Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Duże miasta i małe miasteczka. Dzisiaj w kilkunastu miejscach naszego regionu zaplanowano protesty

W Lublinie, Białej Podlaskiej, Biłgoraju, Janowie Lubelskim, Krasnymstawie, Łęcznej, Międzyrzecu Podlaskim, Nałęczowie, Parczewie, Puławach, Radzyniu Podlaskim, Świdniku czy też Zamościu zaplanowane zostały na dzisiejsze popołudnie i wieczór protesty. Większość ma mieć formę spacerów.

Na środę po raz kolejny na terenie całego województwa lubelskiego zaplanowane zostały protesty, które są reakcją na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego na temat aborcji z powodu ciężkiej wady płodu. Od czwartku na ulice wychodzą tysiące mieszkańców, chcąc pokazać swoje niezadowolenie i sprzeciwiając się zaostrzeniu przepisów.

W Lublinie manifestacja rozpocznie się o godzinie 17 na placu Łokietka przed Ratuszem. Spotkają się tam uczniowie i studenci lubelskich szkół i uczelni, którzy wyjaśniają, że nie zamierzają dłużej siedzieć cicho. Dołączą do nich uczestnicy pikiet, które odbywały się na terenie miasta w ostatnich dniach.

Protestujący wyjaśniają, że całość ma mieć formę spaceru. Zebrani przez Krakowskie Przedmieście udadzą się na ul. 3 Maja przed budynek Kuratorium Oświaty. Tam mają być ustawione znicze na pamiątkę śp. Praw Kobiet. Następnie wszyscy przemaszerują pod Urząd Wojewódzki, gdzie mają przypomnieć „o, niestety, ministrze edukacji i nauki, panu Czarnku, który wsławił się jako najbardziej homofobiczny wojewoda w Polsce i Europie”. Tam środowy protest zostanie zakończony.

W Świdniku protest rozpocznie się o godz. 18.00 na Placu Konstytucji 3-go Maja. Ubrani na czarno, z transparentami i parasolkami, uczestnicy ruszą na spacer głównymi ulicami miasta.

– Nie składamy plakatów i transparentów, tylko zbieramy siły. Działamy dalej. Świdniczanki i Świdniczanie pokazali jaka jest w nich wielka moc sprzeciwu wobec zakazowi aborcji w Polsce ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Niech wybrzmi Wasz głos, bo to Wasz sprzeciw. Macie prawo decydować o sobie – piszą organizatorzy akcji.

W Krasnymstawie wydarzenie zostało zaplanowane na godzinę 18:00 na placu 3 Maja na Rynku. Jak podkreślono, ze względu na sytuację pandemiczną nie jest to zgromadzenie, lecz indywidualny spacer każdego z mieszkańców z osobna. Trasa spaceru wyznaczona została przez ul. Piłsudskiego, Sikorskiego, obok Dworku Starościńskiego, następnie przez Okrzei, skąd ulicą Cichą oraz Poniatowskiego wszyscy wrócą na Rynek.

Jak podkreślają organizatorzy spotkania w Janowie Lubelskim, które rozpocznie się o godzinie 18:00, chcą pokać, że małe miasta też mają siłę. Wszystko rozpocznie się przed Sądem Rejonowym przy ul. Zamoyskiego 94, skąd zgromadzeni mają przejść przez miasto, odwiedzić odpowiednie osobistości, po czym spacer zakończy się na rynku. Mieszkańcy Janowa Lubelskiego oczywiście posiadać będą ze sobą znicze, czarne parasolki oraz transparenty i plakaty.

Również o godzinie 18 rozpocznie się protest w Parczewie. Mieszkańcy mają się zebrać na Placu Wolności skąd przemaszerują przez rondo przy urzędzie, następnie zawrócą w kierunku Galerii Smaków, miną dawne kino i wrócą w miejsce, z którego wyruszyli. Organizatorzy zapowiadają, że pokażą ducha parczewskiej społeczności. Mają krzyczeć o wolności, równe prawa i miłość, jednocześnie stroniąc od nienawiści. Jednocześnie apelują o przyzwoite zachowanie.

-Nie łamiemy prawa, nie niszczymy mienia, nie chodzimy po ulicy w ten sposób, że zamykamy całą jezdnię. Jesteśmy małym środowiskiem, policjanci to nasi bracia, sąsiedzi, rodzina czy koledzy. Nie potrzebne są nam kłopoty, więc im też nie sprawiajmy kłopotów – wyjaśniają.

W Biłgoraju protest rozpocznie się o godzinie 16:00 na placu Wolności. Następnie wyposażeni w plakaty uczestnicy rozejdą się po mieście na spacer. W Międzyrzecu Podlaskim pikieta została zaplanowana na godzinę 19:00 a w Białej Podlaskiej na godzinę 16:00. W tym przypadku protestujący spotkają się na parkingu sklepu Bricoman i planują zablokowanie newralgicznych punktów w mieście.

O godzinie 17 protest zaplanowany został też w Zamościu pod sądem przy ul. Wyszyńskiego. Manifestacje mają się odbyć również w Radzyniu Podlaskim, w Nałęczowie, Łęcznej i Puławach.

(fot. lublin112)

80 komentarzy

  1. Brawo kobitki z mniejszych miast. Nie bedzie wam pis macicy meblował. Pamiętajcie to wy będziecie się potem opiekować tymi zdeformowanymi dziećmi a 4.000 z trumienkowego nawet na wyprawkę nie starczy.

  2. Koniec z wsadzaniem !!,

  3. Najpierw każą rodzić a potem nikt nie chce finsnsować leczenia takiego dziecka nie mówiąc już o rehabilitacjach. Rodzice się zadłużają i żebrzą po ludziach i pseudo fundacjach o finansową pomoc bo rząd ma wy…ane. Napisać durna ustawę na kolanie to tylko nasi politycy potrafią czy to PISSSS czy PEŁOO jeden ch…j. Poza tym pisiorki w tej ustawie chcą wiele innych ciekawych rozwiązań przepchnąć m.in. przymusowe szczepienia na covid – w których to policja i wojsko będzie stanowić siłę przymusu bezpośredniego – szczepionką która jeszcze nie powstała (nie mówiąc już o jej domniemanej skuteczności a raczej powiedziałbym szkodliwości), a na którą rząd wydał już w ciemno ładną sumkę. Także możemy spodziewać się kolejnej finansowej afery związanej z wirusem w której w niewyjaśnionych okolicznościach zniknie „pare złotych” trafiając do kieszeni tych którym się należy z racji funkcji, gdyż jak to w zasadzie którą wyznają nasi wybrańcy – na wszystkim można zarobić nie ponosząc konsekwencji, bo nie po to pisaliśmy pod siebie prawo przez tyle lat żeby z tego nie skorzystać. No ale czego można się spodziewać w kraju gdzie kler nastawiony na zysk i przyjemności cielesne ma swoją bandę mocherów, wyznawców, która mu wierzy, za nim stoi i go broni a ludzie mu podlegli rządzą krajem. Takie rzeczy tylko w Polsce.

Z kraju