690 680 960

Cysterny i pompy pojadą na Ukrainę. Polska pomoc po zniszczeniu tamy na Dnieprze

W związku ze zniszczeniem zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim, podjął decyzję o przekazaniu pomocy rzeczowej Ukrainie w postaci cystern na wodę oraz pomp wysokiej wydajności. O zapotrzebowanie rzeczowe strona ukraińska wystąpiła za pośrednictwem Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC).

– W związku z dramatyczną sytuacją ludności cywilnej, po zniszczeniu przez Rosję zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, zdecydowałem o przekazaniu 10 cystern na wodę o pojemności 18 tys. litrów oraz 10 pomp wysokiej wydajności. Dziękuję Państwowej Straży Pożarnej za zaangażowanie – powiedział minister.

Prośba Ukrainy o pomoc

Ukraina zwróciła się o pomoc za pośrednictwem Mechanizmu Wspólnotowego Unii Europejskiej, którego jest członkiem. Polska od 2022 roku mocno zabiegała o wsparcie dla Ukrainy we wstąpieniu do tego systemu. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego strona ukraińska została włączona do tego mechanizmu. Krajowym punktem kontaktowym Wspólnotowego Mechanizmu UE w zakresie pomocy humanitarnej oraz ratowniczej jest Państwowa Straż Pożarna.

Polski sprzęt trafi na Ukrainę

Z Polski na Ukrainę trafi pomoc w postaci 10 cystern o pojemności 18 tys. litrów na wodę, a także 10 pomp wysokiej wydajności około 12 tys. litrów/minutę każda.

We wtorek, 6 czerwca nad ranem Rosjanie wysadzili zaporę elektrowni wodnej na rzece Dniepr w okupowanej miejscowości Nowa Kachowka, w obwodzie chersońskim. Władze Ukrainy zarządziły ewakuację kilku tysięcy osób z terenów zagrożonych powodzią. Całkowitemu zniszczeniu uległa hydroelektrownia znajdująca się na zaporze. Podtopionych zostało kilkanaście miejscowości i kilkaset domów.

(fot. PSP)

27 komentarzy

 1. Kołtuny lewackie tak chciały pomagać a jak przyszło co do czego to pouciekali do domów i siedzą cicho jak mysz pod miotłą .

  • Koniu, Idź do kościoła nie bluźnij na bliźniego bo to wbrew twojej religii .Szatan w ciebie wstąpił.. Trzeba oczyścić Cię że zła .Piszesz jak nie wierzący.

 2. Jak zawsze Polska pierwsza do pomocy, a później wszyscy się do nas d…. odwrócą a w szczególności Ukraina, oddajmy wszystko na Ukraine nie tak dawno pojechały karetki, bo przecież w Polsce jest ich za dużo.

  • Jak nie pomagasz to przynajmniej nie przeszkadzaj pomagać.

   • Niech pomagają tylko za swoje. Czy ten pijus pomaga za swoje? Za moje. Rozdawać cudze to każdy może, nawet alkoholik.

 3. Niech wyślą pompy pociągami to w drodzee powrotnej przywiozą zboże nabiał i owoce…

 4. Skierować wodę na teren polski i zalać warszawę.

 5. to jest tak daleko że mam to gdzieś to tak jak by ktoś płakał nad tym np. w Berlinie

 6. Cysterny wypełnijcie ropą, żeby na pusto nie jechać.

 7. Do cystern i pomp dołączta Donalda ,Jarka i resztę patalachow z Magdalenki

 8. wołyń pamiętamy 1943 niebawem rocznica krwawej niedzieli, czy łaskawie pozwolą wznowić badania ?

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 4.3634zł -0.14%
 • GBP 5.3183zł -0.53%
 • EUR 4.6091zł -0.57%
 • CHF 4.7869zł -0.34%

Polub nas