na obszarze woj. lubelskiego. Potem znaczne ochłodzenie

W poniedziałek w regionie prognozowane są gwałtowne burze. Istnieje niskie ryzyko wystąpienia trąby powietrznej. Miejscami prawdopodobne są podtopienia, zwłaszcza w sytuacji, gdy nad jednym obszarem przemieszczać będzie się kilka komórek burzowych.

W poniedziałek tylko wschodnia i południowo-wschodnia część Polski znajduje się w cieplejszej i zasobnej w wilgoć masie powietrza z południa Europy. Z zachodu na wschód przemieszczać będzie się dziś front chłodny związany z niżem znad Płw. Skandynawskiego. Dodatkowo na froncie dojdzie do utworzenia się zafalowania, co zwiększyć może potencjał do generowania niebezpiecznych zjawisk towarzyszących burzom. Temperatura w regionie wyniesie dziś od 25°C do 28°C.

Poniedziałkowe burze będą groźne na obszarze woj. lubelskiego. Przyniosą grad do 3 cm, 3,5 cm. W czasie burz wystąpią opady do 20-40 mm. Miejscami prawdopodobne są podtopienia, zwłaszcza w sytuacji, gdy nad jednym obszarem przemieszczać będzie się kilka komórek burzowych, co może skutkować akumulacją opadów i miejscowymi podtopieniami. Istotnie nasilony przepływ mas powietrza oraz obecność prądu strumieniowego przyczyni się do dobrej organizacji konwekcji.

Burze mogą przybrać formę superkomórek burzowych, które przyniosą grad do 3,5 cm. Niewykluczony klaster wielokomórkowy, którego głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu prowadzące do zalań. W dojrzałej fazie konwekcja przybrać może powstać mezoskalowego układu konwekcyjnego.

Istnieje niskie ryzyko trąby powietrznej. Jednak obecny stan wiedzy nie pozwala przewidzieć czy takie zjawisko wystąpi. Modele sugerują tylko warunki, które mogą sprzyjać tworzeniu się tornad.

Godziny inicjacji konwekcji są mocno zróżnicowane. Niektóre modele sugerują, że burze pojawią się około godziny 12. Inne, że dopiero około godziny 16-17. Istotnym mechanizmem wspomagającym rozwój burz okaże się obecność frontu atmosferycznego, który spowoduje wymuszenie wznoszenia ciepłego i wilgotnego powietrza oraz wyraźna fala na froncie. Zjawiska burzowe lokalnie wystąpią w całym regionie. Burze zaczną zanikać późnym wieczorem oraz w pierwszej części nocy. Druga część nocy z poniedziałku na wtorek już bez burz.

Od wtorku czeka nas chłodniejszy okres w pogodzie, który potrwa najprawdopodobniej do piątku. Temperatura obniży się poniżej 20°C w ciągu dnia. We wtorek miejscami przelotnie popada, środa dalej chłodna, lecz bez opadów. Czwartek deszczowy z temperaturą do 22°C. W piątek i sobotę na krótki okres czasu dostaniemy się w zasięg ciepłych mas powietrza z południa. Duża zmienność w pogodzie będzie spowodowana aktywną cyrkulacją strefową. W sobotę na termometrach będzie nawet 28°C. Niewykluczone, że wystąpią też gwałtowne burze. Od niedzieli czeka nas ochłodzenie i temperatura obniży się poniżej 25°C.

Najnowszej informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

  1. Dla Lublina nie ma ryzyka burzy na dzisiaj.

    • To nie jest prognoza dla Lublina, tylko dla regionu ;).
      Pozdrawiamy

      • A czy ja napisałem coś o prognozie dla regionu? Napisałem wyraźnie, że dla LUBLINA nie ma zagrożenia. I koniec końców to się sprawdziło.

Z kraju