Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Do Urzędowa wracają kursy komunikacji miejskiej. Przewóz pracowniczy stanie się linią nr 4

Z Kraśnika, przez Urzędów i Mikuszewskie do Bęczyna będzie kursował autobus komunikacji miejskiej. Po 15 latach na trasę wraca linia nr 4.

Od przyszłego tygodnia, a dokładnie od poniedziałku 4 kwietnia, do Urzędowa znów zaczną kursować autobusy komunikacji miejskiej. Po blisko 15 latach przerwy MPK Kraśnik wznowi bowiem kursowanie linii nr 4. Zdecydowano się na to po licznych wnioskach mieszkańców gminy Urzędów. Dlatego też burmistrz Paweł Dąbrowski rozpoczął rozmowy w tej sprawie z burmistrzem Kraśnika Wojciechem Wilkiem. Te zakończyły się zawarciem porozumienia w tej sprawie.

Postanowiono, że do tego celu wykorzystana zostanie stworzona od połowy lutego tzw. linia pracownicza, która została uruchomiona na potrzeby zatrudnionych w Fabryce Łożysk Tocznych. Jej trasa wiodła z Kraśnika przez Pułankowice, Rudnik Szlachecki, Zdrapy, Wilkołaz, Zalesie, Popkowice, Józefin, Skorczyce, Bęczyn i Urzędów. Fabryka w połowie finansowała pracownikom koszty zakupu biletów, a całość funkcjonowało na zasadzie regularnego przewozu okazjonalnego.

Okazało się jednak, że zainteresowanie transportem pracowniczym zatrudnionych w fabryce osób nie było zbyt duże, dlatego też postanowiono zmodyfikować trasę autobusu, jak też zapewnić wszystkim zainteresowanym możliwość korzystania z niego. Nowa trasa będzie przebiegała z Kraśnika ulicami Mickiewicza, Niepodległości i Urzędowską, następnie przez Urzędów Rynek i Mikuszewskie do Bęczyna. Wybrane kursy mają zajeżdżać też pod bramę FŁT, kolejne zaś pojadą trasą wariantową przez miejscowości: Zakościelne, Góry oraz Rankowskie. Będą one też skoordynowane z dzwonkami w szkołach, aby zapewnić uczniom dojazd do szkoły i powrót do domu.

W pierwszych dniach linię będzie obsługiwał Mercedes-Citaro, jednak docelowo na trasie mają kursować mniejsze autobusy: Iveco Rossero, Jelcz Vero oraz Autosany Solina i Wetlina. Dla pierwszych pasażerów przygotowano słodkie upominki. Dodatkowo mieszkańcy gminy Urzędów otrzymają ulotki z cennikiem i rozkładem jazdy.

Kursy odbywać się będą od poniedziałku do piątku, dodatkowo w soboty realizowany będzie odwóz pracowników po piątkowej trzeciej zmianie w FŁT. Jeżeli chodzi o bilety, to teren miasta i gminy Urzędów objęty zostanie drugą tzw. „pozamiejską” strefą biletową. Pracownicy FŁT nadal będą mogli zakupić bilety miesięczne z dopłatą pracodawcy.

(fot. MPK Kraśnik)

4 komentarze

  1. Historia wraca. To była jazda jeszcze starym „Sanem” czwórką, z dworca PKP w Kraśniku do rynku w Urzędowie.

  2. Kiedyś kursowała 4 z Dworca PKP do Urzędowa, 4A do bęczyna, 5 do Mikulina, 10 do Popkowic, 13 do Zakrzówka, 12 do Wilkołaz przez Zakrzówek, 3 do Karpiówki przez Stróże, Słodków I, II i III i wiele innych

  3. Czy LGBT też będą mogli korzystać a tego dobrodziejstwa,czy mają zakaz????