Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Fotowoltaika – z czego składa się instalacja i jakie zalety ma system

Fotowoltaika to szereg korzyści. Nic dziwnego, że właściciele gospodarstw domowych, rolnicy, a nawet przedsiębiorcy decydują się na własną instalację. Oprócz generowania przez długie lata oszczędności, daje większą niezależność i jest bezpieczna dla środowiska.  Jak zbudowany jest system i jakie jeszcze zalety ma fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne – budowa 

Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw zbudowanych najczęściej z krzemu. Zadaniem ogniw fotowoltaicznych jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną. Ogniwa te łączone szeregowo tworzą moduł. Z obu stron ogniwa umieszczone są odpowiednie elektrody dodatnie i ujemne, między które trafiają elektrony, zyskując nowe ładunki. W wyniku powstałej różnicy potencjałów między elektrodami – w obwodzie zaczyna płynąć prąd. Moduł fotowoltaiczny ma budowę warstwową. Warstwa krzemu krystalicznego, z obu stron osłonięta jest folią EVA. Od góry moduł jest przykryty szkłem hartowanym o wysokiej odporności na uderzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne. Całość połączona jest aluminiową ramą. 

Fotowoltaika – z czego składa się instalacja?

Ogniwa fotowoltaiczne produkują prąd stały (DC). Tymczasem w domowych gniazdkach elektrycznych płynie prąd zmienny (AC), i taki właśnie prąd zasila urządzenia domowe. Dlatego by prąd z instalacji mógł zostać użyty, potrzebny jest inwerter zwany inaczej falownikiem. Urządzenie to zamienia prąd stały na zmienny, a także optymalizuje pracę całej instalacji. Co więcej, dzięki inwerter pozwala na zdalny monitoring pracy instalacji. Dzięki temu możemy z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu sprawdzić aktualne uzyski czy historię produkcji. Dostęp on-line pozwala także na zdalne sprawdzenie pracy instalacji przez serwis.

 

Fotowoltaika – z czego składa się instalacja i jakie zalety ma system

 

Zalety fotowoltaiki

Fotowoltaika zapewnia wiele korzyści, zarówno ekonomiczne jak i ekologiczne. Panele fotowoltaiczne to:

  • Stabilne źródło energii – węgiel czy gaz są to paliwa kopalne, powstałe ze związków organicznych w wyniku zalegania przez kilkadziesiąt lub kilkaset milionów lat pod ziemią, intensywna eksploatacja sprawia, że źródła te się wyczerpują. Słońce to niewyczerpalne z punktu widzenia człowieka, źródło energii.
  • Niezależność od podwyżek cen prądu – dzięki darmowemu prądu ze słońca możemy zapomnieć o rosnących cenach. Instalacja “skrojona na miarę” w pełni pokrywa zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego.
  • Czyste źródło prądu – produkcja energii z fotowoltaiki nie powoduje szkodliwych emisji do środowiska, odpadów, a na dodatek jest cicha. 
  • Bezobsługowa technologia – paneli nie trzeba myć, odśnieżać, konserwować, ani serwisować, są one wysoce odporne na trudne warunki atmosferyczne.
  • Dziesiątki lat generowania oszczędności – żywotność fotowoltaiki szacuje się na ponad 30 lat. Inwestycja zwraca się w około 6-7 lat, po tym czasie instalacja generuje już tylko oszczędności.
  • Zwiększenie wartości nieruchomości – oszczędny, nowoczesny dom z instalacją fotowoltaiczną to dobra inwestycja, która na rynku nieruchomości postrzegana jest jako bardzo korzystna i opłacalna.

 

Fotowoltaika to technologia na pokolenia. Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę zyskujesz wydajną technologię na lata, z której skorzystasz nie tylko Ty, ale w przyszłości mogą z nią oszczędzać także Twoje dzieci.