Do akcji „Tęczowy Piątek” nie zgłosiła się żadna szkoła z Lublina (wideo)

Jutro w ponad 200 szkołach w całej Polsce będzie organizowany „Tęczowy Piątek”. Na szkolnych korytarzach, placówek które zgłosiły się do wydarzenia, pojawiają się tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji jest akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI.

Dużo kontrowersji wywołała informacja dotycząca organizowania 26 października w całej Polsce akcji „Tęczowy Piątek” przez Kampanię Przeciw Homofobii. Już jutro w ponad 200 szkołach na korytarzach zawisną tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji będzie akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI.

Jak informują organizatorzy akcji wszystko po to, żeby młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich.

Na informację o wydarzeniu natychmiast zareagował Tomasz Pitucha pytając władze miasta o organizację „Tęczowego Piątku” w lubelskich szkołach.

– Akcja Tęczowy Piątek organizowana jest po to, aby nauczyciele i nauczycielki pokazali swoim uczniom i uczennicom, że szkoła jest miejscem, gdzie każdy może być sobą. Tego dnia dorośli i rówieśnicy dają wyraźny sygnał młodym osobom LGBTQI, że mogą na nich liczyć. O tym jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek zadecyduje nauczyciel lub nauczycielka wraz ze swoimi uczennicami i uczniami. To oni najlepiej znają swoją szkołę i wiedzą, co się u nich sprawdzi – tłumaczy Joanna Skonieczna z organizacji społecznej Kampania Przeciw Homofobii.

Ustalenie, gdzie odbędzie się „Tęczowy Piątek” nie jest sprawą prostą. Organizatorzy po prostu nie publikują listy szkół, które zgłosiły się do KPH, a informację, czy dana szkoła bierze udział w akcji, można uzyskać bezpośrednio od szkoły.

Organizatorzy informują, że nie mają obowiązku publikowania listy placówek biorących udziału w „Tęczowym Piątku”. Co więcej taka lista nie pojawia się przed wydarzeniem, ze względu na negatywne komentarze, a także, aby nie narażać szkół na nieprzyjemne sytuacje inicjowane przez osoby spoza placówek edukacyjnych.

To, czy dana szkoła bierze udział w akcji, możemy ustalić jedynie w jej sekretariacie. Ustaliliśmy, że do akcji „Tęczowy Piątek” nie zgłosiła się żadna szkoła z Lublina.

Do sprawy odniosło się Ministerstwo Edukacji Narodowej:

(fot. lublin112.pl – ilustracyjne)

Zobacz również

53 komentarze

 1. ZAŚCIANEK….myślicie, ze jak się o tym nie powie, to tego nie ma???

 2. no i co lewactwo, boli? Ma boleć…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7364zł -0.66%
  • GBP 4.9793zł -0.89%
  • EUR 4.4779zł -0.14%
  • CHF 4.1364zł -0.27%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach