Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gorączka w lato – jakie są przyczyny?

Prawidłowa ciepłota ciała wynosi 36,6° Celsjusza – o gorączce (łac. febris) mówimy, gdy temperatura ciała pacjenta osiąga wyższe wartości, tj. przekracza 38° Celsjusza. Gorączka, która pojawia się w porze letniej, gdy i tak upały dają się nam we znaki, jest szczególnie uciążliwa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak zbić gorączkę i czy wysoka temperatura ciała zawsze jest niepokojącym sygnałem alarmowym? Jakie metody zbicia gorączki są najskuteczniejsze?

Gorączka w lato a ząbkowanie – jak zbić gorączkę u małego dziecka?

Rodzice, którzy zastanawiają się, jak zbić gorączkę u kilkumiesięcznego dziecka, powinni wiedzieć że temperatura w okolicy 38° Celsjusza często jest objawem wyrzynania się zębów mlecznych – zwłaszcza, jeśli maluch ma rozpulchnione dziąsła, nadmiernie się ślini, jest płaczliwy, rozdrażniony, nie ma apetytu i jednocześnie nie zauważamy innych objawów, typowych dla infekcji (np. katar, kaszel). Dlaczego gorączka towarzyszy ząbkowaniu? Ponieważ ząb musi przebić się na powierzchnię dziąsła, co prowadzi do stanu zapalnego, a jak wiadomo, gorączka jest mechanizmem obronnym organizmu – wspiera układ immunologiczny w razie zagrożenia. Jak zbić gorączkę przy ząbkowaniu niemowlęcia? Aby obniżyć temperaturę dziecka, warto zadbać o nieprzegrzewanie pociechy – wskazane są lekkie ubranka. Ulgę mogą przynieść też letnie kąpiele, chłodne okłady (wystarczy zmoczyć bawełnianą pieluszkę i przykładać ją do czoła dziecka) lub przemywanie dziąseł szmatką namoczoną wcześniej w naparze z rumianku. Jeśli mimo prób zbicia gorączki temperatura rośnie, należy udać się do pediatry. Możliwe, że konieczne będzie zastosowanie czopków doodbytniczych, leków przeciwgorączkowych zawierających ibuprofen lub paracetamol.

Gorączka w lato – to może być udar cieplny. Jak zbić gorączkę?

Częstą przyczyną gorączki latem jest udar cieplny – niejednokrotnie następuje wówczas wzrost temperatury do naprawdę bardzo wysokich wartości (40-42° Celsjusza). Gorączce towarzyszą też:

  • dreszcze,
  • mdłości,
  • wymioty,
  • silne bóle głowy,
  • dezorientacja,
  • obfite pocenie się,
  • ogólne osłabienie organizmu.

Do rozwoju porażenia słonecznego predysponuje podeszły wiek, otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowego. Udar słoneczny często występuje również u małych dzieci. Najczęstszą przyczyną tego stanu jest nadmierne przegrzanie organizmu, który nie radzi sobie z termoregulacją, np. wskutek zbyt długiej ekspozycji na słońce, bez stosowania odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej (brak nakrycia głowy, nieprzewiewne ubrania) oraz niewystarczającej podaży płynów lub uprawiania sportu w wysokiej temperaturze otoczenia. Jak zbić gorączkę, którą spowodowało porażenie słoneczne? Konieczne jest szybkie działanie, aby nie doprowadzić do rozwoju tego groźnego stanu i poważnych powikłań. Osoba, u której wystąpił udar słoneczny, powinna przebywać w chłodnym i przewiewnym miejscu oraz pić dużo zimnych płynów. Bardzo ważne jest natychmiastowe schłodzenie ciała – zwłaszcza karku i głowy, np. poprzez okłady z zimnej wody lub lodu. W cięższych przypadkach, gdy np. dojdzie do utraty przytomności, konieczna jest hospitalizacja. Jak zbić gorączkę spowodowaną infekcją wirusową?

Gorączka w lato a infekcja wirusowa – jak zbić gorączkę?

Gorączka w okresie wakacyjnym może również świadczyć o toczącej się w organizmie infekcji wirusowej. Wbrew pozorom na przeziębienie i grypę możemy zachorować również latem, a nie tylko w sezonie infekcyjnym. Jeśli towarzyszy nam uczucie rozbicia, ogólne zmęczenie, nieżyt nosa, bóle gardła, mięśni i głowy, przyczyną tych dokuczliwych symptomów jest prawdopodobnie inwazja wirusów. Jak zbić gorączkę w tym przypadku? Możemy zastosować leki przeciwgorączkowe, które są dostępne w aptece bez recepty pod postacią saszetek z proszkiem, tabletek, syropów, czopków. Wskazane jest również intensywne nawadnianie organizmu – pijmy nie tylko przegotowaną wodę, lecz także napary ziołowe (z szałwii, kory wierzby, kwiatu lipy), herbatę z miodem lub sokiem z czarnej porzeczki i malin czy przygotowany w domu rosół. Natomiast, jeśli temperatura ciała nie spadnie w ciągu kilku dni lub zacznie gwałtownie rosnąć, wystąpią duszności, silny ból zatok lub ucha czy uciążliwy kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny, zgłośmy się jak najszybciej do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. 

Podsumowując, gorączka aktywizuje układ odpornościowy, może być symptomem ząbkowania u niemowląt, infekcji lub udaru cieplnego. Jeśli żadne sposoby na to, jak zbić gorączkę, nie pomagają, a wręcz przeciwnie – temperatura rośnie, a dziecko lub dorosły odczuwa szereg innych, dokuczliwych objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z pediatrą lub internistą. Pamiętajmy, że hipertermia, czyli dramatyczne przegrzanie organizmu, gdy temperatura osiąga wartości 40–42° Celsjusza, jest stanem zagrażającym nie tylko zdrowiu, lecz także życiu!