Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Coraz bliżej do tegorocznej edycji Tour de Pologne. Trzy etapy wyścigu odbędą się na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

Za nieco ponad dwa tygodnie na Lubelszczyznę ponownie zawita największy wyścig kolarski w Polsce. Uczestnicy 79. edycji Tour de Pologne UCI World Tour pojawią się w naszym regionie 30 lipca i pozostaną do 1 sierpnia.

Trwają intensywne przygotowania do tegorocznej edycji wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Zawody odbędą się pod hasłem „Wyścig dla Pokoju”. W czwartek w Lubelskim Centrum Konferencyjnym spotkali się Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz prezes zarządu Lang Team Czesław Lang aby podpisać umowę dotyczącą współpracy podczas wydarzenia.

W tym roku na terenie naszego regionu wyznaczono trzy odcinki. Będzie to pierwszy etap, kiedy to kolarze wyruszą z Kielc a meta zostanie zlokalizowana na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie, tuż obok budynku poczty głównej. Drugi etap to trasa z Chełma do Zamościa, zaś trzeci rozpocznie się w Kraśniku, skąd zawodnicy skierują się do Przemyśla.

Współpraca polega m.in. na promocji Lubelszczyzny. Ma to być doskonała okazja aby zaprezentować całemu światu nasz region. Jak tłumaczył marszałek Jarosław Stawiarski, Tour de Pologne należy do najlepszych światowych imprez. Wszystkie czołowe teamy będą się ścigać tutaj, po pięknej Lubelszczyźnie, która wyglądem i pofałdowaniem przypomina włoską Toskanię.

-Ta piękna Lubelszczyzna, która mam nadzieję będzie pokazana w 80 a może nawet w 100 krajach świata, ta piękna Lubelszczyzna która odwołuje się swoim wyglądem, swoim pofałdowaniem terenu, swoim pięknem i klimatem do włoskiej Toskanii, czyli jednego z najpiękniejszych regionu Włoch. My chcemy właśnie w ten sposób, poprzez Tour de Pologne, wykreować Lubelskie żeby było naszą drugą europejską Toskanią, gdyż tutaj jest klimat, jest krajobraz oraz ludzie, tu wszystko jest najlepsze – podkreślał Jarosław Stawiarski.

Jak wyjaśniał Czesław Lang, wyścig będzie zwieńczeniem roku pracy nad przygotowaniem imprezy. Chodziło też o to, aby jak najwięcej pokazać z województwa lubelskiego, podkreślić, że tu jest bezpiecznie, że Polska jest bardzo gościnna. Kibice będą mieli wielką ucztę, będzie to dla nich ogromna frajda. Szczególny nacisk kładziony był na bezpieczeństwo, jednak też sporo czasu zajęło ustalenie trasy przejazdu. Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Majkowski podkreślał, iż miasta są te same, jednak kolarze przejadą inaczej.

– Staraliśmy się nie powielić tras z tamtego roku, bo Lubelszczyzna jest tak piękna i ma jeszcze tyle do pokazania. Chcę też podkreślić, że gdyby nie było nowych, dobrych dróg, nie udałoby się ułożyć tych trzech etapów. A co do kibiców to muszę przyznać, że są niesamowici. Na trasy wychodzą całe miasta i wioski. To jest ogromne święto, które jednoczy ludzi – przekonywał Ryszard Majkowski.

Jak ustaliliśmy, kolarze wjadą do naszego województwa w sobotę 30 lipca kilka minut przed godziną 14 w Annopolu, a na mecie w Lublinie powinni zjawić się około godziny 16.30. Pierwszego dnia peleton przejedzie m.in. przez Józefów nad Wisłą, Kazimierz Dolny i Nałęczów. Drugi etap wystartuje z Chełma o godzinie 12.05. Godzinę później uczestnicy wyścigu pojawią się w Hrubieszowie, ok. 14.30 w Tomaszowie Lubelskim a około 15.30 w Szczebrzeszynie. Na mecie w Zamościu są spodziewani ok. godz. 16.30. Natomiast trzeciego dnia wyruszą o godz. 11.00 z Kraśnika.

Coraz bliżej do tegorocznej edycji Tour de Pologne. Trzy etapy wyścigu odbędą się na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

Coraz bliżej do tegorocznej edycji Tour de Pologne. Trzy etapy wyścigu odbędą się na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

Coraz bliżej do tegorocznej edycji Tour de Pologne. Trzy etapy wyścigu odbędą się na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

Coraz bliżej do tegorocznej edycji Tour de Pologne. Trzy etapy wyścigu odbędą się na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

(fot. UMWL)

12 komentarzy

 1. RZETELNOŚĆ NAKAZYWAŁABY NAPISAĆ ILE TA ZABAWA BĘDZIE PODATNIKA KOSZTOWAŁA

 2. a co z rajdem RSMP Nadwiślańskim !!!??????

 3. Czy droga DW850 Hrubieszowa do Tomaszowa Lubelskiego to będzie wyremontowana?

 4. Komu to potrzebne

 5. Mało to na drogach zwykłych niedzielnych pedalarzy, jeszcze takich zawalidrogów brakuje na asfalcie???

 6. komu to potrzebne

  Mam nadzieję, że będą jechać po ścieżkach rowerowych.

 7. Korbel a co nas obchodzi wasz Żuk z PO w Lublinie? Jak jesteś naiwny to popieraj PO z PSL.

 8. Mila Tobie jest potrzebne. Bo dzięki temu świat dowie się, że Lubelszczyzna jest piękna i warto tu zainwestować np. dać Tobie lepszą ppracę.

 9. No i fajnie. Zmienią drogi w małych miasteczkach z dobrych na ładniejsze żeby ładniej w tv wyglądało. A tam gdzie w gminach miejsko-wiejskich na obrzeżach całe życie chodnika nie było tam dalej nie będzie.

Z kraju