Poniedziałek, 02 grudnia 202402/12/2024
690 680 960
690 680 960

Chcą, aby Lublin przystąpił do Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi

Członkowie Nowoczesnej proponują, aby Lublin dołączył do Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi, której celem jest zwalczanie wszelkich form dyskryminacji. W ramach rozpoczęcia starań o dołączenie do tej koalicji, radną Monika Kwiatkowska złożyła w tej sprawie interpelację.

W piątek w Lublinie odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyła Monika Kwiatkowska, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta, oraz przedstawiciele Nowoczesnej. Głównym tematem spotkania była propozycja dołączenia Lublina do Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi (ECCAR), mającej na celu zwalczanie wszelkich form dyskryminacji.

Kwiatkowska zwróciła uwagę na znaczenie otwartości Lublina, podkreślając, że tysiące mieszkańców, w tym wielu studentów zagranicznych i obywateli Ukrainy, mogą doświadczać dyskryminacji. „Naszym obowiązkiem jest stworzenie miasta, w którym każdy czuje się bezpiecznie, a wszelka dyskryminacja jest zwalczana” – mówiła Kwiatkowska.

Zwróciła uwagę na raport o stanie miasta, który wskazuje, że w 2023 roku Lublin był jednym z liderów w zakresie internacjonalizacji uczelni, z 15,5% studentów pochodzących z zagranicy. W kontekście zbliżającej się roli Lublina jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku, Kwiatkowska podkreśliła, że dołączenie do koalicji mogłoby wzmocnić wizerunek miasta jako otwartego i tolerancyjnego.

Szymon Bednarczyk, Sekretarz Generalny młodzieżówki Nowoczesnej, wyjaśnił, że ECCAR, powstała w 2004 roku z inicjatywy UNESCO, ma na celu walkę z dyskryminacją ze względu na pochodzenie, narodowość, płeć, kulturę oraz rasę. Obecnie tylko dwa miasta w Polsce – Wrocław i Kraków – są członkami tej koalicji, podczas gdy w całej Europie należy do niej ponad 500 miast.

Członkostwo w ECCAR wiąże się z zobowiązaniem do realizacji 10-punktowego planu, który obejmuje m.in. tworzenie mechanizmów konsultacji społecznych, wsparcie dla ofiar dyskryminacji oraz edukację w zakresie przeciwdziałania rasizmowi. Bednarczyk podkreślił, że przystąpienie do koalicji mogłoby uczynić Lublin jednym z najbardziej postępowych miast w Polsce, wzmacniając jego wizerunek jako miasta wielokulturowego i otwartego.

Szymon Bednarczyk dodał, iż Lublin ma szansę na zbudowanie systemowego podejścia do walki z dyskryminacją, co mogłoby przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców i wzmocnienia ich poczucia bezpieczeństwa. Przystąpienie do Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi wydaje się być krokiem w kierunku realizacji tych celów – zaznaczył.

52 komentarze

  1. Nie wiem czy ta kobieta jest bardziej męska czy ten pan co ma od niej więcej estrogenu

  2. A co z dybskryminacją katolików?

  3. Popieram! Może w końcu przestaną gnębić chrześcijan. To ściąganie krzyży w urzędach jest prześladowaniem wyznawców Chrystusa.

  4. Jedno wygląda jak chłop udający babę, a drugi jak chłop udający chłopa.

  5. Ocena: 0

    AAAAAAAAAAAA hahhahahahah

  6. moge przystapic ale najpierw niech kaczynski z tym calym pisem co tak straszyl ocokrajowcami Polakow ,niech sobie zabierze tych wszystkich migrantow co nawpuszczal za swojej kadencji

  7. Cel jest jeden. Wpuszczać wszystkich jak leci i pozwalać im na wszystko. Nie zgadzasz się? To jesteś rasistą!

  8. Te dwa to jakiej są płci według nowoczesnej,postępowej klasyfikacji?

  9. Rasizm nie istnieje, nie ma też dyskryminacji, to wymysł lewactwa.😁

  10. Ocena: 0

    to po lewej to chłop czy baba

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia