Czerniejów: Protestowali przeciwko budowie spopielarni zwłok

W sobotę w Czerniejowie odbył się protest mieszkańców przeciwko budowie spopielarni zwłok. Udział w gromadzeniu wzięło ponad 100 osób.

Protest w Czerniejowie rozpoczął się w sobotę punktualnie o godzinie 10. W asyście policjantów, protestujący chodzili po przejściu dla pieszych, tak aby zbytnio nie blokować ruchu na drodze wojewódzkiej nr 835 Lublin – Biłgoraj. Wiele osób przyniosło ze sobą transparenty z m.in. z napisami: „Spalarni mówimy nie”, „Nie spopielarni zwłok”, „Precz z krematorium. Precz ze zmową milczenia”, „Stop spopielarni”, „Urzędnicy my tu mieszkamy, cofnijcie decyzję”.

Mieszkańcy pytani przez nas czy wiedzieli co będzie budowane mówią, że dowiedzieli się przez przypadek o przeznaczeniu budynku tydzień temu.

– Absolutnie nic nie wiedzieliśmy, dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili. Nie było mowy o żadnej spalarni. Wszystko zostało zrobione za naszymi plecami – mówią nasi rozmówcy.

Komitet protestacyjny skierował pisma informujące o cały zdarzeniu do: Wojewody Lubelskiego, Starosty Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

 


Protestujący największy żal mają do władz gminy Jabłonna, że nie zostali poinformowani o fakcie budowy spopielarni. Jak mówią, w Lublinie czy Chełmie poinformowano wcześniej mieszkańców o zamiarze budowy takiego obiektu i inwestycje nie doszło do skutku. Uważają, że w Czerniejowie zrobiono wszystko za ich plecami. Za ten stan rzeczy obwiniają byłą wójt oraz obecną, jak również pracowników gminy. Zapowiadają, że będą sprawdzać czy nie zostało złamane prawo.

– Podobno ma być spa budowane w Jabłonnej i są już takie plany, to może wzięliby taką grubą rurę i stąd miałaby pani wójtowa ciepło. Niech sobie weźmie do Jabłonnej spalarnię – mówią rozgoryczeni mieszkańcy Czerniejowa.

W dzisiejszym proteście mieszkańców Czerniejowa wsparł ksiądz proboszcz tutejszej parafii, który zaprosił wszystkich po proteście do kościoła na modlitwę.

2016-04-30 15:10:56
(fot. wideo lublin112.pl)

Zobacz również

120 komentarzy

 1. drogi OBIEKTYWNY nie mów ciemnota bo ja mieszkając tu kilka lat nie spotkałem się z ciemnota po prostu wszyscy mieszkańcy nie wiedzą czym nam to grozi.jakie będą złe konsekwencje tej inwestycji dla nas.Ja osobiście w tej chwili mam neutralny stosunek do tego i w necie szukam wszelkich informacji na ten temat jakie są za i przeciw.Dla mnie w tej sprawie są winne tylko dwie strony przedsiębiorca i władze gminy.Tylko dlatego ze zamiast zatajać budowę powinni uświadomić ludzi na czym to wszystko polega i dać czas na oswojenie się z tym tematem.Ludzie na wsi mówią że inna lokalizacja była by lepsza.Ja smiało i otwarcie twierdze ze zadna z lokalizacji nie była by dobra czy w polu czy pod lasem zawsze sie znajda ci co im to nie bedzie pasowało.Ale to wszystko skutkuje brakiem wiedzy w tym temacie.Krematorium zle sie kojarzy ludziom z racji Majdanka.Dlatego apel do przedsiebiorcy i władz gminy zorganizujcie spotkanie i uswiadomcie nas co jest dobre a co złe bo problem sie sam nie rozwiaze a wymachiwanie przez własciciela papierkami ze wszystko jest ok i nic nie można mu zrobic jest tylko przejawem jego głupty.Nie na tym polega zycie w społeczenstwie.Wydaje mi sie ze uswiadomienie mieszkańców napewno wyjdzie mu na dobre.Po za tym jezeli boi sie stanac twarza przed ludzmi to sa inne srodki komunikacji ze społeczeństwem.A Pani Wójt jest z tej miejscowosci i w związku obowiązującym prawem nie mogła postapic inaczej bo w systemie odwoławczym i tak kazano by jej wydac decyzje pozytywna.Takie prawo taka sytuacja.A ostatnia sprawa to jest taka ze jednak wiekszość ludzi wybiera pochówek tradycyjny wiec ja nie sadze zeby tu był taki wieki ruch w interesie.Nim dojdziemy do poziomu kremacji jaki jest w USA to mina jeszcze przynajmniej dwa pokolenia a to pokolenie bedzie już miało inny stosunek do spopielarni.

