Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze z gradem wystąpią w woj. lubelskim. Nadchodzi ochłodzenie i ryzyko nocnych oraz porannych przymrozków

We wtorek rozwój burz prawdopodobny jest w południowo-wschodniej i wschodniej połowie Polski, w drugiej połowie dnia. Burze tworzyć będą się na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego. W woj. lubelskim burze możliwe są od około godziny 14.00 do 19.00 czasu lokalnego.

Dziś burze możliwe są na obszarze woj. lubelskiego. Charakteryzować mogą się podwyższoną aktywnością elektryczną, intensywnymi opadami deszczu i lokalnie drobnego gradu. Szczyt aktywności burzowej powinien przypaść na godziny popołudniowe. Pod wieczór i w pierwszej części nocy zjawiska konwekcyjne zanikną.

We wtorek prognozowane jest zachmurzenie początkowo małe i umiarkowane, jednak z biegiem godzin wzrastające do dużego z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu na przeważającym obszarze woj. lubelskiego, lokalnie burze, możliwy drobny grad i podwyższona aktywność elektryczna. Możliwa wysokość opadu w czasie burz do około 15 mm. Największe ryzyko aktywniejszych zjawisk burzowych prognozowane jest na południu regionu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 19°C do 21°C. Jednak na krańcach południowo-wschodnich do 23°C. Wiatr będzie słaby, chwilami umiarkowany i porywisty, w czasie burz w porywach do 65 km/h, z kierunków południowych, po południu skręcający na zachodni.

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże, nad ranem na północnym-zachodzie będą większe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Gdzieniegdzie wystąpią opady deszczu, początkowo możliwe także burze w regionie. Spodziewana suma opadów miejscami od 10 mm do 15 mm. Na termometrach od 8°C do 11°C. Wiatr okaże się słaby, zmienny z przewagą zachodniego, w drugiej połowie nocy skręcający na północno-zachodni i północny. W czasie burzy możliwe porywy wiatru do 60 km/h.

W środę prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na północy okresami rozpogodzenia. Miejscami, głównie na południu, opady deszczu. Na termometrach od 11°C do 14°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych.

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, na południowym wschodzie duże i słabe opady deszczu. W najchłodniejszej części nocy od 3°C do 5°C, na południowym wschodzie około 7°C. Wiatr okaże się słaby, północno-wschodni, okresami zmienny.

Pierwsza dekada maja zapisze się jako chłodna. Na termometrach będzie przeważnie od 12°C do 15°C w ciągu dnia. Noce jednak czasem mogą być z przygruntowymi przymrozkami. Na większe ocieplenie poczekamy do okolic 2 dekady miesiąca, ale przynajmniej do połowy miesiąca czasem zdarzą się spadki temperatury poniżej zera w czasie przejściowych spływów chłodnych mas powietrza z północy.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz w Polsce

(fot. fanipogody.pl)

9 komentarzy

  1. Techniczny grad z Ukrainy

    Burza z gradem, to już rolnicy zacierają rączki. Będzie odszkodowanie i nic robić nie trzeba.

  2. ręce opadają

    Jak ciebie robili nie dość że grad to też pierdy elektryczne z chmur lecialy.

  3. Wrudzka z pod luszka

    Synowie optyków to bardzo niezagrożony zawód. SI tak jak Oni nie są w stanie nic przewidzieć

  4. No i gdzie ta burza. Piszę z Wyżłowa pow. Hrubieszowski.

Dodaj komentarz

Z kraju