690 680 960

Będą zmiany w wąwozie na Kalinowszczyźnie. Powstała koncepcja jego zagospodarowania (wizualizacje)

Gotowa jest już koncepcja zmian w wyglądzie wąwozu na Kalinowszczyźnie w Lublinie. W ramach Zielonego Budżetu 2018, powstał plan zagospodarowania tego miejsca.

W środę 28 listopada odbyło się spotkanie kończące projekt spójnej koncepcji zagospodarowania Wąwozu Kalina. W trakcie prac nad realizacją projektu zorganizowano wiele rozmów z mieszkańcami, których celem było pozyskanie uwag i wniosków w tej sprawie. Był nawet spacer tematyczny, zaś na przełomie czerwca oraz lipca odbyły się trzy spotkania konsultacyjne zrealizowane w formie śniadań konsultacyjnych.

Dodatkowo zostały przeprowadzone wywiady sentymentalne i historyczne z użytkownikami wąwozu. Aby projekt był jak najlepiej dostosowany do potrzeb użytkowników wąwozu, oprócz spotkań partycypacyjnych, zostały przeprowadzone badania terenowe przy użyciu drona oraz badania prowadzone przez ekspertów mierzące m.in. natężenia ruchu na poszczególnych ciągach komunikacyjnych. Przeprowadzono analizy map czy historii miejsca, badania terenowe oraz zbierano wnioski i uwagi, przygotowano też raport pod opracowywanie koncepcji.

Ostatecznie przewidziane jest wytworzenie dwóch stref rekreacyjnych, jedna już istniejąca w górnej części wąwozu – strefa aktywna, oraz nowa strefa naturalna w dolnej części wąwozu. Na podstawie zebranych uwag zmieni się m.in. lokalizacja wybiegu dla psów, usunięte zostanie betonowe boisko a w jego miejscu powstanie naturalna część wąwozu wypełniona łąkami kwietnymi. Pomiędzy siłownią a placem zabaw powstanie boisko wielofunkcyjne ze specjalną nawierzchnią. Zmianie ulegną również ciągi komunikacyjne, które dostosowano do korzystania przez rodziców z wózkami, czy przez osoby z niepełnosprawnościami. Koncepcja wprowadza spójną całość wąwozu z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców oraz wykorzystania istniejącego potencjału miejsca.

Projekt kosztował 42 000 zł. Realizatorem projektu jest Fundacja Krajobrazy, zadanie zaś sfinansowano w ramach Zielonego Budżetu Miasta Lublin. Poszczególne zmiany, które ujęto w koncepcji, będą wprowadzane w kolejnych latach.


(fot. UM Lublin)

11 komentarzy

 1. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  Mnie sie to natychmiast podoba sie !!!

 2. Co to za biały pal stoi na środku fot.2? A ten dumnie spoglądający na cieszące się zimą dzieci to …..poznałem, poznałem-prezydent m. insp.?

  • Ten biały pal to gniazda lęgowe jeżyków…tych co w locie wyłapują komary jak by ktoś nie wiedział

 3. Ta koncepcja jest absurdalna, żeby nie napisać idiotyczna i to wszystko tylko za 42tys złotych. Brawo wy.

 4. Tam najbardziej przydalby sie otwarty basen z lekkim zadaszeniem i lezakami do plazowania, albo miejscami na kocyki, reszta juz jest, to dopiero byloby cos, nawet stare Bronowice maja basen. Myslelismy ze ktos na to wpadnie, ale jak widac nic z tego : ( bylaby taka perelka w srodku miasta

 5. Dyrdymałko Eustachy

  Moi kochani, zapewne uczeni przedmówcy – pewnie znacie powiedzenie pewnego towarzysza co zmumifikowany na Kremlu se bykiem leży.
  Otóż za czasów kiedy dane mu było żyć, powiedział: „Jeszcze sie taki nie urodził, żeby wszystkim dogodził”.
  I choć trudno się z taką skrajnością zgodzić, to coś w tym jest.
  A te 42 tauzeny za projekt… cóż, trza było dać kolesiowi z roku zarobić, a projekt poleży straci na wartości, zamówi się inny, zapłaci…
  Realizacja, nie zając, nie ucienie.

 6. Miejsce na piknik na kocu i grillowanie tez mogliby wygospodarować.

 7. 42 tys za PROJEKT?! Za te pieniadze to by już było gotowe. A projekty powinni robić studenci architektury na zajeciach. W nagrode za najlepszy,byłby on zrealizowany. W marnotrawieniu pieniedzy to jestescie mistrzami! Żeby tu jeszcze było co projektować,liczyć wytrzymałosci itd… Ja to nazywam zwykłą niegospodarnocią,jesli nie przekretem na publicznej kasie.

 8. Gdzie te wizualizacje?

 9. No to niezła kaska ,jak za taką „robotę ” …jednak sztuką jest zarobic i się nie orobić ,jak w tym przypadku …nie to co my ,zwykli robole za 2-3 tys miesiecznie

 10. I tak to skończy się cisza i spokój na osiedlu. Bardzo mi się nie podoba pomysł z boiskiem. Dla nas mieszkańców będzie to bardzo uciążliwe.

Kursy walut

 • USD 4.348zł 0.51%
 • GBP 5.3595zł -0.03%
 • EUR 4.7089zł -0.15%
 • CHF 4.6918zł -0.29%

Polub nas