690 680 960

Dwupoziomowe skrzyżowanie z Lublina walczy w konkursie na najlepszą inwestycję komunalną w Polsce

Projekt przebudowy skrzyżowania al. Solidarności i ul. Ducha w Lublinie, a tym samym wyprowadzenie ruchu w kierunku obwodnicy miasta w ciągu dróg S12/S17/S19, został nominowany w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2018. Głosowanie odbywa się przez internet.

Rozpoczęła się siódma już edycja konkursu Top Inwestycje Komunalne, którą organizuje Portal Samorzadowy i Grupa PTWP. Celem przedsięwzięcia jest pokazanie skali inwestycji komunalnych oraz ich prorozwojowego efektu dla danej gospodarki, regionu i mieszkańców. W tym roku klasycznych inwestycji postawiono także na proekologiczne projekty antysmogowe oraz te, które rozwijają ideę smart cities.

Spośród nadesłanych propozycji organizatorzy wybrali 30, które trafiły pod ocenę członków Rady Konsultacyjnej. Każdy z nich będzie mógł wytypować 5 inwestycji, oceniając m.in. montaż finansowy, efekt prorozwojowy inwestycji, efekt proekologiczny lub antysmogowy inwestycji, rozmach inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, współpracę z lokalną społecznością na etapie projektowania czy też aktywne gospodarowanie majątkiem.

Po podliczeniu wszystkich głosów, okaże się która inwestycja zebrała najwięcej wskazań. Jednocześnie swoje głosy mogą oddawać internauci. Głosować można w serwisie PortalSamorzadowy.pl do 2 maja do godziny 12.00. Wśród 30 nominowanych w tegorocznej edycji konkursu, znajduje się jedna inwestycja z naszego regionu. Chodzi o projekt przebudowy skrzyżowania al. Solidarności i ul. Ducha w Lublinie, a tym samym wyprowadzenie ruchu w kierunku obwodnicy miasta.

Inwestycja stanowi kontynuację działań miasta w zakresie wyprowadzenia ruchu z centrum miasta. Skrzyżowanie to, poprzez al. Solidarności oraz ul. Poligonową łączy się z obwodnicą Lublina. Jednocześnie usprawnione zostały połączenia pomiędzy dzielnicami miasta, poprawiła się także dostępność do strefy aktywizacji gospodarczej Lublina. Zastosowane podczas realizacji projektu rozwiązania techniczne spowodowały zmniejszenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W ramach przedsięwzięcia skrzyżowanie zostało przebudowane na skrzyżowanie dwupoziomowe z wyspą centralną, łącznicami i sygnalizacją świetlną oraz estakadą. Z myślą o pieszych powstała kładka nad al. Solidarności oraz chodniki. Rowerzyści zyskali nowe połączenia, które spowodowały włączenie sieci osiedlowych ścieżek rowerowych do systemu ścieżek rowerowych w mieście. Wartość inwestycji wyniosła prawie 70,1 mln zł.

Laureaci konkursu Top Inwestycje Komunalne 2018 zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, która odbędzie się w dniach 14-16 maja 2018 roku.

(fot. materiały organizatora)
2018-04-01 15:38:23

21 komentarzy

 1. wg mnie największa i najnowocześniejsza inwestycja to miejski szalet na placu litewskim

  • … mówisz o „fontannie”…? Takie skrzyżowania w lublinie powinny powstawać 1-2 rocznie żeby nadążyć za zwiększającym się natężeniem ruchu..! NA razie Lublin wygrywa w konkursie najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i UE…

   • Najlepszym sposobem na odkorkowanie centrum jest płatny wjazd i zakaz wjazdu diesli .Jest masa kierowców którzy z przyzwyczajenia będą jechali przez centrum tylko dlatego że mogą.

    • A co wspólnego mają diesle z dużym ruchem w centrum? Ja bym zakazał wjazdu kobietom za kierownicą, bo jeżdżą jak święte krowy i czas ich reakcji jest tak wolny, że powodują większe korki, bo za kierownicą trzeba też głowy używać!

     • A to mają że diesel to jeżdżący roznosiciel raka. To tak jakbyś dmuchał komuś w twarz dymem z papierosa i się dziwił że mu to nie pasuje.

    • po co się ograniczać, wprowadzić „płatny zakaz wjazdu” dla wszystkich… albo zaorać lublin i po problemie…

 2. klub przyjaciół prezesa

  a wg mnie pomnik smoleński , albo budowle w Toruniu

 3. Z tym skrzyżowaniem to jakiś żart. Zamiast puścić górą Sikorskiego-Poligonowa zjeżdżające z obu stron z góry to ktoś wpadł na pomysł podniesienia Solidarności. Ale co ziemi trzeba było wywieźć – przywieźć to już wiedzą strony które się dzieliły. A przejeżdżając dołem człowiek się zastanawia którędy jechać zamiast przejechać bezpiecznie.

  • A ile samochodów jeździ Sikorskiego Poligonowa? największy ruch jest Solidarności Sikorskiego i Poligonowa Solidarności. Trzeba było pobudować dwie estakady.

  • Zastanawia się ten, kto nie umie czytać znaków. A jest takich dużo, mistrzów kierownicy którzy po wyłączeniu świateł durnieją, i stosują zasadę „jade prosto, więc mam pierwszeństwo”.

 4. top inwestycje komunalne ??!!! buahaha
  mogło być za pieniądze prywatnej firmy, a tak jest na koszt mieszkańców….

 5. BRAWO LUBLIN! A ZA CHWILE ZLE ZYCZACY TEMU MIASTU ZACZNA ATAKOWAC TORPEDOWAC!! ROBIC WSZYSTKO ABY OCZERNIC PREZYDENTA ,WLADZE MIASTA. ALE TO NIC HA HA . NIECH SZCZEKAJA A RACZEJ WYJA!! HE HE MIASTO JEST I BEDZIE W DOBRYCH REKACH !!!

 6. Ja myślę ze najlepszą inwestycją będzie remont balladyny , czekam aż wjadą kopary i efekt końcowy.== skoro mister kieliszek obiecał….

 7. Przecież to prima aprilis 🙂

 8. Teraz PISUARY atakuja Kieliszka wczesnie Prezydenta. Widac ze boja obawiaja sie zdolniejszych od siebie ludzi. Wiadomo, jak sie niema argumentow to wtedy epitety klamstwa. Tak w tym w to oni sa dobrzy .

 9. OMG ta porażka?
  Kulawe rondo – skręt z Solidarności w Sikorskiego
  Coś o smogu? Z Sikorskiego w prawo można było bezkolizyjnie wpuścić ruch i światła w prawo byłyby zbędne.

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.25%
 • GBP 5.0557zł 0.41%
 • EUR 4.3494zł 0%
 • CHF 4.567zł 0.35%

Polub nas