Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Co piąty mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat, więcej jest pań niż panów. Znacząco wzrosła też liczba mieszkań

Są już wstępne dane z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Na razie dotyczą one całego kraju. Wyniki dla naszego regionu mają być znane za kilka tygodni.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił pierwsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który w ubiegłym roku został przeprowadzony w całym kraju. Z zebranych danych wynika, iż w Polsce mieszkało 38 179,8 tys. osób. Od poprzedniego spisu, który miał miejsce 10 lat wcześniej, ubyło 332 tys. mieszkańców, co oznacza, że liczba ludności była niższa o 0,9 proc. W Polsce mamy o 1 180 tys. więcej kobiet niż mężczyzn. Pań jest 19 680,2 tys. a więc 51,5 proc., zaś panów 18 499,5 tys. co daje 48,5 proc.

W ostatnim dziesięcioleciu nastąpiły duże zmiany w strukturze ludności według ekonomicznych grup wieku. Zmniejszył się odsetek ludności w wieku przedprodukcyjnym, a także w wieku produkcyjnym. Odnotowano większy spadek udziału osób w wieku produkcyjnym mobilnym w ludności ogółem niż udziału osób w wieku produkcyjnym niemobilnym. Wyraźnie zwiększył się natomiast udział ludności w wieku poprodukcyjnym. Oznacza to, że w ciągu dekady przybyło ponad 1,8 miliona osób w grupie wieku 60/65 i więcej, a tym samym już ponad co piąty mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat.

Patrząc na liczby, to osób w wieku od 0 do 17 lat, a więc w wieku przedprodukcyjnym, jest 6 956,4 tys. czyli 18,2 proc. ogółu społeczeństwa. W wieku produkcyjnym, czyli między 18 a 59 rokiem życia 22 886,4 tys osób, czyli 60 proc, natomiast w wieku poprodukcyjnym, mających 60 lat więcej, 8 337 tys. osób, co daje 21,8 proc.

Pomimo spadku liczby ludności, wzrasta liczba mieszkań. Przez ostatnie 10 lat zwiększyła się ona o prawie 1,7 mln, co daje 12,6 proc. Łącznie w całym kraju było 15,2 mln mieszkań zlokalizowanych w około 6,8 mln budynków. Łączna powierzchnia mieszkań wyniosła 1 121,3 mln m2 i w stosunku do wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku zwiększyła się o prawie 175 mln m2 czyli o 18,5%.

(fot. lublin112.pl)

19 komentarzy

 1. Będzie jeszcze gorzej. Nastolatkowie 60+ znikną jak dinozaury. Taki jest plan

  • ? a myślisz po co szczepienia?

  • Znikną dzięki foliarzom, którzy radośnie i beztrosko roznoszą koronawirusa, który najbardziej zagraża właśnie osobom 60+. Pozytyw taki, że elektorat PiS-u się skurczy.

   Foliarskie ludobójstwo i przymusowa eutanazja trwają w najlepsze.

   • Jak narazie znam chorych po 3 dawkach

   • Ale wiesz, że obecnie prawie 60% zakażonych to zaszczepione osoby?

   • Cieee chorobaaaa !!!

    Ta jak powiadasz: eutanazja, jest zbawieniem dla społeczeństw, bowiem wydusi najmniej przystosowanych do życia, a nawet śmiało można powiedzieć pasożytów, swoim istnieniem obciążających w różny sposób społeczeństwo.

    • Może kiedyś, lub już teraz takimi pasożytami będą Twoi rodzice, a z biegiem lat będziesz nim również Ty.
     Chcesz, by Twoje dzieci kazały podać Ci ostatni zastrzyk?!
     Jeżeli tak, (wybacz, ale) nie jesteś normalny.
     Cie chorobo.

   • Niebawem dowiesz się, że że szczepieniami jest jak ze zmianą czasu. Niczemu to nie służy ale… robimy dalej.

 2. „Oznacza to, że w ciągu dekady przybyło ponad 1,8 miliona osób w grupie wieku 60/65 i więcej”
  Jak przybyło to musi i ubywać i może dlatego wydaje się że tylko starzy ludzie umierają.

 3. Ja nie mogę się doczekać opublikowania wyników spisu powszechnego odnośnie religijności. Ale dopóki rządzi PiS, raczej nie ma co na to liczyć. Partia ta nie dopuści, aby poszło w eter, że katolików jest nie 96 ale 70%.

 4. jako młody facet dla mnie to żadne pocieszenie że kobiet jest kilkaset tysięcy więcej niż mężczyzn , bo rzeczywistość jest taka że do 50tki ,mężczyzn jest znacznie więcej niż kobiet, dopiero po 60tce kobiety podbijają te statystyki wyrażnie na swoją korzyść ,a z takimi kobietami to już nie ma barabara

 5. Dziadek ze Slamsowa

  Dla mnie nie jest zaskoczeniem, że pomimo spadku liczby ludności, wzrasta liczba mieszkań.
  Przecież sporo mieszkań jest z odzysku po zmarłych na COVID (i choroby współistniejące).
  Powinni jeszcze zamieścić informacje o tym ilu bezdomnych dzięki temu stało się, „domnymi”.

  • Swawolnik pospolity

   Potrafię sobie wyobrazić radość bezdomnego, na wieść, że jego żona, która wywaliła go z jego domu, przekręciła sie z powodu koronawirusa i chorób współistniejących (w tym: pazerności).

 6. Polityka prorodzinna pis działa jak trzeba,dzietność jest na niespotykanym do tej pory poziomie.
  Jeszcze więcej różnych ” plusów ” a niedługo nie będzie miał kto utrzymywać tych patologii.

  • Dodrukujemy banknotów, nie ma problemu. To nic że prawnuki jeszcze będą spłacać te plusy.