Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chciał zarobić na inwestycji w gazociąg. Stracił ponad 80 tys. złotych

65-letni mieszkaniec Lublina stracił ponad 80 tysięcy złotych po tym, jak zdecydował się zainwestować swoje środki w akcje gazociągu. Niestety, nieświadomy, że stał się celem oszustów, udostępnił swoje dane kontaktowe i zainstalował program umożliwiający zdalną kontrolę urządzeń. W wyniku tego działania oszuści zdołali zaciągnąć na jego nazwisko kredyt.

W poniedziałek do lubelskich policjantów zgłosił się 65-letni mieszkaniec miasta, który padł ofiarą oszustów. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że zainteresował się inwestycjami w akcje gazociągu. Informację na ten temat znalazł w Internecie.

– W formularzu zgłoszeniowym wpisał swoje dane i numer telefonu. Po tym skontaktował się z nim nieznajomy podający się za przedstawiciela tej firmy. W trakcie następnych rozmów sprawca przekonał, by mężczyzna wpłacił kilkaset złotych na inwestycję, na której na pewno nie straci. Miał też zainstalować na swoich urządzeniach niezbędną do tego aplikację. Niestety w rzeczywistości był to program do zdalnej obsługi urządzenia – relacjonuje nadkomisarz Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

65-latek niestety postąpił zgodnie ze wszystkimi wskazówkami „opiekuna”. Dało to oszustom możliwość zaciągnięcia kredytu i wypłatę pieniędzy. Wartość strat wyniosła ponad 80 tysięcy złotych. Gdy mężczyzna zorientował się, że został oszukany, zgłosił sprawę na Policję. Policjanci ustalają wszystkie okoliczności tej sprawy.

Nie daj się oszukać w trakcie inwestowania!

Oszustwa związane z inwestycjami są niestety dość powszechne, dlatego ważne jest, aby być ostrożnym i dobrze się zabezpieczyć przed potencjalnymi oszustami. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby uniknąć oszustw inwestycyjnych:

 1. Edukacja finansowa: Zrozum, jak działają różne rodzaje inwestycji, jakie ryzyko niosą i jakie są typowe strategie inwestycyjne. Wykształcenie finansowe jest kluczem do podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych.
 2. Badanie przedsięwzięcia: Zanim zainwestujesz w jakikolwiek projekt lub produkt, dokładnie zbadać go. Sprawdź, czy firma lub osoba oferująca inwestycję jest licencjonowana i regulowana przez odpowiednie organy nadzoru finansowego. Szukaj recenzji, opinii i informacji o historii firmy.
 3. Ostrzeżenia przed oszustwami: Monitoruj oficjalne ostrzeżenia przed oszustwami inwestycyjnymi wydawane przez instytucje finansowe i organy regulacyjne w Twoim regionie. Wiele państw ma dedykowane strony internetowe, na których publikowane są ostrzeżenia przed oszustwami.
 4. Uważaj na „zbyt dobre, żeby było prawdziwe” oferty: Jeśli oferta inwestycyjna wydaje się zbyt atrakcyjna, być może to pułapka. Oszuści często używają obietnic szybkiego i gwarantowanego zysku, aby przyciągnąć potencjalnych inwestorów.
 5. Zachowaj ostrożność w kontaktach online: Unikaj podejrzanych wiadomości e-mail, reklam internetowych lub wiadomości na mediach społecznościowych, które obiecują łatwe zyski. Oszuści często wykorzystują te kanały do werbowania ofiar.
 6. Nie udostępniaj osobistych informacji ani pieniędzy: Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, numeru konta bankowego ani innych poufnych informacji osobom lub firmom, które wydają się podejrzane. Nie przekazuj również pieniędzy, chyba że jesteś pewien, że inwestycja jest legalna.
 7. Skonsultuj się z doradcą finansowym: Przed podjęciem jakiejkolwiek inwestycji skonsultuj się z profesjonalnym doradcą finansowym lub doradcą inwestycyjnym. Zdobędziesz wtedy niezależną opinię na temat potencjalnej inwestycji.
 8. Zachowaj ostrożność wobec presji i pośpiechu: Oszuści często próbują zmusić potencjalnych inwestorów do szybkiego działania, obiecując, że oferta jest limitowana w czasie. Nie daj się presji i podejmuj decyzje na spokojnie.
 9. Zgłaszaj podejrzane działania: Jeśli jesteś pewien, że zostałeś oszukany lub masz podejrzenia co do konkretnej inwestycji, natychmiast zgłoś to odpowiednim organom ścigania i regulacyjnym.

Pamiętaj, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, ale stosując się do powyższych zasad i będąc ostrożnym, można zminimalizować ryzyko wpadnięcia w pułapkę oszustów inwestycyjnych.

17 komentarzy

 1. Brawo! Tak trzymać.

 2. Putin zadzwonił?

 3. Putin nie ale akcent miał Putina,ten co dzwonił

 4. Kolejny inwestor i zdalny pulpit????? Ile razy jeszcxe?

  • Ile razy jeszcze?
   Wyobraź sobie dawne czasy bez telefonów komórkowych i internetu…
   Było wtedy wróżenie przez cyganki, trzy kubki lub trzy karty…
   I nadal ludzie do dzisiaj dają się na te „numery” nabierać tracąc pieniądze…
   Różnica jest tylko w dużych różnicach strat w zależności od metody oszusta.
   Tak, że długo jeszcze będziemy czytać o podobnych sytuacjach bo naiwnych nie brakuje 🙂

   • Wyobraź sobie, że doskonale pamiętam czasy grubo sprzed internetu, i te wszystkie powróżyć, powróżyć… Jednak zawsze, przez ponad pół wieku, miałem nadzieję, że ludzie trochę zmądrzeją?

 5. Takich oszustw będzie więcej, jest fejkowa reklama z twarzami Morawieckiego i naszego Prezydenta i propozycja inwestycji w Baltik 5

 6. Nieświadomy to on był zdrowego rozsądku.
  Nabrał się na pewno na jedną z tych reklam o baltic pipe, że inwestujesz 10 tysięcy, a później masz 15 tysięcy miesięcznie.
  Co za skończony dureń wierzy w takie tempo i stopy zwrotu!
  Następnym razem kupi online żywego dinozaura…

 7. Znów tłumok z Lublina.

 8. Uwalniamy Lubelszczyznę od pisowskiej hańby

  no niestety pisowiec to pisowiec… zero w głowie , dobrze się stało że stracił, liczę że nie odzyska tej kasy, strach pomyśleć że mógł ją wpłacić na kościół albo gorzej na kaczora…

 9. wyszedł jak POLacy na PISie

  • Wygrana PiSu boli popaprańców i dobrze.

   • przecież pisiory przegrały bo straciły większość w rządzie, wiec o jakiej wygranej mowa ??? Zamiast opowiadać jakie propagandowe treści weź się do roboty.

    kaczor robi wszystko żeby w polsce wprowadzić komunizm, gdyby nie wojna na ukrainie to teraz pinokio, cienkopis i kaczor lizali by pewną część ciała putina służącą do wypróżniania się

Dodaj komentarz

Z kraju