Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś świętowali lubelscy strażacy. Było przekazanie pojazdów, awanse i wyróżnienia (zdjęcia)

Kilkudziesięciu lubelskich strażaków otrzymało awanse służbowe, kolejni zostali odznaczeni, było też oficjalne przekazanie zakupionych w ostatnim czasie pojazdów. Uroczystości zorganizowano we wtorek w Lublinie.

Dzień Strażaka corocznie przypada na 4 maja, jednak poszczególne jednostki organizują uroczystości w różnych terminach. Dziś świętowali strażacy z powiatu lubelskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane na terenie jednostki ratowniczo-gaśniczej Nr 4 przy ul. Węglarza w Lublinie.

Jak podkreślano w trakcie uroczystości, obecnie straż pożarna to wyspecjalizowana formacja, w której gaszenie pożarów to niewielka część z zadań, jakie wykonuje. Stanowi ona jeden z najważniejszych elementów obrony cywilnej kraju. W zakres jej działań wchodzi nawet pomoc w walce z ptasią grypą, ASF, pandemią koronawirusa, kryzysem na granicy polsko-białoruskiej, a obecnie niesie wsparcie w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy.

– Straż pożarna to służba, która działa na wielu frontach w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa. Ostatnio została rozszerzona formuła zadań realizowanych przez państwową i ochotniczą straż pożarną w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa obywateli. To m.in. wynika z tego, że straż pożarna dysponuje odpowiednimi środkami, odpowiednią bazą do realizacji takich zadań – podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Dzisiejsze święto było okazją do przekazania strażakom siedmiu pojazdów ratowniczo-gaśniczych. Było ono symboliczne, gdyż samochody te zostały zakupione w ostatnim czasie i od razu włączone do służby. Nie zabrakło też odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe. Te ostatnie otrzymało 74 strażaków, do pięciu kolejnych trafiły brązowe odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Są one przyznawane za wykazanie wyjątkowej ofiarności i odwagi w bezpośrednich działaniach ratowniczych w czasie pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia oraz za długoletnią ofiarną służbę lub działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

– Ostatnie dwa lata nie sprzyjały świętowaniu. Tym bardziej cieszy, że możemy świętować teraz, chociaż nie w radosnych okolicznościach ze względu na to, co dzieje się w świecie. Ale możemy spotkać się i podziękować funkcjonariuszom i strażakom ochotnikom i tym, którzy nas hojnie wspierają. Ostatnie dwa lata to szereg nowych wyzwań. Moja opinia jest taka, że państwo polskie zdało egzamin, a my w tym wszystkim dołożyliśmy swoją cegiełkę – mówił komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Grzegorz Alinowski.

(fot. LUW)

Jeden komentarz

  1. lwuf jest nasz

    Sprzęt majom na ukrainie cały. Dobrze, że teren siem powienksza. Dzienkujemy.

Z kraju