Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Choruje na nią w Polsce około 3 miliony osób

Jej pierwszy, nieuleczalny typ najczęściej diagnozuje się u dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym oraz u niemowląt. Brak podstawowej wiedzy w społeczeństwie doprowadza do częstych konfliktów, stygmatyzacji, dyskryminacji chorych dzieci oraz ich rodziców.

Częste stwierdzenia typu: „nie trzeba było dawać dziecku tak dużo słodyczy, to by było zdrowe”, albo „moja ciocia też miała cukrzycą i brała tabletki, a ty to tak wyolbrzymiasz”, są krzywdzące. Prawo polskie nie jest dopasowane do obecnych potrzeb i realiów codzienności. Dzieci z cukrzycą typu 1, stają się złem koniecznym w przedszkolach czy szkołach, a brak pomocy ze strony organów prowadzących, wręcz odrzucanie tych uczniów powodowane jest brakiem przejrzystych regulacji prawnych.

Duża liczba polskich przedszkoli i szkół może być dumna, że zatrudnia osoby, dla których dobro dziecka jest najważniejsze. Niestety są też placówki oświatowe, dla których liczy się tylko własna wygoda połączona ze zrzuceniem problemu cukrzycy na rodzica, wręcz z pozbyciem się zła koniecznego. Głosy rodziców z całej Polski, mówiące o dyskryminacji, stygmatyzacji swoich dzieci przez placówki oświatowe oraz o niesprawiedliwym traktowaniu ich na komisjach orzekających o niepełnosprawności, skłoniły stowarzyszenie do szczególnego działania.

Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom I Młodzieży z cukrzycą typu 1 „Słodka Jedynka”, postanowiło wyjść naprzeciw i podjęło decyzję o zorganizowaniu kampanii społeczno-oświatowej pod nazwą: „Cukrzyca typu 1 – poznaj chorobę”.

Akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że cukrzyca typu 1 nie powstaje z nadmiaru spożywania słodyczy, że nie jest chorobą zakaźną, że poznając chorobę, zmieni się obraz demonizowanej cukrzycy i przede wszystkim, że wiedza może być bardzo przydatna, ponieważ nikt nie wie, kiedy stanie przed nieprzytomnym diabetykiem, którego uzna za pijanego i nie udzieli mu pomocy. Cukrzyca typu 1 nie wybiera, może dotknąć każdą rodzinę w każdej chwili. Przed diagnozą każdy z nas wiedział tylko tyle, że diabetyk bierze insulinę. Dlatego stowarzyszenie chce zwiększyć społeczną świadomość na temat tej przewlekłej choroby.

Strona www.slodka1.pl pokazuje cukrzycę bez sztucznego koloryzowania. Z cukrzycą można osiągnąć wiele, tylko cena tych osiągnięć jest ogromna.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia strony internetowej i poświęcenia cukrzycy typu 1 kilku minut, które mogą zmienić spojrzenie na tą chorobę. Chętni do pomocy w przedstawieniu tematu, zachęcamy do kontaktu przez zakładkę „kontakt” na stronie www.slodka1.pl.

2018-07-04 07:23:25
(fot. nadesłane)

Komentarze wyłączone