Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dwie imprezy w Chatce Żaka, pierwsza startuje już dziś. Warto sprawdzić programy

W Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS (ul. I. Radziszewskiego 16) dziś (20 listopada, sobota) rozpoczyna się druga edycja Festiwalu Sztuki Eksperymentalnej i Awangardowej „Viral ART. 2.0”, zaś w dniach 22-23 listopada (poniedziałek-wtorek) odbywał się będzie Festiwal „RETROspekcje).

Na pierwszą z imprez organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy czują w sobie „potrzebę buntu”,  którzy chcą poszerzyć swoje artystyczne horyzonty. Viral to inaczej wirus, zaś infekcja i zarażanie są kluczowymi słowami, określającymi charakter tego wydarzenia. Jego twórcy za cel obrali sobie rozpowszechnianie sztuki awangardowej i eksperymentalnej oraz promowanie młodych artystów-buntowników sprzeciwiających się skanonizowanym formom sztuki.

– Bunt to jedno z pierwszych słów jakie nasuwa mi się na myśl, gdy myślę o młodych ludziach – tłumaczy dyrektor ACKiM Chatka Żaka Izabela Pastuszko. – Dlatego bardzo się cieszę, że takie inicjatywy jak „Viral ART 2.0” są częścią naszej Chatki Żaka, miejsca, które niejednokrotnie buntowało się przeciwko szeroko pojętej sztuce komercyjnej.

Festiwal jest otwarty na wszelkie eksperymentalne formy wyrazu artystycznego, jakimi posługują się młodzi artyści. Viral ART 2.0 ma odkrywać aktualne, a zarazem odważne trendy panujące w sztuce, dlatego głównym punktem imprezy będzie wernisaż wystawy intermedialnej. Będzie można obejrzeć na niej prace młodych artystów z całej Polski, które zostały wybrane w drodze konkursu. W  tym roku jury selekcjonowało najlepsze dokonania 163 artystów, którzy nadesłali 305 swoich prac.

– Sztuka awangardowa i eksperymentalna jest ważnym trendem artystycznym, ponieważ to właśnie awangarda jest pełna emocji, porusza tematy tabu, pozwala wyzwolić się artyście z pewnych ram, stereotypów i daje inne spojrzenie na estetykę i formę – konstatuje kurator festiwalu Magdalena Markiewicz. – Chcemy by „Viral ART 2.0” umożliwił młodym ludziom doświadczenie kultury nieco innej, niż ta, która na co dzień zalewa ich przez mainstreamowe kanały – dodaje.

Harmonogram Festiwalu „Viral ART 2.0”, 20 listopada br.

godz. 17.30 – Wernisaż pokonkursowej wystawy intermedialnej;
godz. 19.00 – TOUTESTMAGNIFIQUE i PROXYTM – na scenie wystąpią z projektem DENSIENIE W BEZRUCHU. To deejay-sko-producencki sojusz. Lubelska inicjatywa skupiona na graniu muzyki do poruszania i (co oczywiste) trwania w bezruchu;
godz. 21:00 – Szymon Weiss i Maciek Szupica – współpraca tych artystów ustanowiła jeden z czołowych na klubowej scenie aktów audio-wizualnych. To spektakularna muzyczno-wizualna podróż przez emocje i zmysły.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin oraz Województwa Lubelskiego. Impreza uzyskała Patronaty Honorowe: Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego i Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka.

A tych, którzy mają ochotę na podróż w czasie, ACKiM UMCS „Chatka Żaka” już w najbliższy poniedziałek i wtorek (22023 listopada) zaprasza na mini Festiwal „RETROspekcje”. Impreza przeniesie swych gości do czasów eksplozji młodzieńczej energii i rozkwitu życia studenckiego – w szalone lata 60. ubiegłego stulecia. Organizatorzy zapewniają, że w trakcie wydarzenia nie zabraknie muzyki i tańca z tamtych lat, mody, kina, trendów designerskich charakterystycznych dla 6 dekady XX wieku. Wstęp jest wolny.

Harmonogram Festiwalu „RETROspekcje”:

22 listopada 
godz. 18.00-19.00 – Nie tylko pin up! – prelekcja połączona z pokazem mody lat 50. i 60. | (Mała Sala Widowiskowa);
godz. 19.00-20.30 – Let’s twist again! – warsztaty taneczne, cz. 1;
godz. 20.30 – Kino Retro – projekcja filmowa  (Duża Sala Widowiskowa).

23 listopada
godz. 18.00-19:00 – Mid-century Modern, czyli design, który wraca (Mała Sala Widowiskowa);
godz. 19.15-20.30 – Let’s twist again! – warsztaty taneczne, cz. 2;
godz. 20.30 – Retro prywatka w Chatce Żaka (Czarne Foyer).

Projekt będzie zrealizowany w ramach programu „Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka”.

Dwie imprezy w Chatce Żaka, pierwsza startuje już dziś. Warto sprawdzić programy

Jeden komentarz

  1. Viral, bunt, świetne połączenie. Do zobaczenia na oddziale COVID.

Wiadomości z info112