Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

To był ciężki weekend dla służb drogowych. Warunki do jazdy na głównych trasach już coraz lepsze

Na drogach krajowych naszego regionu jezdnie są już czarne. W przypadku dróg wojewódzkich, sytuacja zależna jest od części województwa.

Opady śniegu sprawiły, że w miniony weekend warunki do jazdy uległy znacznemu pogorszeniu. Z uwagi, iż padało przez długi czas, często intensywnie, służby drogowe robiły co mogły, aby zapewnić przejezdność. To ostatnie słowo tu podkreślamy, gdyż wbrew oczekiwaniom wielu kierowców, którzy narzekali, że nawierzchnie są białe, w takich warunkach pozostaje tylko właśnie utrzymanie przejezdności. Warto bowiem przypomnieć, że najwyższy, pierwszy standard odśnieżania, który obejmuje najważniejsze trasy, w tym głównie drogi ekspresowe, wskazuje, iż śnieg może zalegać do 4 godzin, zaś błoto pośniegowe może występować do 6 godzin od ustania opadów.

Jak wskazuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w miniony weekend w całym kraju sprzęt zimowego utrzymania dróg wyjeżdżał do pracy niemal 11,5 tys. razy. Do zwalczania śliskości na jezdniach wykorzystano blisko 50 tys. ton soli. Podobnie było na trasach wojewódzkich w naszym regionie. Solarki zjeżdżały do bazy głównie na uzupełnienie soli czy też piasku lub zamiany kierowców.

Obecnie, jeżeli chodzi o drogi krajowe, na wszystkich w województwie lubelskim śnieg został usunięty z nawierzchni. W przypadku dróg wojewódzkich czarna nawierzchnia występuje w powiatach puławski, opolskim, kraśnickim i janowskim. W powiatach włodawskim, chełmskim, parczewskim, łęczyńskim, lubartowskim czy krasnostawskim lokalnie występuje błoto pośniegowe. Białą nawierzchnię napotkają kierowcy na trasach: Dorohusk – Zosin, Białopole – Dołhobyczów, Kraśniczyn – Hrubieszów, Alojzów – Rachanie, Tomaszów Lubelski – Dołhobyczów, Panasówka – Biłgoraj, Biłgoraj – Harasiuki oraz Tarnogród – Krzeszów.

Nawierzchnia z zajeżdżonym śniegiem, jednak czarna w koleinach, występuje zaś na trasach: Lublin – Biłgoraj – Tarnogród, Międzyrzec Podlaski – Łuków – Gończyce, Łuków – Kock, Międzyrzec Podlaski – Drelów, Kodeń – Terespol – Janów Podlaski – Konstantynów, Sitaniec – Płonka, Zamość – Kraśniczyn, Zamość- Józefów – Obsza, Tomaszów Lubelski – Józefów – Majdan Stary oraz Tarnogród – Cieszanów. Jeżeli chodzi o drogi powiatowe, to tu już sytuacja wygląda głównie w ten sposób, że nawierzchnie są białe, jedynie w rejonie skrzyżowań czy też wzniesień i na zakrętach służby starają się stosować znaczną ilość piachu czy soli, aby zapewnić większe bezpieczeństwo.

10 komentarzy

 1. Polska Wschodnia

  Nie rozśmieszajcie ludzi!!! Ciężki weekend!!! Poza drogami są jeszcze chodniki i inne drogi lokalne na których do dzisiaj jest lipa

 2. Chodniki w środku miasta są w fatalnym stanie. Nawet przejścia dla pieszych i przystanki nieodśnieżone.
  Darmozjady ze Straży miejskiej grzeją swoje kupry zamiast na patrolu „mobilizować” zarządców nieruchomości
  do odśnieżania.

 3. Wszystkie drogi, tylko dlaczego nic nie piszecie lubelskim i Lublinie. Dlaczego tu nikt nie odśnieża ulic, które nie są głównymi drogami ?

 4. Miejscowy biznesmen

  Jaki ciężki weekend – przecież oni za doprowadzenie dróg do stanu używalności dostają grube miliony z pieniędzy pochodzących z podatków!!!

 5. Chodniki, przejścia dla pieszych, przystanki komunikacji miejskiej – tu się rozgrywa prawdziwy horror. Czy w tym mieście dobrze robi się wyłącznie kierowcom?

 6. Ja obca krajowca być i wiedzieć, że...

  To był ciężki weekend dla służb drogowych. Przynajmniej wiedzą za co pieniądze biorą

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo