Armia kupi śmigłowce ze Świdnika. Mają służyć do zwalczania okrętów podwodnych

To już pewne. Nowe śmigłowce dla Marynarki Wojennej będą dostarczone przez PZL Świdnik. Umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o podpisaniu umowy offsetowej z firmą Leonardo, która poprzedza umowę główną dotyczącą zakupu na potrzeby Marynarki Wojennej RP nowych śmigłowców. Mają one służyć do zwalczania okrętów podwodnych i prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Umowa dotyczy stworzenia w Łodzi centrum serwisowego, które będzie się zajmowało serwisowaniem śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych oraz umożliwi działania związane z badaniem i rozwojem dla Politechniki Gdańskiej.

Z kolei umowa dotycząca zakupu czterech śmigłowców AW 101 produkowanych przez włoską grupę Leonardo, właściciela PZL-Świdnik, ma zostać zawarta jeszcze w tym miesiącu.

– Umowę główną podpiszemy jeszcze w tym miesiącu, w kwietniu tego roku. Bardzo się cieszę z tego, że po umowie podpisanej w Mielcu na zakup śmigłowców dla Wojsk Specjalnych mamy przygotowaną i wynegocjowaną kolejną umowę. Tym razem zostanie ona podpisana w Świdniku. Będzie to umowa dotycząca śmigłowców dla Marynarki Wojennej RP, a więc postępujemy w ten sposób, żeby kontrakty na sprzęt były zawierane z firmami, które produkują w Polsce – zaznaczył szef MON Mariusz Błaszczak.

W lutym Marynarka Wojenna przeprowadziła testy śmigłowca, które wypadły pozytywnie. Złożona armii przez Leonardo Helicopters, za pośrednictwem zakładów PZL-Świdnik oferta na śmigłowiec AW101 Merlin jest jedyna, jaka startowała w przetargu na zakup śmigłowców dla Marynarki Wojennej RP. Wcześniej ten sam śmigłowiec oferowano w przetargu na maszyny dla Wojsk Specjalnych. Wtedy Krzysztof Krystowski, Wiceprezes Leonardo Helicopters zapewniał, że w Świdniku może powstawać cały kadłub śmigłowca. Dodatkowo na koniec będzie on dostarczany przez Świdnicki zakład i finalnie w nim wykonywany.

(fot. Arkadiusz Wójtowicz – archiwum)

Zobacz również

29 komentarzy

 1. A jakie one są Polskie…

  • Wazne ze przez Polakowi i w Polsce produkowane.

   • polski jest jedynie kadłubek

    • Kierownik Bałagan

     Nawet nie… kadłuby za grosze produkujemy tylko do A 109 i AW 139… do A 101 robili tam tylko owiewkę i rampę… Komedia… a jednym z kryteriów miała być produkcja od A do Z w Polskich zakładach… i gdzie ten offset???

     • Przepraszam… nie kadłuby… tylko skorupy… w tych zakładach nikt nawet nie widział na żywo jak lata a 109 czy Aw 139… tutaj sie robi tylko najbardziej toksyczna robotę (co pół roku ktoś umiera na raka bo wogóle nie przestrzega się tam żadnych procedur… autoklawy nawet nie mają żadnych filtrów a opary z nich puszczane sa prosto na hale!!!… tak samo stanowiska do oddzielania przyrządów… nawet nie ma wyciągów!!!) … potem skorupa idzie do Włoch… tam wkładają silniki… awionike… malują… i czekają na frajera… 😉

 2. A skręcane będą na stojąco czy na leżąco

 3. Włosi w końcu wcisneli swoje nieloty… kto to wybrał???… nawet ich w Świdniku nie produkują… tam nawet Sokoła już nie potrafią te ciapate makarony z tymi Polskimi sekretarkami i pseudo koerownikami wyprodukować… będzie pompa stulecia!!!! Tam nawet połowa załogi rysunku nie umie czytać… a jakość… jakoś to będzie… sam widziałem jak rozbitego SW4 remontowali na szybko i bez papierów a potem go sprzedali… szkoda Polskiego wojska… Nikt na Świecie od Leonardo (co to za nazwa… pizzeri?) nic już nie kupuje… ich produktu albo nie latają… albo spadają i sie palą jak benzyna (przypadek właściciela Leicester… AW 169)
  Niemcy z Airbusa zawsze jak widzieli ich przyrządy i materiały to się śmieli… to nie jest zakład lotniczy… to grande burdelo bum bum… Komedia… a gdzie przetarg i próby w locie… ktoś za to powinnien siedzieć!!!

 4. Przynajmniej będą latać a nie stać jak słynne Caracany.

  • Jak byś dziecinko wiedziała to AW 101 to jest ten sam śmigłowiec, którym Macierewicz w połowie lotu musiał lądować… po drugie Caracale już nie stoją… były uziemione ale jest to normalna procedura w cywilizowanych zakładach lotniczych, którą stosuje się podczas awarii aby ją wyjaśnić… problem Airbus już dawno rozwiązał ale ciemny lud będzie powtarzał mity które gdzieś wyczytał na pudelku. Jakby makarony sie stosowali do tej procedury to A 109 (sam obcina sobie belkę ogonową), Aw 139 oraz jej przedłużona wersja Aw 169 (problemy z pękającą tylną wręgą) wogóle nie były by dopuszczone do lotu… zobacz jak wlasciciel klubu Leicester spłonął żywcem w tym włoskim szrocie… zeby śmigłowce tak spadały i sie paliły… Piekło!!!! Ale Włoch posmarował i wszystko zostało wyciszone i nic nie wyjaśnione a problem został… Po 3cie Caracale wybrali specjalisci z wojska… podczas normalnego przetargu i po próbach w locie, podczas ktorych zdeklasował produkty Cyganerki… tutaj wybrał jakiś specjalista z PISu, bez przetargu… bez prób w locie za co natabene powinnien siedzieć, ponieważ Polskie prawo zabrania takich praktyk. Wejdź też sobie na stronę np pt Altaira i przeczytaj ile śmigłowców sprzedaje Airbus… a ile nielotów sprzedali Cyganie… mało tego… po przetargu w Indiach 3 najwyższych dyrektorów z Leonardo Burdelo siedzi juz ponad 5 lat za łapówki i sterują zakładem za krat… nikt od nich juz dawno nic nie kupił… i na koniec… powtarzam jeszcze raz… w Świdniku mają tyle wspólnego z AW 101 co Ty z Mercedesami… czyli nic… kiedyś produkowali tam tylko owiewki i rampe do tego nielota więc jak zwykle takie tępe dziewczynki Włosi wydymali! 😉 A nawet jakby w Swidniku je produkowali to by był problem… po tym jak cyganerka awansowała byłe sekretarki na dyrektorów i kierowników to nawet sokołów nie potrafią tam zdać. Mobbing… łamanie procedur, remonty na czarno… używanie przeterminowanych materiałów i walenie w ch… jest tam na porządku dziennym a kierownikom z tych zakładów dac warzywniak poprowadzić to go w tydzień zaorają… takich pustaków nigdzie indziej nie widziałem… a makaronów interesuje tylko jedno …pompa! Straci tylko Polski podatnik i wojsko… i jeszcze jedno… 4 śmigłowce tu… 10 tam itd… a gdzie standaryzacja… będzie trzeba podwójnie albo potrójnie płacić za szkolenia… symulatory… itd a to tylko oznacza jedno… koszta… już lepiej było Sokoły zostawić bo nasz potencjał bojowy po tym zakupie nie zwiększył się… a zmalał… Brawo PIS… takich amatorów to tylko na WSCe szukać! 😉 Widziałem produkcje w Włoskich zakladach i w Airbusie i to jakby porównywać NASA do pizzeri… Amen!

   • Człowieku czy ty wiesz co to jest belka ogonowa że takie bzdury piszesz? Wiesz jak przebiega certyfikacja do lotu? Takie bzdury to możesz Schetynie opowiadać.

    • Wpisz pustaku w Google: Niecodzienna katastrofa smiglowca LPR w Warszawie …i poczytaj jak A 109 zakończyła kariere w Polskim pogotowiu (nawet nikogo nie uratowała …ale dobrze że nie zabiła pilotów… bo jeden z nich jest synem mojego znajomego) a potem wracaj do nauki bo moherem PISowskim od Ciebie czuć i nie udzielaj sie jak starszyzna rozprawia… zeby śmigłowiec odciął sobie sam belkę ogonową? Komedia… dokumentacja od A 109 byla robiona w Włoszech na kolanach… to nie rysunki tylko jakieś szkice… 10 lat byłem inżynierem w tym śmiesznym zakładzie i to co tam widzialem to kryminał… jeszcze raz powtarzam… jak przyjeżdżali na audyty przedstawiciele z Airbusa dla których później robiłem to przecierali oczy na widok przyrządów… materiałów (to nie laminaty… tylko szmaty nasączone najgorszą żywicą i dlatego tak się te włoskie nieloty palą co jest w tych czasach niedopuszczalne) i produkcji w tych zakładach! P.S. wiem… gazeta wyborcza kłamie… co za ciemny lud… Kaczor steruje wami jak lalkami! A Airbus EC135 (dawniej Eurocopter) lata i ratuje!

 5. CCC Panowie, czym tu się przejmować jak nas nie zaatakują to będzie dobrze:)

 6. Dziewczyna co dała raz-„dentka”. Jak się mówi na dziewczynę co dała sto razy??

 7. Ja się pytam kiedy w końcu zamówimy laserowe działka do zwalczania latających spodków?

 8. Lord Kamaro, rozsądnie gościu mówisz… mi to wygląda na ustawkę przetargu i typowo polityczny zakup pod publiczkę tępego ludu, ponieważ w trakcie procedury przetargowej konkurenci ostentacyjnie wycofali się w trakcie…widać było jasne kto ma wygrać więc nie chodziło o jakość czy cenę a o politykę.

  • Ten człowiek nie wie co pisze. Niestety ale Caracany były typową polityczną ustawką którą opozycja próbowała nieudolnie przepchnąć nie bacząc na warunki techniczne (brak tylnego wejścia dla wnoszenia sprzętu).

   • Tak… ty dziecinko wiesz lepiej od pilotów WP którzy w ramach przetargu i po wielu testach wybrali Caracale… idź już spać albo weź sie do nauki bo sesja i nie udzielaj sie jak nic nie wiesz! 😉 Rampy nie było… buhahahaha… a gdzie w przetargu dla sił specjalnych był wymóg dotyczący rampy??? A w Sikorskim i Aw 169 jest… mało tego… AW 169 to nielot jakich mało i jeszcze dużo czasu upłynie zanim dostanie odpowiednie certyfikaty … jeśli dostanie… bo na razie cyganerka ma problem z pękającą tylną wręgą… I to jest Polski ciemny lud.

   • A Karakan to Ty będziesz miała jak Ciebie ciapaty zapyli! 😉

  • O politykę i łapówki. Jedyny przetarg był na śmigłowce dla jednostek specjalnych. Wygrał zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami Caracal i co, Włochy posmarowali PISIOROM i tym sprzedawczykom z Solidarności i kontakt został anulowany. Podobnie było z kupnem tego zakładu przez cyganerke… wygrały Vodochody bo dali 10 razy wiecej niż Włosi ale i tak oferta została z dotąd niewyjaśnionych przyczyn anulowana (podobnie jak Caracale) i wyszło jak wyszło… Włosi robią w tej republice kartoflanej co chcą! W przypadku śmigłowców dla MW nawet nie było przetargu… co powtarzam jeszcze raz… zgodnie z Polskim prawem jest zabronione i wszyscy związani z tym kontraktem powinni siedzieć… tak jak cała ta ciemna partia pt PIS… a Kaczor i Maciera powinni dostać dożywocia za wydawanie Polskich pieniędzy niezgodnie z prawem… i bez faktur! 😉 Nikt nawet z rządzących nie był w tym zakładzie i nie zweryfikował co i jak oni tam produkują. Mało tego, życie ich nic nie nauczyło, dostawy produktów niezgodnych z specyfikacją, problemy z serwisem Sokołów (są przypadki że od 2uch lat nie potrafią wyremontować i zdać Sokoła, który przecież jest ich finalnym produktem) i podniesienie cen remontów przez Włochów o 200 procent powinno dać do myślenia rządzącym że z cyganerką sie interesów nie robi… ale dukaty dla tego towarzystwa czosnkowego są najważniejsze! Aby nakraść a niech wojsko Polskie sie męczy… bo nie jest tajemnicą że PIS Polską armię rozmontował. Włosi ich ładnie zrobili w balona i finalnie to ani zakłady w Świdniku ani wojsko nie zyska tylko cyganerka … ktoś pięknie dostał w łapę i wszystko jest ok. W normalnym kraju Policja, CBA, CBŚ, ABW czy jak ich zwał powinni już z rana wyciągać tych złodziei za uszy z domów… ale piesek Zioberek i ten prostak Brudzinski wszystko załatwi… tak jak z KaczyTowers… aby tylko karzeł byl happy! W tym kraju na dzień dzisiejszy jest jak za komuny i rządzący urządzili sobie z tej republiki kartoflanej swoje królestwo i robią co chcą… dadzą plus 500 na koty… psy i świnie i będzie ok! Nie długo zakończymy jak Grecja. Ale co to Kaczora obchodzi… on wie ze jeszcze pożyje gora 5 lat i interesują go tylko fundusze na pomniki dla ofiar losu z Smoleńska. I ten Krystowski… poznałem go i gorszego pustaka i sprzedawczyka to ja nie widziałem… wciska ciemnotę jak ten złodziej Majewski a jedno jest pewne… nigdy w tym zakładzie nie bedzie A 101 produkowana od A do Z… bo kto otworzy linię produkcyjną dla 4 sztuk… chyba tylko debil… druga sprawa nawet jakby tak zrobili to kto je tam wyprodukuje… jak połowa pracujących to rolnicy… sekretarki i sprzedawczyki… sam widziałem jak Włoch strzelił z liścia kierwonika (pozdrowienia dla ciotki Bałagana) a on mu zaraz po tym laske robił… zamiast wysprzęglić ciapatemu. Oni tam 2uch takich samych owiewek nie potrafią skleić! Tam mało kto już rysunki umie czytać tylko wali pamieciówki… Włoch tylko kupił i utrzymuje te zakłady dla pozorów … aby tylko Polaków wydymać! Ale kto biednym zabroni bogato żyć! 😉 Historia i tak zweryfikuje i zapamięta tych dwóch zakłamanych karłów jako największych darmozjadów i sprzedawczyķòw w historii tego kraju!

