Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

„Gutek” i „Ziutek” znów będą kursować po Lublinie

Jak co roku, przez wszystkie wakacyjne niedzielę kursować będą zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej. Przejazd linią turystyczną to też okazja do poznania historii obiektów, które widać za oknem.

W niedzielę 1 lipca rusza kolejny, siódmy już sezon wakacyjnej linii turystycznej po Lublinie. Podobnie jak w roku ubiegłym, będzie ona obsługiwana przez dwa zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej. W okresie wakacyjnym, każdy chętny będzie mógł odbyć niezapomnianą podróż w przeszłość i poznać Lublin z nietypowej perspektywy. Pasażerów wozić będą zabytkowe autobusy: Jelcz 272 MEX o imieniu Gutek, Jelcz M-11 oraz trolejbus ZIU-9B zwany Ziutkiem.

W tym roku tematem przewodnim na obu liniach będzie „1918 – 2018 – Lubelskie Metamorfozy”. Linia będzie kursować w każdą niedzielę lipca i sierpnia. Trolejbus i autobus odjeżdżać będą ze wspólnego przystanku Ogród Saski 03 na Al. Racławickich o godzinach: 15:00, 16:00 oraz 17:00. Na trasie pojazdy będą mijać wiele zabytków i miejsc istotnych dla historii Lublina, a przewodnik opowie pasażerom o obiektach, które widać za oknem. Dodatkowo, zainteresowani będą mogli zgłębić tajniki dotyczące popularnych trajtków i „ogórków”. O historii tych pojazdów będą mówić członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji. Przejażdżka będzie trwać około 45 minut.

Trasa autobusu wiedzie przez ul.: Długosza, Popiełuszki, al. Sikorskiego, al. Solidarności, al. Smorawińskiego, Rondo Berbeckiego, al. Andersa, Mełgiewską, Hutniczą, Gospodarczą, Fabryczną, al. Unii Lubelskiej, Zamojską, Bernardyńską, Narutowicza i Lipową. Z kolei trolejbus z al. Racławickich pojedzie al. Kraśnicką, ul. Zana, Filaretów, Głęboką, Muzyczną, Dworzec Główny PKP, Lubelskiego Lipca 80, Wolską, Drogą Męczenników Majdanka do pętli, po czym znów Drogą Męczenników Majdanka, Wolską, Piłsudskiego i Lipową.

W obu pojazdach liczba miejsc siedzących jest ograniczona. W autobusie Gutek znajduje się 28 miejsc siedzących, a w trolejbusie Ziutek 22 miejsca siedzące. Na linii „T” obowiązują wszystkie rodzaje i ceny biletów oraz uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych. U konduktora będzie można nabyć bilety czasowe 30-minutowe normalne i ulgowe w cenach: 3,20 zł i 1,60 zł. Linia turystyczna jest wspólnym projektem Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Lublin Sp. z o.o., Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji oraz Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze”.

(fot. lublin112)
2018-06-20 23:07:27

9 komentarzy

  1. Gutek to niewiele ma wspólnego ekologią. Euro 0 i jeszcze po całym mieście ma jezdzić ale to miasto inspiracji i wyciętych DPF-ów.

  2. Wy teź wydalacie gazy cieplarniane teraz np.po bobie?

  3. jeździł stary piętrowiec i dymił i NIC! Pseudo Zieloni od kasy wyciągania jakieś pseudo normy Euro UE wprowadza po to aby kasę na naprawy aut u wymianę dpf wyciągać od ludzi. NIC więcej to nie daje! A gdzie ulgi i dopłaty dla tych co jeżdżą EKOLOGICZNIE na Gazie?! GAZ to Euro 99 – nie ma czyściejszych spalin jak od gazu (patrz gotując obiad w domu na kuchence gazowej).

  4. hahaha Jelcz M11 ?? Przecież tym pomazanym złomem jeszcze w marcu nas katowali na 3 !!!

  5. A gdzie ten zabytkowy trolejbus skoda z lat 90 co go mpk kupiło kilka lat temu ?

  6. …”przez wszystkie wakacyjne >>niedzielę<>W niedzielę 1 lipca<< rusza kolejny, siódmy już sezon… – najwyraźniej czerwiec w tym roku będzie miał tylko 29 dni…

    Matko jedyna, kto to pisze…? Kompromitacja na całego