Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Archidiecezja Lubelska wyda niemal 19 mln złotych na cyfryzację

Wkrótce dokumenty potrzebne do chrztu, czy ślubu wierni wyślą przez Internet. To wszystko dzięki cyfryzacji Archidiecezji Lubelskiej.

Archidiecezja Lubelska pozyskała ponad 16 mln zł z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na cyfryzację. Już wkrótce wierni będą mieli możliwość wysyłania dokumentów przez Internet. Usprawni to także wymianę dokumentów pomiędzy parafiami i kurią. Cyfrowa rewolucja ma służyć przede wszystkim wiernym.

– Wiemy, że starsi parafianie coraz lepiej radzą sobie z komputerem i chętnie zaglądają do internetu. Chcemy to wykorzystać. Wkrótce seniorzy zamówią mszę przez internet bez wychodzenia z domu – zapewnia ks. Jakub Olech, koordynator projektu z ramienia Archidiecezji Lubelskiej.

Będzie to spore ułatwienia, zwłaszcza dla wiernych mieszkających na wsiach i w mniejszych miejscowościach. Z tych możliwości skorzystają też parafianie z zagranicy. Co więcej przez Internet będzie można zapisać się na pielgrzymkę, przejrzeć księgi parafialne lub wysłać elektronicznie dokumenty związane z chrztem, ślubem, czy pierwszą komunią świętą. Dodatkowo powstaną aplikacja na telefon komórkowy i archidiecezjalny portal.

– Dobrze zarządzana strona parafii ma nawet 30 tys. odwiedzin miesięcznie. To sporo, dlatego warto wykorzystać ten potencjał. Dzięki portalowi włączymy wiernych w jedną wspólnotę, z którą będziemy rozmawiać i spotykać się w wirtualnym świecie – zaznacza ks. Jakub Olech.

Zamiast dostarczać dokumenty osobiście, będzie je można przesłać on-line. To znacznie poprawi przepływ dokumentów, biorąc pod uwagę ilość parafii oraz grono wiernych. Mowa tu o 280 parafiach i 1,1 mln wiernych.

Dokumenty będą dobrze zabezpieczone dzięki zakupowi specjalnych serwerów do przechowywania baz danych. Ich wysłanie lub przeglądanie będzie możliwe przez aplikację e-PUAP.

Ważnym elementem projektu jest również archiwizacja i ucyfrowanienie historycznych zbiorów dokumentów każdej parafii oraz archiwum Archidiecezji Lubelskiej. Projekt zakończy się w maju 2021 roku. Jego wartość to 18,9 mln zł, z czego ponad 16 mln zł pochodzi z funduszy europejskich.

– Dotychczas podpisaliśmy 20 umów zapewniających środki unijne na projekty związane z cyfryzacją. Ogółem ich wartość przekracza 305 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi ponad 258 mln zł – wylicza Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

2018-07-01 10:10:42
(fot. lubelskie.pl)

14 komentarzy

 1. Jan nierzetelny

  Czy rejestr czarnych szamanów w sukienkach będzie też scyfryzowany ??

  • A będzie można pobierać akt chrztu lub ślubu?
   Jak rozwiążą „co łaska” z cennika? Kartą czy przelewem?

 2. Na szpitale nie ma pieniędzy, na drogi nie ma pieniędzy, na szkoły to samo. Wiec jak to jest że na każdą zachciankę pazernego, watykańskiego kleru znajdzie się tak ogromna kasa ?

  • Kogo tam na zdjęciu widzisz? Ja widzę Sosnowskiego z PSL, marszałka województwa Lubelskiego. Kupuje głosy wyborców, więc co się dziwisz; że dla innych nie ma?

 3. Wywalenie 19mln w błoto… Lepiej rozdać ludziom jako dywidenda nadplaty za wieloletnie datki …

  • Nie bój żaby, msze zanówisz przez internet, zrobisz za nia przelew z konta, lub zapłacisz kartą przez Internet. Ciekaw jestem kto był developerem i czy ten system był odpowiednio przetestowany, żeby się nie okazało, że będzie tak jak z CePiKiem.

 4. Przetłumaczmy to na polski, czyli język zrozumiały dla Obywateli gorszego sortu:
  Całkowita wartość wartość to 18,9 mln zł, z czego ponad 16 mln zł pochodzi z funduszy europejskich, czyli 3,9 mln, trzeba wydusić z wiernych, bo przecież ci z załączonego zdjęcia, ani czereda innych mniej arcy, nie wygeneruje tej kasy ciężko pracując w zastępstwie np. jako te schorowane pielęgniarki .

  • Z funduszy europejskich?? Przecież kler tak darł ryja przed wejściem Polski do UE, że to samo zło a teraz wyciąga łapę po kasę?? No ale co się dziwić, przecież napisane przez nich 7 grzechów głównych jest dla owieczek a nie dla księży. Czekamy teraz na kolejny program rządu „Taca+”.

 5. to jakieś żarty ? wiekszych jaj dawno nie czytałem… to co oni beda cyfryzować za taka kasę??
  w du…h sie poprzewracało od tego nic nie robienia !!!

  • Żartem było wpompowanie przez Żuka grubych milionów w Inteligentny System Korkowania Miasta, który to, w/g Kieliszka, do tej pory się uczy. I na tym jeszcze nie koniec, drugie tyle jeszcze pójdzie na zakorkowanie pozostałych ulic. Głosuj na głąbów z PO a będziesz stał w korkach lub wdychał spaliny stojących aut jadąc rowerem czy idąc ulicą.

   • Jan nierzetelny

    Nie martw się Mietek.
    Powoli odbudujemy naszą lewicę i odsuniemy od władzy peowców i pisowców, którzy doprowadzają do ruiny Nasz Kraj i Nasze Miasto.
    Musimy się Mietek zjednoczyć aby Polska rosła w siłę a ludziom żyło się dostatniej.
    Zaciśniemy pasa, pospłacamy długi i pokażemy Europie na co nas stać.

 6. Jeśli wprowadzą podatki na program taca+ to przechodzę na Prawosławie….

 7. Internet to narzędzie diabła,jak tak można,może egzorcystę zamówić władza kapnie kasą w zamian za propagandę dla ciemnoty,łykną,niech prowadzi was Allach

 8. Po co dać biednym ludziom. A tych jest ogrom. Robi się klasa rządząca, średnia i biedna z czego tej ostatniej robi się najwięcej bo pomimo że ktoś zarabia 2 tys. To jak ma przeżyć? Głodnych nakarmić.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo