Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bociany pojawiły się w naszym regionie. Spacerują po śniegu nad Bugiem

Strażnicy graniczni podczas patrolu wypatrzyli pierwsze bociany. Jak wyjaśniają, to oznaka wiosny. Tymczasem nie ma szans, aby pierwsze ptaki dotarły już do naszego kraju.

W poniedziałek funkcjonariusze straży Granicznej z placówki w Horodle podczas patrolu zauważyli bociany. Sugerują, że to pierwsze osobniki, które przyleciały do naszego kraju. Tymczasem są to ptaki, które nie odleciały na zimę i najprawdopodobniej opuściły miejsce, gdzie przez ostatnie miesiące przebywały w bezpiecznych warunkach.

– Śnieg wokół, a my mamy dobre wieści – nasi funkcjonariusze podczas patrolu w okolicach Horodła zauważyli pierwsze bociany, czyli wiosna już tuż, tuż… – wyjaśniają na swoim profilu facebookowym strażnicy graniczni.

Jak zapewnia Kamil Piwowarczyk, który od wielu lat zajmuje się opieką nad tymi ptakami i w podlubelskiej Kozubszczyźnie prowadzi dla nich ośrodek, pierwszych, do tego pojedynczych bocianów, które przylecą do naszego kraju z zimowisk, należy się spodziewać najwcześniej 15 marca.

– Bociany, które spotykamy przed 15 marca to osobniki pozostające na zimę w Polsce. Nie ma tak wczesnych przylotów. To, że ptaki pojawiają się w tym okresie, jest związane z tym, że na początku marca bociany często instynktownie opuszczają ośrodki rehabilitacji, ogrody zoologiczne oraz gospodarstwa, gdzie przebywały podczas okresu zimowego – wyjaśnia nam Kamil Piwowarczyk.

W ostatnim czasie bociany można spotkać m.in. właśnie w rejonie Kozubszczyzny. Zarówno spacerujące po śniegu, jak też latające nad okolicą. Ptaki te „poczuły wiosnę” i opuściły pobliski ośrodek rehabilitacji Stowarzyszenia Szansa dla Bociana przygotowując się na powitanie zmierzających już w kierunku naszego kraju towarzyszy. Wszystko dlatego, że bociany, które zostały w ośrodku wyleczone, są wolne i przebywają w nim do momentu, kiedy same zechcą odlecieć.

70

71

72

(fot. st. chor. SG Andrzej Rosiński, Kamil Piwowarczyk)
2018-03-05 20:21:46

9 komentarzy

 1. co tam bociany kiedy remont balladyny

  • Jasio Groszek (nie mylić z fasolą)

   Bociany klekotały, że remont twojej „balladyny” zwisa im jak noworodek niesiony w dziobie do rodziny zastępczej

  • Kostka Brukowa

   Ta droga z pierwszego zdjęcia jest w pierwszej koleiności do remnotu, a nie jakiaś balladyny.

 2. Spacerują po śniegu nad Bugiem ,,,
  Konieznie trzeba je obserwować, bo w pobliżu mogą się poniewierać przyniesione przez nie, noworodki.
  A nawet jak nie, to może zechcą przemycać do nas najmłodszych upaińców, czy nawet papierosy, albo i bursztyn!.
  Podejrzane – wielce podejrzane

 3. Studętkom jezdem to wiem że....

  Jakby tak takim bocianem dało się sterować to mógłby robić za drona w Starży Miejskiej bohatersko walczącej ze smokiem

 4. Województwo Lubelskie

  Milo popatrzec ale to te które w ubiegłym roku nie odleciały a na te nowe stosunkowo jeszcze za wcześnie dopiero mamy początek marca.

 5. to wina Szydło

  • Jasny gwint!!!

   Jasne, że tak! Ja też jestem za tym, żeby każdy bocian dostawał 500+ za to że przywlókł do nas nowego Obywatela obojętnie jakiego koloru, (żeby nie było o rasiźmie)

 6. A ja dziś przed 17 widziałam nad miasteczkiem akademickim 8 szt, leciały na północ. Bardzo radosny widok!

Z kraju