Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Co musisz zrobić po kupnie samochodu?

Zakup samochodu do duże wydarzenie w życiu każdego kierowcy. W tym tekście opowiemy Ci o tym, jakie obowiązki spoczywają na nabywcy nowego pojazdu. Ich dopełnienie jest ważne ze względu na obowiązujące przepisy.

Zacznij od sprawdzenia umowy

Pamiętaj, że nieznajomość prawa nie chroni przed konsekwencjami jego nieprzestrzegania. Przed zakupem używanego pojazdu sprawdź, czy umowa, którą przedstawił Ci sprzedający jest w pełni zgodna z przepisami. W innym wypadku może okazać się, że cala transakcja nie będzie ważna z punktu widzenia prawa. Sprawdź, jak powinna wyglądać dobrze sporządzona umowa-kupna sprzedaży samochodu na https://AutoUmowa.pl.

Co powinieneś zrobić po zakupie samochodu?

Poniżej znajdziesz wszystkie obowiązki, które spoczywają na nabywcy pojazdu:

Rejestracja samochodu – możesz tego dokonać udając się do wydziału komunikacji najbliższego Twojego miejsca zamieszkania. Żeby zarejestrować pojazd, będziesz musiał złożyć stosowny wniosek, który znajdziesz na stronach internetowych urzędów. Do rejestracji potrzebne są również:

  • dowód własności (umowa kupna-sprzedaży,
  • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym,
  • karta pojazdu (jeśli została wydana),
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • dokument poświadczający zawarcie umowy ubezpieczeniowej OC,
  • potwierdzenie dokonania opłaty.

Do rejestracji potrzebni są wszyscy właściciel pojazdu. Na zgłoszenie się do wydziału komunikacji masz 30 od daty podpisania umowy. Brak rejestracji w terminie skutkuje karami pieniężnymi od 200 do 1000 zł.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Zakup nowego samochodu wiąże się również z opłaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obowiązek ten jest jednak wiążący tylko w sytuacji, gdy kupiłeś pojazd od osoby fizycznej. Jego stawka to 2% wartości samochodu. Na opłatę podatku masz 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Jeśli pojazd został kupiony taniej niż wynosi cena rynkowa (ze względu na stan wizualny lub techniczny), będziesz musiał dostarczyć do urzędu skarbowego stosowną dokumentację (mogą być zdjęcia), by nie zostać wezwanym do dopłaty. Pamiętaj, by dbać o swoje bezpieczeństwo podczas wizyt w urzędach. W dobie koronawirusa i zwiększonej liczby zakażeń to bardzo ważne. 

Wykupienie OC

Właściwie to od tego powinieneś zacząć. Już przy zakupie możesz zdecydować, czy zostajesz przy ubezpieczeniu poprzedniego właściciela, czy kupujesz nową polisę. W pierwszej sytuacji warto wiedzieć, że ubezpieczenie poprzedniego właściciela trwa tylko do czasu naturalnego wygaśnięcia umowy. Nie możesz więc przedłużyć tego typu OC. Jeśli jednak chcesz kupić swoje ubezpieczenie pamiętaj o tym, by sprawdzić wszystkie dostępne możliwości. W innym wypadku możesz narazić się na niepotrzebne koszty. W związku na obowiązkowy charakter ubezpieczenia OC, każda firma jest zobligowana do zapewnienia Ci takiego samego zakresu ochrony. Wejdź tu: https://autoumowa.pl/szukasz-oc-tu-nie-przeplacisz-najtaniejuagenta-pl/ i dowiedz się, jak znaleźć najlepszą i możliwie najtańszą polisę ubezpieczeniową, bez której przecież, w świetle prawa, nie możesz poruszać się po drogach.