   • Czyli jesteś politycznym tropem a nie znawcą lotnictwa. I ten brak szacunku do Kobiety…

 9. Co ze śmigłowcami Maciara.WP już nimi lata czy nawet nie widziało jednego? Bo miały być wszystkie do końca kadencji jedynie słusznej partii.

 10. Lord Kamaro – dałeś popis że jesteś politycznym tropem a nie znawcą śmigłowców. Daruj sobie.

  • I ta znowu z tą polityką… pisowskie mohery są gorsze od troli! Po co ja wogóle tępemu dziurawcowi odpowiadam… pewnie z WSKi jesteś z biurowca i często pod biurkiem Makaronom śmigła czyścisz i jesteś odporna na wiedzę i argumenty … po to was tam ciapate trzymają… jak w tym kawale… on nie ma stać… on ma być czysty (pozdrawiam przy okazji tego kawału Piotrka P…….. i Micha)!… i tak od 7 do 15 aby tylko cyganerka była happy… ale wy to lubicie… gdzie krawcowa lepszą robotę znajdzie 😉 Kończę… jadę na OSa… ja na szczęście tym badziewiem nie będę latać! A jak już to Airbus… to potęgą… i oni i tak na takie kontrakty maja wywalone… na same samoloty z rodziny A320 maja portfel zamówień na ponad 10 tyś maszyn!!!!!!!!…. więc pare helikopterów to dla nich to kropla w morzu!!! Na dzień dzisiejszy ta firma nie ma konkurencji (Boeing sam sobie gwoździa wbił… a Augusta… przepraszam …pizzeria Leonardo to badziew jakich mało i tej firmy już i tak nikt nie traktuje poważnie i nic jej nie uratuje… nawet PIS… szkoda jedynie WSKi… to był kiedyś taki piękny zakład a prezesi Maja… Krystowski… Twoja koleżanka Kaminska i Włosi go rozmontowali… pozdrawiam przy okazji wszystkich z strajku… to był cudowny tydzień… i jak to śpiewaliśmy pod biurowcem… Ewa Ciau… Ciau… Ciau!!!!!!!)

   • Serwis komputerowy

    Człowiek który wyzywa innych od moherów zdecydowanie nie jest wiarygodny więc Lordzie Komarze daj sobie spokój bo tych bredni nikt nie bierze poważnie.

 11. Do zwalczania czego kuwa ? Równie dobrze mogliby kupić do zwalczania kacze? Jakich okrętów , czich skąd ,,,,

  • Sierpniaku, wyłącz TVN i spuść z krzyża bo ci ciśnienie szare komórki do końca zniszczy…
   Wywalili cię z tego zakładu i tak go teraz szkalujesz?

 12. Lubelski Koziołek

  Lord Kamaro
  Dobry gościu, musisz się tu więcej udzielać. Zacząłem czytać nawet z zaciekawieniem co tam wiesz, ale ilość politycznych wstawek, brak znajomości tematu lotnictwa i znajomości personalne sprawiły że srogo się uśmiałem. Dzięki zrobiłeś mi dzień.

 13. A Co nam po smiglowcach na okrety podwodne? Jesli bedzie jakiekolwiek zagrozenie to na ladzie – wojna hybrydowa, zielone ludziki I tym podobne akcje jak na Ukraine. Co wtedy?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9621zł 0.16%
  • GBP 5.1113zł -0.66%
  • EUR 4.2789zł 0.13%
  • CHF 4.0308zł 0.24%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Maraton Teatralny w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice” w Gardzienicach
   Dwie wystawy Stanisława Baja zaplanowano w Galerii Gardzienice
   Zgromadzenie Noworoczne w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”
   Wyprzedaż garażowa stała się już lokalną tradycją
   XI Dzień Historyka na UMCS
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.