690 680 960

Dorohusk: Przemyt 1,5 tony bursztynu na granicy

Olbrzymi przemyt bursztynu ujawnili funkcjonariusze Służby Celnej z przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku. Jantar o wartości niemal 24 mln złotych ukryty był w ciężarówce jadącej z Ukrainy.

Tak dużej próby przemytu bursztynu na polskiej granicy jeszcze nie było. Funkcjonariusze Służby Celnej z przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku w polskiej ciężarówce, jadącej z Ukrainy, ujawnili 1,5 tony jantaru o wartości blisko 24 mln złotych.

Bursztyn znajdował się pod workami z legalnym towarem, zgłoszonym do odprawy. Celnicy musieli rozładować całą ciężarówkę aby dostać się do przemycanego jantaru.

– Gdyby ta olbrzymia przesyłka jantaru trafiła do nielegalnej sprzedaży w Polsce straty skarbu państwa z tytułu niezapłaconych należności mogłyby wynieść nawet 5,5 mln zł. Do bursztynowej kontrabandy nie przyznał się ani kierujący ciężarówką Polak, ani jego ukraiński pomocnik – informuje rzecznik prasowy Izby Celnej w Białej Podlaskiej podkom. Marzena Siemieniuk.

Przeciwko podejrzanym o próbę przemytu mężczyznom wszczęto postępowanie karne skarbowe. Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Chełmie.

– To rekordowa jednorazowa partia bursztynu zatrzymana przez polskich celników. Dla porównania – w całym 2015 r. funkcjonariusze Izby Celnej w Białej Podlaskiej na odcinku granicy w woj. lubelskim zatrzymali łącznie 900 kilogramów tej kopalnej żywicy – dodaje podkom. Marzena Siemieniuk.

2016-03-16 09:52:22
(fot. Izba Celna)

10 komentarzy

 1. świetna wiadomość, a ciekawe ile bursztynu nie znaleźli celnicy w ostatnim czasie? Mam tylko nadzieję, że znaleziony bursztyn nie wróci do przemytników, ale zasili skarb Państwa. 🙂

  • Jasio Wawelkiewicz

   Półtorej tony jantaru! Gratis!!
   Jak nic można by zacząć budowę bursztynową komnatę (oczywiście na Wawelu) dla Jarka Łokietka (dla przyjaciół: Wielkiego), oraz kotem Jego.

 2. Niedorzecznik prasowy 112

  Pod pozorem utraty 5,5 baniek zarobiono 24 – wychodzi na to, że ukraść jest lepiej niż kazać jest opłacić „polskie znaki akcyzy skarbowej”

 3. Ten kraj jest chory, przecież to tylko jakieś okropne kamienie…. Wy jesteście wszyscy porąbani … Przemyt bursztynu ahahhahahahahhahaha

  • Jeśli nie masz nic do powiedzenia to nie zabieraj głosu patafianie . Dla twojej świadomości sto razy wolę worek jantaru o dobrej gramaturze niż worek papierosów . Worek fajek 50 kartonów w hurcie x 5 zł paczka to wynosi 2500 zł , a worek jantaru hipotetycznie tylko 5 kg oczywiście im większa frakcja tym lepsza cena od 350/400 usd za kilo to nie pitol bzdur że to są okropne. Mogą być i paskudne ale dolary nie są już paskudne i nie śmierdzą prawda .

 4. Mam pytanie natury prawnej. Dlaczego nie można swobodnie przewozić bursztynu?

  • A dlaczego nie można swobodnie przewozić diamentów , złota , srebra , węgla itd . Cło gościu , cło !!!

  • Bo zgodnie z jakimś debilnym prawem wszystko co wykopiesz z ziemi to jest państwowe . Po prostu musisz mieć pozwolenia a na bursztyn nikt ci nie da , dlatego tak to ścigają .

 5. mafia tez chce odpał.nazywają to cłem.

 6. Będzie na 500+;)

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…