Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dożynki dworskie w skansenie. Pokazali, jak przed laty kończono żniwa (wideo, zdjęcia)

Dekorowanie wieńca dożynkowego, orszak, a następnie wręczenia wieńców gospodarzowi – tak przed laty w majątkach ziemskich wyglądało święto plonów. Dziś można było obejrzeć inscenizację dożynek w lubelskim skansenie.

W niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbyły się „Dożynki dworskie”. W trakcie wydarzenia odtworzony został obrzęd wręczania wieńców dożynkowych gospodarzowi – właścicielowi majątku ziemskiego. Inscenizacja nawiązywała do tradycji kultywowanych w latach trzydziestych XX w. w majątkach pp. Krychowskich na Sławinie. Mowa o byłych właścicielach terenów, na których obecnie znajduje się lubelski skansen.

Dożynki rozpoczęły się dekorowaniem wieńca dożynkowego w Chałupie z Urzędowa. Następnie orszak z wieńcem dożynkowym przeszedł z Chałupy z Urzędowa do Kościoła z Matczyna. Tam odprawiona została msza święta, w trakcie której poświęcono wieniec. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali do Dworu z Żyrzyna.

Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Nie brakowało też rodzin, gdzie dorośli przekazywali dzieciom jak przed laty wyglądało świętowanie zakończenia żniw na lubelskiej wsi. Obrzędowi towarzyszyła muzyka zagrana przez Kapelę Swojacy.

8 komentarzy

 1. Wszystko odpłatnie jak zwykle

  • Ło biedak chciałby żeby mu jeszcze płacili.

  • To idż na piknik w PiS du. Tam wszystko gratis,tylko czasem zapominają zapłacić za przygotowane potrawy Paniom z KGW. Pieniędzmi z budżetu zresztą.

  • To akurat bardzo dobrze!
   Jeszcze tu by tylko brakowało pińcetplusowej hołoty…
   Nie chodzę na „darmowe” imprezy\”eventy” – za dużo tam patusów, wolę zapłacić i bawić się wśród, mniej lub bardziej, normalnych ludzi.

 2. Dziadek ze Slamsowa

  Dobrze, że żadna z zapowiadanych przez wróżbitów od pogody burz nie dotarła w „region” tych uroczystości, bo nie byłoby tak pięknie jak na załączonych obrazkach.

 3. Za darmo to na pikniku wyborczym PiS, pod nazwą 800+.
  Za darmo dla PiS, bo kasa leci z budżetu, czyli z kieszeni uczciwie pracujących Polaków, którzy na pewno nie chcą kolejnych lat rządzenia tych złodziei.

Dodaj komentarz

Z kraju