Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chcą ratować bocianie gniazda. Wiele z nich grozi zawaleniem

Ważące kilkaset kilogramów bocianie gniazda często grożą zawaleniem. Inne znajdują się bezpośrednio na liniach energetycznych, przez co tworzą się zwarcia. Stowarzyszenie pomagające bocianom, chce ratować je przed zniszczeniem.

Bociany białe na Lubelszczyźnie spotkać można praktycznie w każdym miejscu. Ptaki te upodobały sobie zarówno nadbużańskie łąki, jak też roztoczańskie wzniesienia. Nie brakuje ich również w okolicach miast, gdzie również potrafią znaleźć pożywienie. Z racji tego nie brakuje również gniazd tych ptaków. Ponad 65 proc. bocianów wije swoje gniazda na słupach energetycznych, co jest często problemem zarówno dla ptaków, jak i dla firm energetycznych.

Gniazdo wydaje się lekkie ale w rzeczywistości może ono ważyć kilkaset kilogramów. Były też przypadki, że waga gniazda przekraczała tonę. Dzieje się tak, ponieważ bociany ugniatają je swoją masą a potem dokładają kolejną warstwę materiału praktycznie przez cały sezon lęgowy. Z roku na rok gniazdo się więc powiększa i waży coraz więcej. Po kilku latach, właśnie ze względu na rozmiary, grożą one zawaleniem.

Tego typu gniazda postanowiło chronić Stowarzyszenie „Szansa dla Bociana”. Wrzesień to okres, kiedy zdecydowana większość bocianów opuściła już swoje gniazda. Dlatego do wiosny jest czas na ratowanie gniazd, które mogą nie doczekać na wiosenny przylot bocianów.

-Zwracamy się z prośbą o zgłaszanie gniazd na słupach energetycznych, które znajdują się bezpośrednio na liniach energetycznych a nie posiadają platform, oraz gniazd, które znajdują się na platformach, ale na przestrzeni lat zostały zbudowane tak, że są za duże i grożą zawaleniem. te ostatnie stwarzają zagrożenie zarówno dla bocianów jak i ludzi – wyjaśnia Kamil Piwowarczyk ze Stowarzyszenie „Szansa dla Bociana”.

Dane gniazd, które zostaną zebrane przez Stowarzyszenie, zostaną zgłoszone do odpowiednich rejonów energetycznych z prośbą o zamocowanie platformy pod bocianie gniazdo bądź uszczuplenie konstrukcji, gdy gniazdo jest za duże. Tego typu działania pozwolą zapobiec przykrym sytuacjom, kiedy to w wyniku upadku ciężkiego gniazda, młode bociany zostają ranne a nawet giną. Do tego wyeliminowane zostaną przypadki zwarć energetycznych, w przypadku kiedy gniazdo leży bezpośrednio na liniach energetycznych.

Gniazda tego typu można zgłaszać do Stowarzyszenia „Szansa dla Bociana” przez e-mail [email protected] bądź przez fanpage na Facebooku. Mile widziane będą zdjęcia pokazujące gniazdo jak również numer słupa, na którym znajduje się bocianie lokum.

41

42

43

44

(fot. nadesłane)
2017-09-03 13:00:48

Komentarze wyłączone

Z kraju