Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Jak uniknąć podrażnień podczas golenia?

Golenie się to czynność będąca nieodłączną częścią życia każdego mężczyzny. Jednym z efektów ubocznych tego procesu mogą być niestety zacięcia oraz podrażnienia skóry, które mogą być spowodowane różnymi okolicznościami. Warto więc przyjrzeć się dokładniej sposobom, dzięki którym ograniczymy niekontrolowane podrażnienia i zacięcia do minimum. Oto kilka pomysłów!

Podrażnienia po goleniu – dlaczego powstają?

Podrażnienia to niestety coś, co często towarzyszy procesowi golenia. Przyczyn ich powstawania może być wiele. Jednym z nich jest golenie na sucho bez zastosowania żelu, pianki lub kremu. Ich brak to prosta droga do powstania zacięć i podrażnień. Dzieje się tak, ponieważ zadaniem tych kosmetyków jest zwiększenie poślizgu maszynki oraz regeneracja skóry. Golenie bez ich wykorzystania z całą pewnością nie należy do przyjemnych.

Bardzo częstą przyczyną powstawania podrażnień po goleniu jest również zbyt długie używanie maszynki jednorazowej. Ostrza wykorzystywane w tego rodzaju maszynkach szybko tracą swoje właściwości, stają się tępe, a przez to podrażniają skórę. Trzeba pamiętać, że stępiona żyletka nie tnie włosków, ale je szarpie, co powoduje uszkadzanie skóry. Dlatego też warto pamiętać o regularnej wymianie maszynek jednorazowych.

Przyczyną podrażnień powstających podczas golenia może być także zbyt mocne drażnienie mechaniczne skóry. Może mieć ono postać m.in. zbyt silnego naciskania maszynki lub golenia w przeciwnym kierunku niż wzrost włosa. Warto pamiętać, że mocne przyciskanie maszynki do skóry nie przyczyni się do skuteczniejszego golenia, a doprowadzi za to do uszkodzenia naskórka.

Podrażnienia po goleniu – w jaki sposób ich uniknąć?

Można wymienić kilka sposobów skutecznej walki z podrażnieniami po goleniu. Pierwszym z nich dbanie o jakość ostrzy w maszynce. W zależności od tego, czy korzystamy z maszynki wielokrotnego użytku o wymiennych ostrzach, czy modelu jednorazowego, należy wymieniać ostrza lub maszynkę od razu, kiedy tylko zostanie ona stępiona. Ważne jest również, aby po każdym goleniu ostrza zostały obmyte za pomocą ciepłej wody.

Trzeba również pamiętać, że maszynka do golenia powinna być użytkowana w prawidłowy sposób. Elementów całego procesu, o które trzeba zadbać, jest jednak więcej. Skóra podczas golenia powinna być naprężona, aby zminimalizować ryzyko powstawania podrażnień. Oprócz tego niezwykle istotne jest zwilżenie zarostu przed goleniem, aby zapewnić ostrzom lepszy poślizg.

W przypadku chęci uniknięcia podrażnień bardzo ważna jest także prawidłowa pielęgnacja skóry. W trakcie golenia naskórek zostaje uszkodzony, więc naszym zadaniem powinno być zadbanie o jego wzmocnienie. Najlepszym na to sposobem jest wykorzystanie dermokosmetyków. Są one oparte na naturalnych składnikach, które nie powodują alergii. Mogą być także używane przez każdego, niezależnie od wieku i płci.

Jakie dermokosmetyki warto wykorzystać przy podrażnieniach po goleniu?

Wspomnianym wyżej dermokosmetykom warto poświęcić kilka dodatkowych słów. To niezwykle skuteczny sposób na załagodzenie podrażnień po goleniu, który oprócz tego jest przyjazny alergikom. Ze względu na to, że skład dermokosmetyków zbliżony jest do leków, można je zakupić jedynie w aptece lub konkretnych drogeriach. Które z nich szczególnie warto nabyć?

Najpopularniejszymi tego rodzaju produktami są oczywiście kremy nawilżające do twarzy. Pełnią one funkcje odżywcze oraz nawilżające. Co ważne, są to specyfiki w pełni bezpieczne dla skóry, ponieważ nie zawierają żadnych substancji drażniących. Do ogromnych zalet tego rodzaju produktów można zaliczyć m.in. dobre wchłanianie się, które sprawia, że nie powodują one efektu świecącej skóry.

Innym godnymi uwagi produktami są balsamy do twarzy. Zawierają one w sobie substancje o właściwościach gojących oraz kojących. Oprócz tego uzupełniają one warstwę lipidową naskórka, co ma istotne znaczenie w przypadku golenia. Oprócz balsamu warto także rozważyć użycie kremu na dzień i na noc, który zawiera kwas hialuronowy. Jest to krem polecany osobom mającym suchą lub wrażliwą skórę. 

Jak uniknąć podrażnień podczas golenia?

Jak uniknąć podrażnień podczas golenia?

Shaving accessories and tools of barber shop. copy space