Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Dziesięć firm chce opracować dokumentację drogi ekspresowej z Piask do Hrebennego

Niebawem ruszy kolejny etap prac związanych z przygotowaniami do budowy 120 km drogi ekspresowej od obwodnicy Piask do przejścia granicznego w Hrebennem. W kwietniu mają zostać podpisane umowy z firmami, które opracują dokumentację przyszłej trasy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przyjmowanie ofert od firm zainteresowanych opracowaniem dokumentacji dla drogi ekspresowej S17 od Piask do Hrebennego. Przetarg został podzielony na trzy części. Pierwsza obejmuje 44 km odcinek od Piask do Łopiennika oraz od Krasnegostawu do Izbicy i od Izbicy do Sitańca, łącznie 28 km trasy. Druga to odcinki o łącznej długości 54 km od węzła Zamość Wschód do węzła Zamość Południe oraz od węzła Zamość Południe do Hrebennego wraz z dobudową drugiej jezdni na obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Trzecia zaś dotyczy odcinków pomiędzy węzłami Łopiennik i Krasnystaw Północ oraz Zamość Sitaniec i Zamość Wschód.

O kontrakt stara się dziesięć firm, z czego połowa z nich złożyła oferty na wszystkie trzy części. Są to Trakt z Katowic, Lafrentz Polska z Poznania, Schuessler z Warszawy, Ivia z Katowic, Mosty Katowice, TPF z Warszawy, Transprojekt z Gdańska, Multiconsult z Warszawy, konsorcjum MPRB i MP-Mosty z Krakowa oraz Biuro Projektowo-Badawcze Dróg i Mostów z Warszawy. Inwestor przeznaczył na poszczególne części 10,7 mln zł, 12,27 mln zł oraz 5 mln zł. W kwocie tej zmieściły się oferty firm Trakt, Mosty Katowice, Transprojekt, Multiconsult oraz Ivia. Teraz komisja przetargowa rozpoczęła sprawdzanie ofert. Na kwiecień zaplanowano podpisanie umów z wybranymi wykonawcami.

ich zadaniem będzie opracowywanie koncepcji programowej, czyli dokumentacji zawierającej szczegółowe rozwiązania trasy z uwzględnieniem obsługi ruchu lokalnego. Projektanci przeprowadzą analizę i prognozę ruchu, opracowania geodezyjne i kartograficzne, a także geologiczno–inżynierskie, hydrogeologiczne, geotechniczne i hydrologiczno-hydrauliczne. To pozwoli zaprojektować ostateczny techniczny wariant realizacji inwestycji i przeprowadzić rozpoznanie podłoża gruntowego. Droga ekspresowa S17 z Piaski do przejścia granicznego w Hrebennem ma przebiegać przez gminy: Fajsławice, Łopiennik Górny, Krasnystaw, Izbica, Stary Zamość, Zamość, Sitno, Łabunie, Komarów, Krynice, Tarnawatka, Tomaszów Lubelski, Bełżec i Lubycza Królewska.

Realizacja całości trasy S17 od Piask do Hrebennego w systemie projektuj i buduj planowana jest na lata 2021-2025 i ma zapewnione finansowanie w ramach zwiększonego do 135 mld zł limitu wydatków na Program Budowy Dróg Krajowych 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.).
Dziesięć firm chce opracować dokumentację drogi ekspresowej z Piask do Hrebennego
(fot. lublin112, GDDKiA)

7 komentarzy

  1. Czemu nie ma żadnej firmy z woj. lubelskiego?

  2. Mam nadzieję, że wybiorą Biuro Projektowe IBDiM

  3. Ciesz się Marian że włochów nie ma …. 😀

    • Te firmy z artykułu powyżej nie będą tej drogi budować, tylko tworzyć koncepcję programową i dokumentację. Dopiero potem zostaną wybrani wykonawcy robót na konkretnych odcinkach….Także wszystko przed nami, jeszcze mamy szansę ugościć makaroniarzy na lubelskiej ziemi.

  4. już wybudowali drogę kolejową do warszawy teraz drogę do hrebennego

  5. Jeszcze żeby za zły projekt ponosili odpowiedzialność?

  6. w Izbicy jest dosyć wąsko i ja nie wiem jak tam się zmieści ekspresówka