Dostałeś takie pismo? Wyrzuć je do kosza. Nie daj się oszukać na Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm

Jeżeli założyłeś(-aś) firmę jest duża szansa, że wkrótce dostaniesz pismo podobne do tego, które prezentujemy na zdjęciach. Apelujemy do podmiotów gospodarczych, aby nie dały się nabrać na płatne rejestry. Przypominamy, że wszelkie wpisy i zmiany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej są darmowe.

Przestrzegamy po raz kolejny przedsiębiorców, którzy otrzymują pisma z firm łudząco przypominających nazwą CEIDG, aby nie wpłacali pieniędzy na podane w korespondencji konta. Ministerstwo Gospodarki informuje, że proceder ten jest dobrze znany i trwa w kraju od kilku lat. Wszelkie przejawy takiej działalności zgłaszane są odpowiednim służbom.

Nie dajcie się naciągnąć na wpis do prywatnego rejestru. Firmy, które rozsyłają rachunki do zapłacenia, życzą sobie od 200 do 300 zł za taki wpis, który tak naprawdę nic nie daje i jest przedsiębiorcy zbędny. Jak zaznacza tajemniczy nadawca niepodpisany w piśmie zgłoszenie takie jest „FAKULTATYWNE„.

Właściwy wpis wykonany do CEIDG jest zupełnie bezpłatny, podobnie jak kolejne w nim zmiany.

Korespondencję taką możemy traktować jedynie jako ofertę, jednak posiada ona cechy próby wyłudzenia pieniędzy, przede wszystkim poprzez używanie łudząco podobnej nazwy, czerwonych pieczątek przypominających pieczątki organów państwowych, a co ciekawe na pieczęciach imiennych trudno odczytać imię i nazwisko osoby podpisującej się na dokumencie. Podmiot taki zaś jest często firmą widmo, z którą nie ma żadnego kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Przedsiębiorco pamiętaj !

Wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) są bezpłatne. System nie wysyła żadnych informacji wzywających do zapłaty na adresy korespondencyjne bądź elektroniczne przedsiębiorców.

CEIDG jest jedynym oficjalnym rejestrem jednoosobowych działalności gospodarczych. Inne rejestry mogą mieć charakter komercyjny oraz zazwyczaj są płatne.

Każda osoba zakładająca konto w systemie CEIDG otrzymuje komunikat o tym, że wpis do ewidencji jest bezpłatny. Ponadto komunikat ten znajduje się na papierowym formularzu CEIDG-1 oraz w instrukcji jego wypełniania. Otrzymują go także elektronicznie przedsiębiorcy wraz z potwierdzeniem dokonania wpisu w systemie CEIDG. Szczegółowe informacje w tym zakresie zamieszczone są na głównej stronie internetowej CEIDG, a także na stronach resortu i serwisie biznes.gov.pl.

Do przedsiębiorców oraz urzędników skierowane zostały również wiadomości z ostrzeżeniem i prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu współpracy z firmami oferującymi odpłatne wpisy do prowadzonych przez nie rejestrów. Ponadto, w systemie CEIDG wprowadzone zostały zmiany, które utrudniają filtrowanie bazy danych według kryteriów, którymi posługiwały się prywatne rejestry.

22386252_540753292932864_378065001_nv

2017-10-10 09:38:48
(fot. lublin112.pl)

15 komentarzy

 1. Temat Stary , ale zawsze warto przypomnieć.

 2. Jak to możliwe żeby przy dzisiejszej technice operacyjnej policji nie można byłoby namierzyć tych cwaniaków ?

  • bo ich złodziejska działalność działa zgodnie z prawem…. 😀

  • Typie bo to jest ta sama ściema jak z pokazami gdzie za 3000 zł sprzedają Ci towar po 30 zł. Jest to naciąganie klienta, ale stricte nie jest to oszustwo. Po prostu frajery to frajery, jak się dadzą naciągnąć to trudno. Ważne żeby takie sprawy nagłaśniać, bo przestępstwo baaardzo trudno w takim przypadku udowodnić.

  • ” …techniki operacyjne…” Takie firmy są znane i działają jak najbardziej legalnie. Doczytaj dokładnie tekst na czym myk polega. Utrzymuje ich stado niekumatych jeleni wysyłając kasę za umieszczenie wpisu w prywatnej ewidencji. Ciebie też by naciągnęli.

  • Policji nie chce się nic robić, tylko od siedzieć swoje godziny i do domu, dodam jeszcze że , policja jest nie sprawiedliwa..

 3. Ha ha ha ha! Do mnie przyszły takie 3 z różnych źródeł! Było z czego się pośmiać.

 4. A ja zaraz po rejestracji wykasowałem swój adres z ceidg – zostało tylko miasto i numer domu. Przy rejestracji trzeba było wszystko wypełnić, a potem już zmiany mogą polegać nawet na ukryciu pewnych informacji. Oczywiście w historii zmian jest wszystko pokazane, ale tam nie każdemu się chce zaglądać.

 5. Nip jest w tytule przelewu.

 6. U mnie w skrzynce w zeszłym roku dwa jednocześnie takie listy były, wystarczyło wpisać w internet i wszystko wyszło na jaw, naprawdę trzeba być frajerem , żeby to zapłacić.

 7. To działa już od tak dawna, że aż dziwne, że policja się tym nie zainteresowała.

  • To jest legalne. Nic nie mogą zrobić. Czy wy piszecie komentarze bez przeczytania ze zrozumieniem całego artykułu, czy tylko nagłówki i palce świerzbią do klawiatury?

 8. A ja jestem ciekawy jakim prawem CEIDG handluje danymi przedsiębiorców w taki sposób że mnóstwo podmiotów administruje danymi mojej jednoosobowej działalności i zamieszcza je na swoich stronach internetowych, w tym nazwisko, adres, telefon itd. Ja reklamy nie potrzebuję ani nikogo o nią nie prosiłem, a i działalność zakończyłem ładnych parę lat temu, a co rusz znajduję swoje dane na coraz to nowych stronach jako aktualne. Kiedy ktoś wreszcie zrobi z tym bajzlem porządek?

  • Proponuję żebyś zaczął porządek robić od siebie. Może ci się tylko wydaję że zakończyłeś działalność, albo zrobiłeś to źle niedopelniajac formalności. Parę ładnych lat minęło wciąż widzisz się aktywny i nic z tym nie robisz? Jakie podejście takie efekty. Gratuluję

 9. to juz bylo duzo wczesniej.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7466zł 0.38%
  • GBP 5.1104zł 0.3%
  • EUR 4.548zł 0.16%
  • CHF 4.2219zł 0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL