Cztery lata więzienia. Sprawca śmiertelnego potrącenia 19-latki skazany

Zapadł wyrok w sprawie śmiertelnego potrącenia 19-letniej kobiety, do którego doszło w Wólce pod Lublinem. Były policjant spędzi w więzieniu cztery lata. Wyrok usłyszała również jego małżonka.

We wtorek sąd w Świdniku wydał wyrok w sprawie głośnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym, jaki miał miejsce w Wólce pod Lublinem. Były już policjant, 26-letni Witold B. potrącił na przejściu dla pieszych 19-latkę a następnie uciekł z miejsca zdarzenia. Sędzia skazał go na karę 4 lat bezwzględnego więzienia, grzywnę w wysokości 2 tysięcy złotych oraz przez 6 lat zakazał mu prowadzenia jakichkolwiek pojazdów.

W uzasadnieniu sędzia wyjaśnił, że oskarżony umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz nieumyślnie spowodował wypadek. Dodał również, że Witold B. powinien doskonale zdawać sobie sprawę, iż przejście to należy do niebezpiecznych i powinien się spodziewać, że piesza wejdzie na jezdnię. Z kolei żonę byłego policjanta, za zacieranie śladów przestępstwa oraz nieudzielenie pomocy poszkodowanej, skazał na rok pozbawienia wolności. W tym przypadku wykonanie kary zawiesił warunkowo na dwa lata.

Do wypadku doszło 14 grudnia 2013 roku w Wólce pod Lublinem. Witold B. śmiertelnie potrącił przechodząca przez przejście dla pieszych 19-latkę. Następnie nie udzielając pomocy poszkodowanej uciekł z miejsca wypadku. Mężczyzna został oskarżony o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym oraz ucieczkę z miejsca zdarzenia. Żonie byłego policjanta również przedstawiono zarzuty: nieudzielania pomocy ofierze oraz zacierania śladów przestępstwa.

Oboje przyznali się do winy, złożyli szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie a następnie po uzgodnieniu z prokuratorem wnioskowali o ukaranie bez przeprowadzania rozprawy sądowej. Mężczyzna zaproponował dla siebie 4 lata bezwzględnego pozbawienia wolności, zadośćuczynienie dla rodziny ofiary w kwocie 15 tys. złotych a także zakaz prowadzenia pojazdów na 6 lat. Jego małżonka wnioskowała o pół roku pozbawienia wolności jednak z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres pięciu lat.

Z pewnością na takie rozwiązanie wpłynęły opinie biegłych, które okazały się niekorzystne dla oskarżonego. Wynikało z nich, że w momencie wypadku jechał z nadmierną prędkością. Wynosiła ona około 55–60 km/h, jednak w takich warunkach jak wtedy panowały była ona przede wszystkim niedostosowana do sytuacji na drodze. Dojeżdżając do oznakowanego przejścia dla pieszych nie zachował należytej ostrożności, nie zmniejszył prędkości i potrącił prawidłowo przechodzącą ze strony prawej na lewą pieszą w wyniku czego doznała ona obrażeń po czym zmarła na miejscu zdarzenia.

Dodatkową okolicznością obciążająca oskarżonego była jego ucieczka z miejsca wypadku a następnie zacieranie śladów. Wstawił on uszkodzone auto do jednego z zakładów mechaniki pojazdowej w Spiczynie, gdzie wyjaśnił że potrącił sarnę. Zgodnie z kodeksem karnym, za popełnione przestępstwa groziła mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

2015-01-27 10:49:08
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

41 komentarzy

 1. Może jestem głupi,ale jak to jest,że dostali NAWET NIŻSZY WYROK,NIZ TAKI O JAKI WNIOSKOWALI???!!!!

 2. K…a co za kraj bo mi tyle odsiatki grozi za niesplacenie telefonu z abonamentem bo mam zalegly ale dobrowolnie splacam zaleglosc i nikogo nie zabilem….To jest wlasnie nasza Polska.Nie wiadomo czy sie smiac czy plakac z takich wlasnie decyzji naszych sadow.

 3. W uzasadnieniu sędzia wyjaśnił, że oskarżony umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz nieumyślnie spowodował wypadek…debil czy sędzia z czasów komuny/ przecież jedno 2 wyklucza a pod sciane dziada i umyslnie rorpedzic aytko i nieumyslnie w niego wjechac…

 4. A ja pytanie:
  Zakładajmy teoretycznie, że ten policjant zatrzymał się w celu udzielenia pomocy i od razu przyznał by się do winy, to sąd na jaką karę by go skazał ?

  • w takim przypadku pewnie niewinny, bohater … może by i order dostał od Komorowskiego i ćwierć pensji Tuska zeby sie chłopak do końca życia ustawił….

 5. ten ktory zna prawde

  4lata dla mordercy??? to jakas kpina mam nadzieje ze po smierci kara go dosiegnie i ta jego zonke oboje sa siebie warci zbrodniarze

 6. co to za kara ?? to złodziej więcej dostaje za to ze chciał zarobić !!!! a taka łachudra jeszcze były pies zabił dziewczyninę 19 lat i 4 lata dostał życze mu tego samego !!!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska