Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Burze możliwe w piątek na obszarze woj. lubelskiego. Zmierza silne ochłodzenie do naszego regionu, wróci mróz i przymrozki

W piątek w regionie prognozowane są lokalnie słabe burze. Będą im towarzyszyły opady krupy lodowej i drobnego gradu. Wystąpi wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty. Zmierza do nas również znaczne ochłodzenie.

Dziś w naszej części Europy dojdzie do utworzenia się niewielkiego niżu z centrum nad północną Polską. Jednak od zachodu po wschód rozciągać się będzie front atmosferyczny o charakterze okluzji. Rozdzielać ma on cieplejsze powietrza na południu kraju od chłodniejszego polarnego morskiego na północy.

Piątek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, a w drugiej części dnia gdzieniegdzie słabe burze z opadami krupy lodowej lub drobnego gradu. Prognozowana temperatura maksymalna od 13°C do 15°C. Wystąpi wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60-65 km/h.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych, lecz niezbyt intensywnych burz wynosi dziś 40%.

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże i okresami opady deszczu. Nie prognozuje się już występowania burz. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od 6°C do 8°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, z kierunków południowych.

Pierwszy dzień kwietnia zapowiada się z niżową pogodą. Prognozowane jest zachmurzenie duże i okresami opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia będzie od 9°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, z kierunków zachodnich.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże i okresami opady deszczu. Temperatura minimalna od 4°C do 6°C. Wiatr słaby, początkowo zachodni, następnie skręcający na północny.

Już na początku przyszłego tygodnia zrobi się dużo chłodniej. Dotrze do nas powietrze pochodzenia arktycznego z północy. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia będzie zaledwie 2°C/4°C. Noce będą z częstymi przymrozkami, a nawet mrozem do około -5°C. Termiczna wiosna wycofa się i średnia dobowa będzie charakterystyczna dla wczesnego przedwiośnia. To złe informacje w kontekście coraz wyraźniejszej wegetacji roślin.

Niewykluczone, że czasem popada śnieg i deszcz ze śniegiem. Nie będzie warunków do utrzymania się pokrywy śnieżnej w woj. lubelskim. Aczkolwiek znów będziemy musieli wyjąć cieplejsze ubrania z szaf. W drugiej części tygodnia może nieco się ocieplić i wtedy termometry mogą pokazać maksymalnie 5°C/8°C. Jednak noce i poranki mogą być z ujemną temperaturą. Pierwsza dekada kwietnia 2023 r. może zapisać się jako zimna. Opóźni to rozkwit fenologicznej wiosny z uwagi na występowanie niskich wartości za dnia, jak i też w nocy. Przymrozki, a okresami również mróz pojawią się nie tylko przy gruncie, ale również na 2 metrach. Skala spadków temperatury przy adwekcji z północy będzie zależna od wielkości przejaśnień i rozpogodzeń, jak i też prędkości wiatru po zachodzie słońca.

Wkrótce podamy bardziej szczegółowe prognozy pogody

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

9 komentarzy

 1. A kiedy przyjdą te burze śnieżne z ubiegłego wtorku? 😀

 2. Dzięki za info. Dzięki waszym prognozom można wykluczyć w lubelskim jakąkolwiek burze.

  • Komentarz od osoby, która w żaden sposób nie ma argumentów na poparcie swojego wpisu. Przez lata przywykliśmy ;). Na publikowane do tej pory prognozy ich sprawdzalność jest ponad 90%, mamy na to dowody, a Pan jakie ma dowody, na swoją tezę?

  • Słonko momentami przypieka, konwekcja się rozwija, wszystko idzie zgodnie z prognozą. A co do burz, to przecież masz napisane „gdzieniegdzie słabe burze”. Od siebie dodam, że raczej w pónocnych rejonach województwa.

 3. Ulala, redakcja ma dowody że prognoza burz była dla woj. Lubelskiego, a zagrzmiało na obszarze 5% województwa no i faktycznie, prognoza się sprawdziła w 100%. Grzmiało w Lubelskiem? Grzmiało!

 4. Oh powiało groza ta pogoda to lipa jej sprawdzalność to mniej niż 5%

 5. ObywatelLubelskiejMetropolii

  Meteorologia jest wam obca.. Zajmijcie się lepiej tym co wychodzi wam najlepiej droga redakcjo nie wchodząc w zbyt skomplikowane dla was prognozowanie pogody …

  • Pozwoli Pan, że będziemy się tym zajmować tym, czym będziemy chcieli ;). Czy były burze w regionie? Tak były.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo