690 680 960

Ceny gazu w górę. Prezes URE zatwierdził zmianę taryfy

Dzisiaj, 17 sierpnia, prezes URE zatwierdził zmianę taryfy dla usług dystrybucji paliw gazowych, ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG). Wzrost stawek opłat wyniesie średnio 2,6 proc. W konsekwencji kompleksowe rachunki dla odbiorców w gospodarstwach domowych – tj. łącznie za gaz i jego dostawę – wzrosną od ok. 0,5 proc do 0,7 proc.

Zmiana taryfy dystrybutora gazu uzasadniona jest wzrostem kosztów zakupu gazu na potrzeby zużycia własnego oraz wzrostem kosztów zakupu usług przesyłania gazu, który wynika z lipcowej zmiany taryfy Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM.

Rachunek odbiorcy paliwa gazowego składa się z części płaconej sprzedawcy za towar, jakim jest gaz oraz dystrybutorowi za usługę jego dostarczenia. Do wyliczenia całkowitych skutków wzrostu opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych uwzględniono zatem: zatwierdzoną dziś zmianę taryfy PSG oraz zatwierdzoną w grudniu 2021 r. taryfę PGNiG Obrót Detaliczny (która na mocy obowiązujących przepisów została „zamrożona” i nie ulegnie zmianie w 2022 r.).

Jak wynika z przedstawionych w poniższej tabeli danych i wyliczeń, wzrost o 2,6 proc. samej dystrybucji skutkuje zwiększeniem płatności kompleksowych dla odbiorców w gospodarstwach domowych (tj. łącznej ceny za gaz i jego dostawę) o ok. 0,5 – 0,7 proc.

Ceny gazu w górę. Prezes URE zatwierdził zmianę taryfy

Tabela 1. Zmiany średnich łącznych płatności w grupach, do których kwalifikowani są odbiorcy w gospodarstwach domowych, korzystający z gazu ziemnego wysokometanowego. Zmiana taryfy może zostać wprowadzona do stosowania przez przedsiębiorstwo najwcześniej po 14 dniach od jej publikacji przez Prezesa URE.

Oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z tego paliwa głównie w celu przygotowywania posiłków (tzw. „kuchenkowicze”, grupa taryfowa W-1.1.), z tytułu tej zmiany zapłacą średnio o ok. 22 grosze więcej miesięcznie. Odpowiednio więcej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. do ogrzania domów. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o ok 2,38 zł więcej miesięcznie.

Zmiana taryfy może zostać wprowadzona do stosowania przez przedsiębiorstwo najwcześniej po 14 dniach od jej publikacji przez Prezesa URE.

(fot. pixabay.com\źródło URE)

Zobacz również

41 komentarzy

 1. I jak będziemy niegrzeczni to nam poblokują konta…

 2. Tak popatrzeć to tanieje tylko to co polski rolnik wyprodukuje …..

 3. Bardzo ciekawe te 2,6 proc. wzrosty, ja dostałem z PGNiG pismo i taką informację „podwyższenie ceny za paliwo gazowe w grupach taryfowych 1-5 średnio o 83,7%.”

  • bo to „stara” podwyżka, a teraz jest nowa, a za miesiąc ta będzie „stara” a poinformują o kolejnej

 4. Dostałem dzisiaj pismo od PGNiG wzrost 83,7 procent,kto tu ściemnia

 5. Wszystko drożeje, no oprócz ryb z Odry .

 6. To nie ta taryfa – cena gazu jest w taryfie sprzedawcy a nie dystrybutora

Kursy walut

 • USD 3.9769zł -0.83%
 • GBP 5.0142zł -0.36%
 • EUR 4.3543zł -0.41%
 • CHF 4.512zł -0.5%

Polub nas