Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Daj choince drugie życie. Miasto Lublin zachęca do udziału w akcji

Miasto Lublin po raz kolejny prowadzi poświąteczną zbiórkę choinek w donicach. Żywe drzewka do 9 lutego można dostarczać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Będą posadzone w przestrzeni Lublina, gdy tylko pozwoli na to pogoda.

– Poświąteczne drzewka w donicach trafią na miejskie tereny zielone, warunkiem jest ich dobra kondycja zdrowotna. Choinki stojąc w ciepłych mieszkaniach mogą pomylić ten czas z nadejściem wiosny i rozwinąć pączki, a potem wystawione w styczniu czy lutym na niskie temperatury takiej zmiany nie przetrzymać. Dlatego, aby roślina się przyjęła, powinniśmy ją zahartować – po tym jak przestanie być już świąteczną dekoracją, należy przenieść ją do chłodniejszego pomieszczenia – mówi Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Przynieś choinkę, zostanie posadzona na terenie Lublina

Mieszkańcy, którzy z okazji świąt zdecydowali się na zakup drzewka w donicy i nie mają możliwości zasadzenia go do gruntu, mogą przynieść choinkę do miejskiego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Metalurgicznej 13 k. Tam, pracownik Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej, po oględzinach rośliny i ocenie stanu jej korzeni, zdecyduje czy drzewko jest w dobrej kondycji i nadaje się do posadzenia. Największe szanse na przyjęcie będą miały rośliny regularnie podlewane, przechowywane w mieszkaniach o dużej wilgotności powietrza i w niezbyt wysokiej temperaturze.

Żywe choinki w donicach można dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów do 9 lutego od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00. Sadzenie roślin rozpocznie się wczesną wiosną, jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne.

Dodatkowe terminy odbioru drzewek

Przypominamy, że odbiór pozostałych choinek z terenu nieruchomości zamieszkałych realizowany jest zgodnie z zasadami odbioru odpadów wielkogabarytowych w formie tzw. wystawki. Dotyczy to zarówno drzewek żywych jak i zniszczonych plastikowych. Ponadto w harmonogramie odbioru odpadów przewidziano także dodatkowy styczniowy i lutowy termin dla poświątecznych drzewek. Zainteresowane tą opcją osoby powinny wypełnić elektroniczny formularz zapotrzebowania, dostępny na stronie firmy odbierającej odpady w danym sektorze albo zgłosić taką potrzebę telefonicznie. Dodatkowo choinkę możemy także oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Metalurgicznej 13 k.

Daj choince drugie życie. Miasto Lublin zachęca do udziału w akcji

Daj choince drugie życie. Miasto Lublin zachęca do udziału w akcji

(Źródło: UM Lublin)

Dodaj komentarz

Z kraju