690 680 960

Gen. bryg. Michał Rohde odchodzi z Lublina. 19 Lubelską Brygadą Zmechanizowaną pokieruje płk Rafał Miernik

Dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Michał Rohde został przeniesiony do Szczecina. Lubelskimi żołnierzami pokieruje dotychczasowy dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, nastąpiły zmiany w dowództwie 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Gen. bryg. Michała Rohde, który rządził Brygadą od 15 lipca 2019 r. został nominowany na stanowisko zastępcy dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Z kolei dowództwo Lubelską Brygadą Zmechanizowaną obejmie płk Rafał Miernik.

Generał brygady Michał Rohde urodził się w 1974 roku w Poznaniu. Jest prawnukiem generała Kleeberga, którego też imię nosi lubelska Brygada. Ukończył Wydział Wojsk Pancernych Wyższej Szkoły Oficerskiej im. St. Czarnieckiego w Poznaniu, oraz równolegle studia magisterskie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz The United States Army Armor School w Fort Knox w USA. Tam też uzyskał tytuł Master of Science w National Defense University w Waszyngtonie.

Po ukończeniu szkoły oficerskiej pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Po przekazaniu dowodzenia 10 batalionem zmechanizowanym objął stanowisko szefa Dyżurnej Służby Operacyjnej, a następnie szefa Połączonego Centrum Operacyjnego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Po ukończeniu zagranicznych Studiów Polityki Obronnej objął dowodzenie 19 Lubelską Brygadą Zmechanizowana.

Jeżeli chodzi o pułkownika Rafała Miernika, to wcześniej dowodził on m.in. 7 batalionem Strzelców Konnych Wielkopolskich w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej . W czasie IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku kompanią, a podczas IX zmiany PKW w Afganistanie – batalionową grupą bojową Alpha i bazą Ghazni. Ostatnio był dowódcą 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

(fot. 19LBZ)

9 komentarzy

  1. w WP na kapitanie kończy się wojsko a od majora zaczyna polityka…

  2. Następca ma doświadczenie w WOT, a pokieruje oddziałem zmechanizowanym….

  3. Po dobrym panie jeszcze lepszy nastanie. Super fajnie wyksztalcony gości. Kariera stoi otworem. A teraz napiszcie ilu konkretnych żołnierzy odeszło lub jest na wypowiedzeniu od 2019 roku właśnie z tej brygady. Jak był płk. Kas…… który tworzył i byl pierwszym dowódcą na Herberta żołnierze przyjeżdżali z uśmiechem na ustach do pracy a teraz każdy myśli czy czasem kwitów nie rzucić. Taka jest prawda

  4. Przypominam że USA jest innym, obcym państwem, a tu mamy wytrenowanego przez nich oficera. Jakby był po moskiewskiej szkole, co byście powiedzieli? A no właśnie.

  5. Klepią się po plecach a na wschodzie kompromitacja militarna

  6. Napewno w tej brygadzie dobrze się nie dzieje i raczej to nie wina odchodzącego a jego wyższych oficerów którzy się ścigają kto pierwszy doniesie i nie mam tu na myśli szklanki wody

Kursy walut

  • USD 4.5066zł -0.22%
  • GBP 5.4151zł 0.02%
  • EUR 4.6684zł -0.28%
  • CHF 4.7421zł -0.06%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej