690 680 960

Czerniejów: Mieszkańcy blokowali drogę Lublin – Biłgoraj. Kolejna forma protestu przeciw spopielarni zwłok

Dzisiaj po południu mieszkańcy Czerniejowa zastosowali kolejną formę protestu, przeciwko budowie w ich miejscowości spopielarni zwłok. Przez godzinę chodzili po przejściu dla pieszych.

W piątek po godzinie 15 przy przejściu dla pieszych w Czerniejowie w gminie Jabłonna zebrała się ponad setka okolicznych mieszkańców. Przechodząc przez przejście blokowali ruch na drodze wojewódzkiej nr 835 Lublin – Biłgoraj. Nad porządkiem czuwali policjanci, który również kierowali ruchem, tak by nie dochodziło do żadnych ekscesów. Protest odbywał się bardzo spokojnie, mieszkańcy co kilka minut schodzili z przejścia, by oczekujący na przejazd kierowcy mogli kontynuować podróż.

– Akcja rozpoczęła się o godzinie 15:30, początkowo planowaliśmy prowadzić ją do godziny 18, jednak otrzymaliśmy zgodę tylko na godzinę – wyjaśniała nam jedna z mieszkanek Czerniejowa. Co ważne, większość kierowców ze zrozumieniem przyglądało się protestującym. Wielu też popierało ich działania. Tymczasem od wtorku mieszkańcy pilnują także drogi prowadzącej do rozpoczętej inwestycji. Wtedy to miał się odbyć transport pieca do kremacji, który miał zostać zamontowany w nowo wybudowanym budynku.

– Siedzimy tutaj dzień i noc, właściciel domu pogrzebowego usiłował różnych sztuczek, m.in. piec miał wjechać w kilku częściach, tak żebyśmy się nie zorientowali, jednak mu się to nie udało. Nasyłał też na nas policję, jednak my w przeciwieństwie do niego robimy wszystko z prawem – usłyszeliśmy. Na drodze prowadzącej do planowanej spopielarni obowiązuje bowiem zakaz wjazdu pojazdów cięższych niż 3,5 tony. Z kolei sam piec waży około 20 ton.

Protestujący tłumaczą, że w stosunku do całej inwestycji jest wiele pytań, na które nie otrzymali odpowiedzi. Nie do końca mają być wyjaśnione kwestie formalne dotyczące dokumentacji obiektu jak również część zagadnień technicznych. Na wniosek Urzędu Gminy Jabłonna Urząd Wojewódzki wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji starosty lubelskiego,zezwalającej na budowę spopielarni zwłok w tym miejscu. Budowa spopielarni w samym centrum miejscowości znacząco wpłynie również na spadek wartości działek zaś tereny te przestaną być atrakcyjnym miejscem pod zabudowę jednorodzinną.

Mieszkańcy mają również żal do inwestora, że usiłował wszystko zrobić w tajemnicy przed nimi. Protestujących mieszkańców Czerniejowa wpiera gmina Głusk oraz proboszcz parafii Czerniejów.

(fot. lublin112)
2016-07-01 23:14:43

60 komentarzy

  1. Parcie na szkło

  2. niech budują 🙂 o co tyle krzyku 🙂 hahah ludzie wyluzujcie

  3. Jak im śmierdzi z pyska i spod pach to im nie przeszkadza bo się myją raz w tygodniu

  4. w garbowie jest koło osiedla i nikt nie protestował

  5. To lepiej w beczkach kisic nie

Kursy walut

  • USD 4.5111zł 0.02%
  • GBP 5.4497zł -0.08%
  • EUR 4.6884zł -0.23%
  • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…