Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

„Członkowie grupy przestępczej wprowadzili do obrotu ponad 60 mln sztuk papierosów”. Zatrzymano 9 osób (wideo, zdjęcia)

Lubelscy policjanci zatrzymali łącznie dziewięć osób do sprawy działania grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu nielegalnych papierosów. Spośród zatrzymanych, siedem osób zostało tymczasowo aresztowanych. Śledczy oceniają, że członkowie tej grupy wprowadzili do obrotu ponad 60 milionów sztuk papierosów bez zapłaty wymaganej akcyzy. W wyniku tego działania Skarb Państwa poniósł straty w wysokości prawie 80 milionów złotych z tytułu nieodprowadzonego cła i podatku VAT.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali na terenie woj. wielkopolskiego, mazowieckiego i śląskiego łącznie 9 osób w wieku od 29 do 54 lat, w tym 5 obywateli Ukrainy.

W ramach działań pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie funkcjonariusze pionu kryminalnego z KMP i KWP w Lublinie oraz z KWP w Poznaniu i Gdańsku przeprowadzili przeszukania miejsc zamieszkania i magazynów związanych z zatrzymanymi w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem i dystrybucją papierosów bez polskich znaków akcyzy.

W trakcie tych działań udało się zabezpieczyć ponad 5,5 miliona sztuk papierosów bez akcyzy oraz ponad 7 ton krajanki tytoniowej. Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do policyjnego aresztu w Lublinie. To już kolejne działanie w ramach tej sprawy, w sumie udało się zabezpieczyć 20 milionów nielegalnych papierosów.

– Jak wynika z ustaleń śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie, zatrzymane osoby sprowadzały, nabywały, przechowywały, przewoziły, a następnie wprowadzały do obrotu wyroby tytoniowe bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Wśród zatrzymanych jest 32-letni obywatel Ukrainy, który kierował całym przestępczym procederem. Śledczy szacują, że członkowie grupy od września 2020 r. do września 2021 r. wprowadzili do obrotu ponad 60 mln sztuk papierosów bez akcyzy, zaś uszczuplenie na rzecz Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego cła, podatku akcyzowego i podatku Vat szacowane jest na blisko 80 mln złotych – informuje KWP w Lublinie.

Po zatrzymaniu, podejrzani zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie postawiono im zarzuty związane z przestępstwami akcyzowymi i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd, biorąc pod uwagę ciężar zarzutów, zdecydował o zastosowaniu środków zapobiegawczych. Wobec siedmiu podejrzanych zastosowano tymczasowy areszt, natomiast wobec dwóch pozostałych postanowiono o poręczeniu majątkowym, dozorze Policji oraz zakazie opuszczania kraju. Tymczasowo zajęto także mienie ruchome podejrzanych o wartości około 400 tysięcy złotych.

„Członkowie grupy przestępczej wprowadzili do obrotu ponad 60 mln sztuk papierosów”. Zatrzymano 9 osób (wideo, zdjęcia)

„Członkowie grupy przestępczej wprowadzili do obrotu ponad 60 mln sztuk papierosów”. Zatrzymano 9 osób (wideo, zdjęcia)

„Członkowie grupy przestępczej wprowadzili do obrotu ponad 60 mln sztuk papierosów”. Zatrzymano 9 osób (wideo, zdjęcia)

(fot. wideo Policja Lublin)

25 komentarzy

  1. Milicja wychodzi z założenia zeby sobie lepiej handlowali jak maja krasc

  2. chcę zawrócić

    Typowi się zebrało na dyskusje z Redakcją… Dobre. Kto ty jesteś, uważasz się za Frania, że niby coś tu ci można podskakiwać? Może 80, może 800 baniek, kogo to obchodzi? Masz kliknąć, przeczytać artykuł, komenty i wszystkie reklamy po drodze, a najlepiej kliknąć jeszcze w linki pod nim, np. o skandalicznym procesie M. Olejnik albo o kanapach sprzedawanych za bezcen w Warsaw. Jesteś tylko klikaczem, reklam oglądaczem. Gdyby nie fakt, że możliwość wzajemnego dogryzania sobie przez komentujących nakręca ruch na stronie, to i komentarze by wyłączono.

    • Nie lubię jak ktoś pisze głupoty. Tylko tyle.

    • Tak po głębszym zastanowieniu ,zastanawiam się co w tym swoim poście chciałeś wyrazić. Że niby my wszyscy to jakieś ludziki bez muzgu ? Mamy klikać, nie komentować,nie zwracać uwagi na głupoty, nie reagować na chorą rzeczywistość, na złodziejstwo które panuje w tym kraju ? Oj do kad ten kraj zmierza…..