  • Spotkanie odbyło się w ubiegły poniedziałek w osp Czerniejów. Przedsiębiorca pojawił się z ekspertem aby wszystko wytłumaczyć, ale ludzi to nie interesowało. Tylko jak to powstrzymać. Zero rozmowy ze strony ludzi. Mi było głupio się spytać bo zlinczowali by mnie.

   • I ty masz do kogoś pretensje? Sam się bałeś tam zapytać inni nie boja się dbać o swoje interesy i dlatego mówią niczego się nie bojąc i to są mądrzy ludzi. „Mi było głupio się spytać bo zlinczowali by mnie.” i to jest głupota.

    • Jesli wojtowa stawia sprawe tak, ze mieszkancy mieli dowiedziec o wszystkim w swoim czasie, to o czym to swiadczy!!!

 2. Ruch będzie i to spory bo podobno najbliższa spalarnia jest około 100 kilometrów od lublina więc chyba sam rozumiesz .Ale tu się z tobą zgadzam w 100% ,tajenie tego przed ludźmi i stawianie ich przed faktem dokonanym narobiło chłopinie jeszcze większych problemów niż by od początku wszystko było jawnie .Analogiczna sytuacja była przy budowie lotniska ,tam też zebrania i dyskusje z oponentami dały efekt taki że lotnisko powstało bo ludziom wyjasniono co i jak .

 3. Droga nr 835 to droga wojewódzka a nie krajowa.

 4. Dlaczego w piątkowe przedpołudnie co trzecia chałupa wypuszcza szambo do Czerniejówki?

  • To lekka przesada ale na pewno zdarzają sie takie sytuacje i nie da sie tego wyjaśnić nawet nie wiem co napisać czy tacy ludzi sa głupi, a może szukają oszczędności, a może jest im tak wygodnie. Takich sytuacji jest coraz mniej ludzie zaczynają rozumieć że tak nie można. I jeśli tak sie dzieje to w całej Polsce znajdziemy mądrych którzy tak postępuja nie tylko w Czerniejewie.

  • Pani sie wypowie na temat..a nie odwraca kota ogonem..!

  • tak tez pewnie ty robiz

 5. Czytając te wszystkie informacje o wylewaniu szamba i paleniu śmieciami w piecu robi mi się przykro że Matka Ziemia nosi tak tępych ludzi. Nie wyobrażam sobie ile ton śmieci, butelek trzeba byłoby spalić aby napalić w piecu dziennie. Wywiezione szambo na pole na pewno mniej śmierdzi a niżeli zatkana kanalizacja w bloku i pływające po salonach (40 metrowych) odchody sąsiadów z góry. Na pewno pachnie też woda stojąca po kąpaniu w wiaderku przy sedesie aby móc płukać toaletę również zagrzybione mieszkanie, sąsiedztwo szczurów wyjadających ziemniaki z pod szafki zlewozmywakowej oraz wszechobecne prusaki. Myślę że też wspaniałym widokiem że żółto-brązowy śnieg przy klatkach w zimie a w lecie dzieci mają z czego lepić kulki w piaskownicy po wcześniejszej wizycie psa lub kota.

  Pozdrawiam, Realny 😉

  • Piękne słowa i to wszystko w mieście mój tata pracuje już 15 lat w lublinie jego praca jest związana z konserwacją mieszkań czasami opowiadał o takich zdarzeniach że nie mógł wejść do mieszkania lub nawet sprawdzić licznika w łazience prze smród i grzyba.

  • Ludzie oszczędzają na wodzie i na ogrzewaniu co skutkuje grzybem i nieprzyjemnym zapachem.

 6. Sołtysie opamiętaj się

  Panie Andrzeju K to Pan namawiał mieszkańców do głosowania w wyborach na Panią Magdalenę S, a teraz Pan narzeka na tą gminę. Litości Panie Andrzeju……..

  • Kto mógł wiedzieć że tak się stanie?? to nie jest wina sołtysów czy radnych lub ludzi którzy namawiali do głosowania oni wszyscy zostali teraz oszukani nie można mieć pretensji.

 7. Szanowni Internauci. Machlojki administracyjne odłóżmy na bok. Zanim jednak się wypowiecie, zastanówcie się wszyscy, czy każdy z nas chciałby mieć „za sąsiada”, na przeciwko, obok – spalarnię zwłok? Dlaczego hejtujecie mieszkańców, którzy tego nie chcą? Dzięki takiemu rozwiązaniu przyjętemu przez starostwo i gminę ci mieszkańcy są narażeni na straty – zarówno jeżeli chodzi o sprzedaż działki, ziemi, a także na straty moralne, w tym zdrowotne – i wcale nie chodzi tu o „zanieczyszczone powietrze”, bo ten argument de facto jest głupotą. Władze gminy i powiatu widzą tylko zarobek dla gminy, być może większość spraw w tym aspekcie dobyła się pod stołem, dlatego mają to wszystko głęboko gdzieś, bo mieszkają daleko i myślą tylko o własnym interesie. Ale istnieje z pewnością jakieś odpowiednie lokalizacje i miejscowości o mniejszym zagęszczeniu domów i mieszkańców, w których uruchomienie spalarni zwłok nie byłoby tak kontrowersyjne.

