Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Artur Soboń ma nowe stanowisko. Z ministerstwa finansów trafił do Narodowego Banku Polskiego

Były wiceminister finansów w poprzednim rządzie został dziś powołany na nowe stanowisko. Będzie jednym z członków zarządu Narodowego Banku Polskiego.

W środę prezydent Andrzej Duda powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Wręczenie nominacji odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Do tej niedawna był on wiceministrem finansów.

Jak wynika z przepisów, członkowie Zarządu NBP są powoływani i odwoływani przez Prezydenta RP na wniosek Prezesa NBP. Ich kadencja członków trwa 6 lat i ta sama osoba nie może być piastować tej funkcji dłużej niż dwie kolejne kadencje.

Zadaniem Zarządu Narodowego Banku Polskiego jest realizowanie uchwał Rady Polityki Pieniężnej oraz podejmowanie uchwał w sprawach niezastrzeżonych w ustawie do wyłącznej kompetencji innych organów NBP. Do tego dochodzi okresowa ocena obiegu pieniężnego, nadzorowanie operacji otwartego rynku czy też analiza stabilności krajowego systemu finansowego.

– Dziękuje Prezydentowi za powołanie mnie do zarządu NBP. Dziękuje za zaufanie Prezesa Adama Glapińskiego i zgodę Premiera Morawieckiego. Kolejne sześć lat będę służyć Polsce i PLN w banku centralnym, któremu od dzisiaj poświęcam całość mojej publicznej aktywności – oświadczył wieczorem Artur Soboń.

Przypomnijmy, Soboń przez wiele lat związany był z Urzędem Miasta Świdnik, gdzie kierował Wydziałem Strategii i Rozwoju oraz był sekretarzem. Pełnił też funkcję radnego sejmiku województwa lubelskiego. Od 2015 r. jest posłem.

72 komentarze

  1. Maliniak kiedyś prosił „Ojczyznę dojną racz nam zwrócić Panie” No i wybłagał ! Akcja koryto plus działa.

  2. No to mają fachowca.

  3. Kabaret. Ten średnio rozgarnięty populista w NBP. Pasuje jak ulał do szurniętego Glapy :D:D

  4. W dużym skrócie: OD ZERA DO MILIONERA. Z tym, że nie dzięki fachowym umiejętnościom tylko układom.

  5. Można? mozna

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo