690 680 960

Chcą unieważnienia uchwały Rady Miasta – zgody na budowę pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Komitet Obrony Demokracji wystosował list otwarty do Prezydenta Miasta Lublin i Rady Miasta Lublin w związku z uchwałą z dnia 20 października 2022 r. w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie na terenie Miasta Lublin pomnika Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przedstawiciele KOD apelują o jej unieważnienie.

Przedstawiciele lubelskiego Komitetu Obrony Demokracji apelują w liście do Prezydenta Miasta Lublin i Rady Miasta Lublin o podjęcie działań, w celu unieważnienia uchwały Rady Miasta – zgody na budowę pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sąsiedztwie CSK w Lublinie, ponieważ, jak uważają, została ona przyjęta niezgodnie z procedurą.

– Z dezaprobatą obserwujemy ostatnie posunięcia Rady Miasta Lublin. Uchwałę nr 1313/XLIII/2022 RM Lublin z dnia 20 października 2022 r. w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie na terenie Miasta Lublin pomnika Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego radni przyjęli z lekceważeniem procedur. Uchwała Nr 775/XXXI/2013 w sprawie zasad wznoszenia pomników na terenie Miasta Lublin stanowi, że Przewodniczący Rady Miasta kieruje wniosek do zaopiniowania przez Zespół do spraw wznoszenia pomników na terenie Miasta Lublin, ten etap – opiniowanie zasadności wzniesienia pomnika, jego lokalizacji i formy został pominięty. Przypominamy, że ten zespół powołał w 2014 r. Prezydent Krzysztof Żuk – czytamy w Liście.

KOD traci wiarę w samorządność

– Takie zachowanie radnych, w tym niektórych z Klubu Prezydenta Krzysztofa Żuka sprawia, że tracimy wiarę w wartość samorządności. Jest to tym bardziej smutne, że dzieje się niedługo przed kolejnymi wyborami samorządowymi. Tłumaczenie jednego z radnych klubu pana Prezydenta na łamach Gazety Wyborczej, chęcią współpracy z władzą centralną dla pozyskania funduszy na budowę stadionu żużlowego w celu zaspokojenia sportowych ambicji lublinian jest kuriozalne – czytamy w dalszej części Listu.

Lubelski KOD zaznacza, że ewidentnie dramatyczne dla samorządów skutki „Polskiego Ładu” są zwieńczeniem wieloletniego i świadomego wdrażanego procesu osłabiania samorządów przez państwo: dociążania zadaniami bez zapewnienia ich pełnego finansowania, ograniczania dochodów własnych, wprowadzania chaosu prawnego i rozregulowania wielu obszarów, za które samorządy odpowiadają.

– Nie do zaakceptowania są próby niektórych radnych przypodobania się władzy centralnej, która niszczy praworządność, blokuje zielone inwestycje, rujnuje i zadłuża Polskę na długie lata. Takie praktyki nie powinny mieć miejsca. Jednoczesne nieliczenie się z opinią mieszkańców to niszczenie zaufania społecznego, zaufania wyborców, którzy przecież jeszcze niedawno stali „Murem za Żukiem” i tak jednoznacznie wyrazili swoje poparcie wybierając włodarza dla Lublina w pierwszej turze ostatnich wyborów samorządowych oraz zapewnili stabilną większość w Radzie Miasta – piszą przedstawiciele KOD.

Działacze domagają się profesjonalnych konsultacji w sprawie pomnika i są przeciwni niszczenia przestrzeni wokół CSK przez kolejne obiekty, w tym zwłaszcza przez nieliczącą się z regułami zharmonizowanego ładu wizualnego monumentalną skalę pomnika, która zdominuje otoczenie.

– Nie do przyjęcia jest także miejsce, jeszcze nie tak dawno wybrane dla utrwalenia pamięci ks. Idziego Radziszewskiego, osoby niezwykle zasłużonej dla Lublina, twórcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uświetnione pomnikiem sfinansowanym przez darczyńców, w tym studentów tejże uczelni. Nie do przyjęcia jest w końcu pomysł zniszczenia kolejnego zielonego skrawka Lublina i zastąpienie żyjącej zieleni martwymi betonowymi instalacjami – grzmią w liście działacze KOD.

Dodają na koniec, że tragicznie zmarły prezydent Lech Kaczyński jest patronem licznych placów, ulic, dróg, obiektów użyteczności publicznej, ogrodów przykościelnych. Ma swój pomnik w stolicy w reprezentacyjnym miejscu.

– Nie chcemy, by ten skądinąd skromny człowiek był traktowany jak „ławeczka patriotyczna” niezbędna w każdym większym mieście. Takie działania uwłaczają jego pamięci. Dla jego upamiętnienia można znaleźć godny sposób, który nie będzie łamał procedur, zaburzał przestrzeni miasta, ani dzielił mieszkańców Lublina – czytamy w podsumowaniu Listu.

(fot. ilustracyjne Wikipedia\Cybularny)

45 komentarzy

 1. plac im. Lecha K. w Lublinie to za mało? Potrzebny jeszcze pomnik? To może Lech na koniu, na placu Litewskim zamiast pomnika Piłsudskiego. A ulice 3-ciego maja przemianować na 18-stego czerwca (data urodzin Lecha)

 2. Ostatni sprawiedliwy

  Przesada place ulice pomniki niedługo krany czy spłuczki będą w tym kształcie to już przesyt i przesada

 3. Kaczygrod pi…..

 4. A czymże on się wsławił?

 5. Po co się szarpać. Za rok się to wszystko rozwali i gruz wywiezie.

 6. Nie widzę ani skrawka zieleni. Może jest gdzieś poza kadrem? Bo co to skwer bez krzewów i drzew?

Kursy walut

 • USD 4.476zł -0.17%
 • GBP 5.4484zł 0.19%
 • EUR 4.6976zł 0.02%
 • CHF 4.7496zł -0.24%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy
Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