  Dlatego jeszcze raz apeluję – zanim cokolwiek napiszesz, zastanów się, co Ty byś zrobił, gdyby koło Ciebie uruchomiono spalarnię zwłok. Na pewno byś przyklasną na ten pomysł?

  Mam nadzieję, że uda się dojść do konsensusu między mieszkańcami a lokalną władzą. Na konsultacje społeczne jest niestety za późno (można było chodzić od drzwi do drzwi tak jak przed wyborami – wtedy pani wójt potrafiła walczyć o głosy), ale może da się znaleźć jakieś rozwiązanie dobre dla wszystkich.

  • Wojtowa jak widziala interes to chodzila…a teraz boi sie ludziom spojrzec w oczy!..wstyd…!!!

 8. Referendum ws. odwołania Pani Wójt. Zataić przed mieszkańcami taką kontrowersyjną inwestycję i nie dać jej do wiadomości mieszkańców wstyd i brak kompetencji … Najlepiej to festynami się zająć i fundacjami a nie sprawować pseudorządy.. Mieszkańcy gminy nie dajcie się omamić, nikt nie chciałby mieć spalarni zwłok w bliskim sąsiedztwie zabudowań. Brak szacunku w stosunku do mieszkańców gminy.. Walczcie o prawdę .

 9. Wsiowa hołota jak tłuką dziecko w chałupie obok na smierć to nic nie wiedzą, nic nie słyszą

 10. pani sasiadko a skad zes taka madra swojch wlasnych wspolmieszkancow oczerniasz nie wiem czy bylo by ci tak fajnie jak bys jedyny widok ze swego okna miala wprost na spalarnie super nie !!!!!!!!!!!!a po drugie co tak bronisz wojtowej co kolezanka vzy prace ci dala ?zamiast bronic swojch to poteoiarz wstydz sie pani do holery

 11. selie mozesz sie inaczej wyrazac na temat mieszkaqncow czerniejowa nie nauczyl cie nikt szacunku doi innych ludzi .kto coi dal prawo nazywac ich holota a ty co miastowa holota tak szanuj innych

 12. Powiadasz wsiowa hołota a u „mieszczuchów” rodzice pijani, dzieci z okien wypadają, biją dzieci i co ktoś reaguje. Zero reakcji mieszkacie ścianę w ścianę i kompletne zero. Więcej patologi mieszka w miasta bo niestety na domek na wsi was nie stać. 😉

  NAJPIERW SPÓJRZ NA SIEBIE A PÓŹNIEJ OCENIAJ INNYCH

 13. Kochani chrześcijanie, przeczytajcie, to co napisaliście, tak wolnej i Naszej Polski nie odbudujemy, nie zniązajm się do poziomu Sasiadki i jej „kolesi/sąsiadów”, to ludzie obecnej władzy samorządowej, którą trzeba odwołac przez Referendum albo wsadzić do więzienia. Czas na działania w tej sprawie. Zbieramy informacje i przygotowujemy POZEW sądowy przeciwko sąsiadkom i sąsiadom!!!!

 14. Nie wspomnę o wójt!!! Bo miejsce w wiezieniu, juz czeka!!!

 15. Wspieramy działania mieszkanców Czerniejowa w sprawie protestu przeciwko nielegalnej budowie krematorium!!!

 16. „Sąsiadka” ile pali to twoje niebieskie 15 letnie Renault…sprzedaj w końcu ten dom za realną cenę i ruszaj w świat tam na ciebie czekają z otwartymi rękami …buhaaa a tu się marnujesz jad ci całą klawiaturę zakleił
  przestań hejtować, przestań pluć na ludzi za swoją życiową nieudolność,idąc twoim tropem to masz ciemniaków w Czerniejowie ,to masz tęż na Felinie bo protestowali przeciwko budowie lotniska, to też na Porębie bo zablokowali budowę nadajnika tel.kom.to też protestujących w Konopnicy przeciwko obwodnicy a o mieszkańcach Chełma już nie wspomnę bo też nie chcieli krematorium pod domem

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9255zł -0.4%
  • GBP 5.0657zł -0.39%
  • EUR 4.3355zł 0.59%
  • CHF 4.0734zł 0.46%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Otwarty Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
   Zaproszenie do udziału w terenowych akcjach poboru krwi
   W Lublinie odbędą się spotkania biznesowo-szkoleniowe dla przedsiębiorców. Udział jest bezpłatny
   „Zalipie. Malowana wieś” Wystawa zdjęć z niezwykłej miejscowości odbędzie się w Zamościu
   Zbadaj swoje płuca w Nałęczowie
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.