Czerniejów: Protestowali przeciwko budowie spopielarni zwłok

W sobotę w Czerniejowie odbył się protest mieszkańców przeciwko budowie spopielarni zwłok. Udział w gromadzeniu wzięło ponad 100 osób.

Protest w Czerniejowie rozpoczął się w sobotę punktualnie o godzinie 10. W asyście policjantów, protestujący chodzili po przejściu dla pieszych, tak aby zbytnio nie blokować ruchu na drodze wojewódzkiej nr 835 Lublin – Biłgoraj. Wiele osób przyniosło ze sobą transparenty z m.in. z napisami: „Spalarni mówimy nie”, „Nie spopielarni zwłok”, „Precz z krematorium. Precz ze zmową milczenia”, „Stop spopielarni”, „Urzędnicy my tu mieszkamy, cofnijcie decyzję”.

Mieszkańcy pytani przez nas czy wiedzieli co będzie budowane mówią, że dowiedzieli się przez przypadek o przeznaczeniu budynku tydzień temu.

– Absolutnie nic nie wiedzieliśmy, dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili. Nie było mowy o żadnej spalarni. Wszystko zostało zrobione za naszymi plecami – mówią nasi rozmówcy.

Komitet protestacyjny skierował pisma informujące o cały zdarzeniu do: Wojewody Lubelskiego, Starosty Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

 


Protestujący największy żal mają do władz gminy Jabłonna, że nie zostali poinformowani o fakcie budowy spopielarni. Jak mówią, w Lublinie czy Chełmie poinformowano wcześniej mieszkańców o zamiarze budowy takiego obiektu i inwestycje nie doszło do skutku. Uważają, że w Czerniejowie zrobiono wszystko za ich plecami. Za ten stan rzeczy obwiniają byłą wójt oraz obecną, jak również pracowników gminy. Zapowiadają, że będą sprawdzać czy nie zostało złamane prawo.

– Podobno ma być spa budowane w Jabłonnej i są już takie plany, to może wzięliby taką grubą rurę i stąd miałaby pani wójtowa ciepło. Niech sobie weźmie do Jabłonnej spalarnię – mówią rozgoryczeni mieszkańcy Czerniejowa.

W dzisiejszym proteście mieszkańców Czerniejowa wsparł ksiądz proboszcz tutejszej parafii, który zaprosił wszystkich po proteście do kościoła na modlitwę.

2016-04-30 15:10:56
(fot. wideo lublin112.pl)

Zobacz również

120 komentarzy

  1. selie mozesz sie inaczej wyrazac na temat mieszkaqncow czerniejowa nie nauczyl cie nikt szacunku doi innych ludzi .kto coi dal prawo nazywac ich holota a ty co miastowa holota tak szanuj innych

  2. Powiadasz wsiowa hołota a u „mieszczuchów” rodzice pijani, dzieci z okien wypadają, biją dzieci i co ktoś reaguje. Zero reakcji mieszkacie ścianę w ścianę i kompletne zero. Więcej patologi mieszka w miasta bo niestety na domek na wsi was nie stać. 😉

    NAJPIERW SPÓJRZ NA SIEBIE A PÓŹNIEJ OCENIAJ INNYCH

  3. Kochani chrześcijanie, przeczytajcie, to co napisaliście, tak wolnej i Naszej Polski nie odbudujemy, nie zniązajm się do poziomu Sasiadki i jej „kolesi/sąsiadów”, to ludzie obecnej władzy samorządowej, którą trzeba odwołac przez Referendum albo wsadzić do więzienia. Czas na działania w tej sprawie. Zbieramy informacje i przygotowujemy POZEW sądowy przeciwko sąsiadkom i sąsiadom!!!!

  4. Nie wspomnę o wójt!!! Bo miejsce w wiezieniu, juz czeka!!!

  5. Wspieramy działania mieszkanców Czerniejowa w sprawie protestu przeciwko nielegalnej budowie krematorium!!!

  6. „Sąsiadka” ile pali to twoje niebieskie 15 letnie Renault…sprzedaj w końcu ten dom za realną cenę i ruszaj w świat tam na ciebie czekają z otwartymi rękami …buhaaa a tu się marnujesz jad ci całą klawiaturę zakleił
    przestań hejtować, przestań pluć na ludzi za swoją życiową nieudolność,idąc twoim tropem to masz ciemniaków w Czerniejowie ,to masz tęż na Felinie bo protestowali przeciwko budowie lotniska, to też na Porębie bo zablokowali budowę nadajnika tel.kom.to też protestujących w Konopnicy przeciwko obwodnicy a o mieszkańcach Chełma już nie wspomnę bo też nie chcieli krematorium pod domem

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Charytatywny bieg Poland Business Run wystartuje dla Pana Zdzisława z Lubelszczyzny
Zaproszenie na otwarcie Izby Pożarnictwa OSP Bełżyce
Strefa gier – biblioteka otwiera się dla graczy
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Święto teatru studenckiego w Chatce Żaka!